سازمان همکاری اسلامی: هند، کشمیر را به بزرگترین زندان جهان تبدیل کرده است
سرویس خار‌جی:‌ سازمان همکاری اسلامی پس از گذشت یکماه از حبس خانگی مردم کشمیر و برقراری حکومت نظامی توسط ارتش هند، در بیانیه ای اعلام کرد: دهلی نو این منطقه را به بزرگترین زندان جهان تبدیل کرده است.

کمیته حقوق بشر سازمان همکاری اسلامی ضمن اعتراض به ادامه برقراری حکومت نظامی در کشمیر اعلام کرد: دولت هند این منطقه را به بزرگترین زندان روباز جهان تبدیل کرده است.

به گفته این سازمان، متاسفانه از یک ماه پیش تمامی مسیرهای مواصلاتی که به کشمیر ختم می‌شود مسدود شده و مردم مسلمان این منطقه توان برقراری ارتباط با دنیای خارج را ندارند.سازمان همکاری اسلامی تصریح کرد: نقض آشکار حقوق بشر، تحت فشار قرار دادن خبرنگاران و دستگیری اعضای احزاب مختلف به جرم ارتکاب جرائم نامعلوم از جمله مواردی است که اعتراض جوامع جهانی را برانگیخته است.در این بیانیه تاکید شده است: مساله کشمیر باید باحضور تمامی طرفین مناقشه حل شود و هیچ کشوری نمی تواند به صورت یک طرفه مساله کشمیر را به نفع خود حل کند.

در چنین شرایطی،«شاه محمود قریشی» وزیر امورخارجه پاکستان در تماس تلفنی با «محمد جواد ظریف» همتای ایرانی خود درباره تحولات شبه قاره و همچنین اوضاع کشمیر با وی به بحث و تبادل نظرپرداخت .وزیر امور خارجه پاکستان آنچه را که تشدید بحران انسانی در کشمیر و رویکرد تهاجمی علیه غیرنظامیان در این منطقه خواند را موجب نگرانی اسلام آباد دانست و تاکید کرد: امید مردم مسلمان کشمیر به جامعه جهانی به ویژه به نقش آفرینی امت اسلامی است. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز با ابراز نگرانی نسبت به تحولات اخیر در شبه قاره، تاکید کرد: تداوم این اقدامات منجر به افزایش تنش ها در منطقه می شود.

نسخه مناسب چاپ