سازمان ملل: جان ۲۴ میلیون یمنی به علت حملات عربستان در خطر است
 

سرویس خارجی: سازمان ملل بار دیگر با اسفناک خواندن اوضاع نابسامان مردم یمن به دلیل حملات وحشیانه و محاصره ظالمانه این کشور توسط ائتلاف سعودی اعلام کرد‌: جان دست کم ۲۴ میلیون یمنی در خطر قرار گرفته است و نیازمند کمک‌های فوری بشردوستانه هستند.

کارشناسان سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کردند که بیش از ۲۴ میلیون شهروند یمنی برای زنده ماندن نیاز به کمک دارند. به گزارش این کارشناسان، حملات ائتلاف سعودی و ادامه محاصره همه جانبه این کشور توسط عربستان، اوضاع اسفبار مردم را تشدید کرده است و ۲۴ میلیون تن از آنان هم اکنون برای زنده ماندن نیاز مبرم به کمک های بشر دوستانه بین المللی دارند. آنها اعلام کردند که حملات ائتلاف سعودی به یمن و شیوه‌های گرسنه نگه داشتن یمنی‌ها در سطح «جنایت جنگی» است.‎

کارشناسان سازمان ملل همچنین در گزارش خود تمامی طرف های درگیر در جنگ پنج ساله یمن را به «تجاوز» و «خشونت‌های جنسی» متهم کردند.در این گزارش که در ژنو منتشر شده علاوه بر اشاره به نقض جدی حقوق بشر توسط شبه‌نظامیان تحت حمایت امارات در جنوب یمن‌، نسبت به حملات هوایی ائتلاف تحت امر عربستان نیز ابراز نگرانی شده است. گزارش فوق همچنین به مواردی از شکنجه، اعدام‌های ساختگی و خشونت‌های جنسی اشاره کرده است.

در همین حال و همزمان با این گزارش سازمان ملل، سازمان بهداشت جهانی نیز در گزارشی هشدار داد‌: اگر به اوضاع بهداشتی در یمن رسیدگی نشود، احتمال دارد هزاران نفر از مردم این کشور جان خود را از دست بدهند.این سازمان تاکید کرد: دهها هزار نفر از مردم یمن مبتلا به سرطان هستند و امکان دارد در صورت عدم مداوا، جان خود را از دست بدهند.

در چنین شرایطی، «عبدالملک الحوثی» رهبر انصارالله یمن در سخنانی امارات را نصیحت کرد که در راستای منافعش در زمینه پایان حملات به یمن صادق باشد. وی تاکید کرد:

«‌امارات اگر عقب بنشیند، به نفعش است». الحوثی گفت: نصیحت من به امارات این است که برای منافع خود صادق باشد زیرا وضعیت کنونی و حملات به یمن در سطح اقتصادی و تمامی سطوح برای این کشور خطرناک است.

همچنین، وزیر دفاع یمن نیز در سخنانی ، شدیدا به ائتلاف سعودی در صورت ادامه حملات و تجاوزات علیه یمن هشدار داد. «محمد ناصر العاطفی» اعلام کرد: مرحله آتی به معنای تمام کلمه به نفع ملت یکپارچه و مستقل و قوی یمن، سرنوشت ساز خواهد بود. وی هشدار داد: اگر متجاوزان حملات خود را متوقف نکنند و ‌محاصره یمن را برندارند، به آنها درس شدید خواهیم داد و عمق اراضی آنها، تأسیسات حیاتی و مواضع آنها را هدف قرار می دهیم.

در تحولات میدانی نیز، متجاوزان رژیم سعودی در اقدامی خصمانه بار دیگر استان «الحدیده» یمن را هدف حملات توپخانه ای قرار دادند. نیروهای انصارالله یمن نیز تلاش مزدوران سعودی برای تسلط بر پایگاه‌های نظامی در «جیزان» را ناکام گذاشتند.از طرفی، ارتش یمن نیز از حملات پهپادی به چند هدف مهم نظامی در پایگاه هوایی «ملک خالد» عربستان سعودی خبر داد.سرتیپ «یحیی سریع»، سخنگوی نیروهای مسلح یمن در بیانیه‌ای کوتاه گفت : پهپادهای «قاصف» ارتش و انصارالله یمن چند منطقه نظامی مهم در پایگاه هوایی «ملک خالد» را در منطقه «خمیس‌مَشیط» عربستان سعودی هدف قرار داده اند.

همزمان، یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن مواضع متجاوزان ائتلاف سعودی در منطقه «جبل قیس»، واقع در استان « جیزان» عربستان را با سه فروند موشک «زلزال ۱» هدف قرار داد. نیروهای یمنی همچنین مواضع متجاوزان سعودی در «حجه» را با سه موشک بالستیک «زلزال ۱» هدف قرار دادند.در چنین شرایطی، وزارت بهداشت یمن اعلام کرد شمار کشته شدگان حمله هوایی اخیر عربستان به کمپ اسرای یمنی در استان «ذمار» به ۱۳۵ تن رسیده است.

نسخه مناسب چاپ