زنگنه: همه باید برای مبارزه با فساد بسیج شویم
 

وزیر نفت گفت: برای مقابله با فساد در فروش نفت مقابله و ایستادگی می‌کنم و چوبش را هم می‌خورم.

به گزارش ایرنا، بیژن نامدار زنگنه دیروز در نشست هم اندیشی کارگروه ارتقای سلامت اداری و مبارزه با مفاسد اقتصادی و هیات های رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان وزارت نفت با بیان اینکه مبارزه با فساد وظیفه یک دستگاه نیست و همه باید به رفع این موضوع کمک کنند، افزود: باید با فساد در هر سطحی برخورد کرد تا از گسترش آن به افراد سالم جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه صنعت نفت مانند بانک و جواهرفروشی کشور است، اضافه کرد: در تخلفات اداری نباید به افراد ترحم کرد، بلکه باید به شدت با آن برخورد کرد.

وزیر نفت از فروش فرآورده‌های نفتی، قراردادها و مناقصه ها به عنوان بخش های فسادزای نفت نام برد و گفت: هیچ‌کس مبارزه با فساد را باور نمی‌کند مگر اینکه مدیران ارشد، رفتار ضدفساد داشته باشند و با آن برخورد کنند. وی با تاکید بر اینکه یک لکه کوچک در بحث فساد به مقام های عالی نظام نمی چسبد، به ماجرای بابک زنجانی اشاره کرد و گفت: برند «نفت‌خواری» مختص بابک زنجانی است و هیچ‌گاه نمی‌توان از آن گذشت. هر زمان که اسم بابک زنجانی را می آورم تا دو هفته عده‌ای به ما حمله می‌کنند.

زنگنه با بیان اینکه برخی در دزدی از بیت المال جسارت یافته اند که باید با آنان برخورد شود، افزود: اکنون مردم برای چند هزار تومان گرفتار هستند، اما برخی میلیاردها تومان فساد می‌کنند که نباید به آنها ترحم کرد.

وی با اشاره به اینکه انتظار ما از بازرسی فقط کشف فساد است، به مفاسد کشف شده در سال های اخیر اشاره کرد و افزود: ماجرای بابک زنجانی، دکل گمشده، پتروشیمی و اکتشاف، از جمله این موضوعات کشف شده هستند.

وزیر نفت با گلایه از افرادی که تهمت و افترا می زنند، گفت: برخی با غرض به عده‌ای تهمت و افترای فساد می‌زنند که باید با آنان برخورد شود.

وی با تاکید بر اینکه در مبارزه با فساد هیچ خط قرمزی وجود ندارد، با ذکر مثالی اظهار داشت: اگر روزانه یک کامیون گازوئیل وارد نیروگاه شود و جای گازوییل، آب به مخزن تحویل داده شود، هیچ فردی به جز راننده و تحویل گیرنده خبردار نمی شوند. هر کامیون حدود ۳۰ هزار لیتر گازوئیل دارد که اگر هزار تومان هم بفروشند در یک سال معادل ۱۱ میلیارد تومان می شود.

این عضو کابینه دولت با اشاره به اینکه اکنون گازوییل به صورت مجانی در اختیار نیروگاه ها قرار می‌گیرد که امکان تخلف وجود داشته است، اضافه کرد: برخی برای مقابله با فساد در این بخش پیشنهاد می دهند که قیمت را اصلاح کنند.وی با انتقاد از کم کاری بخش حراست در مقابله با مفاسد مالی گفت: رئیس حراست یکی از بخش ها خودش در حال دزدی نفت بود به طوری که چند متر زیر زمین، خط لوله را سوراخ کرده و نفت بر می داشتند.زنگنه تصریح کرد: از امانت مردم که در دستم است با قدرت محافظت می‌کنم.وی همچنین درحاشیه این نشست هم اندیشی درجمع خبرنگاران گفت: بابک زنجانی در برخی رسانه‌ها خیلی فعال است و فکر می‌کنم یک مقدار بسیار کمی از پول هایی را که برده خرج این رسانه ها می کند. اگر سرنخ بسیاری از حرف‌هایی که زده می‌شود را پیگیری کنند به داخل زندان خواهند رسید.

وزیر نفت درباره فروش اموال بابک زنجانی بابت بدهی هم گفت: اصل بدهی بابک زنجانی ۷ر۲ میلیارد دلار می‌شود اما اموالی که در اختیار شرکت ملی نفت قرار گرفته حدود ۲ هزار میلیارد تومان است که بسیاری از این اموال فروش نرفته و بسیار سخت آنها را می خرند. از سوی دیگر، بابک زنجانی مرتب می‌گوید می‌خواهم پول‌ها را پس بدهم بنابراین اموال من را به من بازگردانید.

وی با بیان اینکه زنجانی در دادن این وعده‌ها تخصص ویژه‌ای دارد، افزود: اگر یک روز پول‌ها را بازگرداند می‌تواند اموالش را دوباره بخرد.

زنگنه در پاسخ به سوالی درباره ادعای خودداری وزارت نفت در اعلام شماره حساب برای پرداخت بدهی بابک زنجانی، گفت: اصلاً پولی وجود ندارد که بخواهد آن را پس بدهد. به عنوان مثال بانکی را که ۱۰ میلیون دلار سرمایه داشته اما حدود ۲۰۰ میلیون دلار بدهی دارد معرفی کرده و می‌خواهد که ما در آنجا حساب باز کنیم. ما هر حسابی را که بخواهیم باز کنیم باید با اجازه بانک مرکزی باشد اگر ما حسابی که در آن بانک‌ها باز کنیم و پول را بگویند ،ریختند اما پولی به ما پرداخت نشود و دوباره پول‌ها را ببرند چه اتفاقی می‌افتد؟

وی گفت: اصلاً نمی‌خواهد این گونه اقدامات را انجام دهیم، قوه قضائیه به عنوان نماینده ما و کشور به شمار می‌رود که می‌تواند خودش حسابی را اعلام کرده پول‌ها را بگیرد و بعد به حساب دولت واریز کند.

وزیر نفت با بیان اینکه بابک زنجانی از روش‌های جالبی برای سرکار گذاشتن مسئولان عالی کشور استفاده می‌کند، اظهار داشت: معتقدم پولی در دست بابک زنجانی نیست.وی درباره اینکه پول‌های بابک زنجانی کجاست؟ گفت: وظیفه من نبوده که این موضوع را پیگیری کنم اصلاً امکاناتش را هم نداشتم که این موضوع را ریشه یابی کنم.

این مقام مسئول به تخلفات کشف شده در صنعت نفت اشاره وتصریح کرد: تخلفی به ارزش ۱۰۰ میلیارد تومان در شرکت اکتشاف شناسایی شد که اموال متخلف توقیف شد. همچنین به تازگی اعلام شد که ۲۵ میلیون یورو توسط مدیر مالی وزارت نفت تخلف شده که صحت ندارد زیرا در وزارت نفت پستی با عنوان مدیر مالی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه این موضوع در وزارت نفت رخ نداده است، گفت: برای مدت دو یا سه روز این مبلغ به حساب یکی از شرکت‌های نفتی آمده بود که به نظر می‌رسد برای این بوده است که بگویند در وزارت نفت در و دروازه‌ای وجود ندارد. زنگنه درباره نصب سکوهای جدید پارس جنوبی افزود: امسال کار ساخت، حمل و نصب بیشتر سکوهای میدان گازی پارس جنوبی به پایان می‌رسد. با توجه به اینکه هر دو فاز جدید پارس جنوبی به چهار سکو نیاز دارند، هشت سکو تا پایان زمستان امسال یا اوایل سال آتی نصب و راه اندازی می‌شود. با نصب این سکوها تولید از این میدان گازی به روزانه ۲۷ میلیارد فوت مکعب افزایش می‌یابد. وی اضافه کرد: در بخش خشکی هم تنها فاز ۱۴ پارس جنوبی باقی مانده که آن هم سال آینده به پایان می‌رسد.

شناسایی ۱۲ گلوگاه فسادزا در صنعت نفت

معاون امور حقوقی و مجلس وزیر نفت هم در این نشست گفت: با اقدامات انجام شده، ۱۲ گلوگاه فسادخیز در صنعت نفت شناسایی شده که البته همه آنها مربوط به وزارت نفت نیست. شجاع‌الدین بازرگانی با اشاره به اینکه ۱۰ هیات رسیدگی به تخلفات در وزارت نفت شکل گرفته که به صورت تخصصی به مشکلات رخ داده‌ رسیدگی می کنند، افزود: ۷۵ درصد تخلفات رخ داده مربوط به ضوابط اداری و اجرایی مانند غیبت و تاخیر کارمندان است و تخلفات مالی بخش کمی را تشکیل می دهد.

وی با یادآوری اینکه با تدابیر اتخاذ شده روند شناسایی عوامل فساد مالی بهتر شده که بازخوردهای بیرونی آن هم مشخص است، ادامه داد: همچنین کارگروه های مبارزه با مفاسد اقتصادی تشکیل شده که رویکرد آن پیشگیرانه و جلوگیری از وقوع فساد است.

معاون امور حقوقی و مجلس وزیر نفت گفت: سال گذشته کمیته ویژه بررسی مبارزه با فساد اقتصادی تشکیل شد که سازمان هایی مانند دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور در آن حضور دارند.

درهمین حال دومین سکوی تولیدی فاز ۱۴ پارس جنوبی به‌منظور تولید ۱ر۱۴ میلیون مترمکعب گاز در روز ازسوی متخصصان ایرانی در آب‌های خلیج فارس نصب شد.به گزارش شانا، سکوی Bفاز ۱۴ پارس جنوبی که ۲۱ خرداد از یارد شرکت ایزوایکو در بندرعباس بارگیری شده بود، صبح دیروز با مساعد شدن شرایط جوی، در موقعیت آب‌های خلیج فارس نصب شد.

وزن این سکو ۲۴۰۰ تن بوده و عملیات حفاری چاه‌های آن هم به پایان رسیده است. به این ترتیب پس از نصب سکوی ۱۴Bو پایان عملیات هوک‌آپ، راه‌اندازی و تکمیل خط لوله دریا، امکان ارسال روزانه ۵۰۰ میلیون فوت‌مکعب گاز (۱ر۱۴ میلیون مترمکعب) از سکوی ۱۴B به خشکی فراهم می‌شود.

در دولت یازدهم و دوازدهم ۲۵ فاز پارس جنوبی وارد مدار شده و ایران هم اکنون در برداشت گاز از قطر پیشی گرفته است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ