ساخت مجتمع های مسکونی در ۲۶ پادگان ارتش آغاز می شود
 

ساخت مجتمع های مسکونی در ۲۶ پادگان ارتش با هدف خانه‌دار کردن نیروهای مسلح آغاز می شود.

به گزارش خبرنگار ما، مهندس محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی دیروز در حاشیه اولین همایش سراسری تأمین و ساخت یک صد هزار مسکن کارکنان نیروهای مسلح به خبرنگاران گفت: با تفاهم نامه امضا شده میان وزارت دفاع و وزارت راه و شهرسازی، مقرر شده است که زمین‌های در اختیار نیروهای مسلح برای ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی مورد استفاده قرار گیرد. البته این اراضی فقط نصف میزان مساحت لازم برای ساخت مسکن نیروهای مسلح است و امیدواریم با تخصیص اراضی بیشتر، این عملیات سرعت گیرد.

به گفته وی، در اجرای همین تفاهمنامه، وزارت راه‌وشهرسازی از طریق ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها و شهرهای جدید و اراضی موجود در بافت‌های فرسوده، زمین‌های مورد نیاز ساخت ۵۰ هزار واحد مسکونی دیگر را فراهم می‌کند.

اسلامی افزود: وزارت راه و شهرسازی تلاش می کند که این تعداد واحد مسکونی را تا پایان سال آینده تأمین کند، البته اجرای این تفاهمنامه به ۱۰ هزار میلیارد تومان اعتبار از سوی بانک ها نیازمند است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این‌که برای تشکیل پرونده‌ متقاضیان ساخت مسکن نباید فقط به بانک مسکن اکتفا کرد، گفت: ضرورت دارد سایر بانک‌ها همچون بانک سپه، ملت، پاسارگاد و رفاه هم برای انجام این طرح وارد شوند و از توان این بانک‌ها بهره گرفته شود تا بتوانیم سهم ۲۰ درصدی بانک‌ها برای تخصیص منابع به اجرای این تفاهمنامه را عملیاتی کنیم.

اسلامی با اشاره به این‌که ۲۶ پادگان ارتش و نیروهای مسلح مصوبه‌ شورای عالی معماری و شهرسازی ایران را برای اجرای طرح‌های تولید مسکن اخذ کرده‌اند، گفت: اراضی مورد نیاز برای اجرای این طرح مراحل قانونی خود را طی کرده و در اختیار اجرای این طرح قرار می‌گیرد. البته مکاتبه با استان‌ها برای تخصیص زمین در اجرای این طرح سریعتر انجام می‌شود. همچنین در شهرهای جدید این آمادگی به طور کامل وجود دارد، بنابراین انتظار است تا طی سه ماه پرونده‌های اجرای این طرح در بانک‌ها تشکیل شود.

به گفته وی، اولویت اجرای طرح تأمین مسکن کارکنان نیروهای مسلح به اقشار متوسط و ضعیف نیروهای مسلح اختصاص یافته است؛ بنابراین تلاش می‌شود کارکنانی صاحب خانه شوند که جزو جامعه هدف این طرح (قشر متوسط و ضعیف) بشمار می‌روند و وزارت راه،‌ تمام عیار پای اجرایی و عملیاتی کردن طرح تأمین مسکن کارکنان نیروهای مسلح ایستاده است؛ بنابراین انتظار این است تا همکاری گسترده‌تری انجام گیرد و کار عملیاتی دقیق و طبق زمانبندی دنبال شود.

وی یادآور شد:‌ اسامی افرادی از نیروهای مسلح که از تعاونی‌ها زمین و واحد مسکونی دریافت کرده‌اند، قرمز می‌شود و فرم‌های سبز که فاقد مسکن هستند، در اولویت قرار دارند. در اجرای این طرح باید به نقشه‌های معماری توجه شود؛ بدین معنا که معماری واحدهای مسکونی فوق باید از نظر فرهنگ ایرانی اسلامی شاخص باشند و ویژگی قابلیت زندگی در آنها لحاظ شده باشد.

نسخه مناسب چاپ