محک
سخنان ترامپ در ژاپن
ابوالقاسم قاسم زاده
«ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا بعد از دیدار از ژاپن و گفتگو با «آبه» نخست‌وزیر این کشور، سیاست‌های خود درباره ایران را شرح داد. سخنان ترامپ در ژاپن در صدر اخبار بین‌المللی قرار گرفت. اغلب تحلیلگران سیاسی در غرب این سخنان رئیس‌جمهور آمریکا را چرخشی از مواضع قبلی او بجای بکارگیری الفاظ تند و پرخاشگرانه، ‌استفاده از جملات ملایم، امیدوارانه همراه با احترام به دولت و مردم ایران دانسته‌اند و در نقد محتوای آن بر دو نکته تأکید کرده‌اند. اول، ترامپ در کنار نخست‌وزیر ژاپن بصورت رسمی اعلام کرد که بدنبال جنگ با ایران نیست و دوم، خواهان مذاکره با دولت مستقر در ایران است. این گفتگو توسط نخست‌وزیر ژاپن انجام می‌گیرد که ترامپ از میانجیگری او استقبال کرد. قرار است ماه آینده، آبه، نخست‌وزیر ژاپن به ایران بیاید.

اهم جملاتی که ترامپ در ژاپن گفت، به نقل از خبرگزاری‌های غربی چنین است:

ـ واقعاً اعتقاد دارم که ایران می‌خواهد که توافق جدید انجام دهد.

ـ به نظر من این از زیرکی ایرانی‌ها است، من معتقدم که حصول توافق همه‌جانبه ممکن است.

ـ ببینید از زمانی که توافق هسته‌ای با ایران را نابود کردم چه اتفاقی افتاده است، زمانی که من ریاست جمهوری را به دست گرفتم، ایران یک کشور تروریست بود. اکنون، ایران در حال عقب‌نشینی از منطقه است، زیرا آنها در پی تحریم‌های گسترده، مشکلات اقتصادی جدی دارند. البته من اصلاً به دنبال صدمه‌زدن به ایران نیستم. فقط می‌خواهم بشنوم که ایران به سلاح اتمی «نه» بگوید. به اندازه کافی در جهان به خاطر تسلیحات اتمی مشکل داریم، پس ایران نباید سلاح اتمی داشته باشد. به نظرم ما می‌توانیم به توافق برسیم.

ـ به نظر من ایران پتانسیل اقتصادی عظیمی دارد. به دنبال این هستم که به ایران اجازه دهم به عرصه بین‌المللی باز گردد.

ـ ایران شانس این را دارد که به یک کشور بزرگ تبدیل شود؛ البته با همین حکومتی که دارند. ما به دنبال تغییر حکومت ایران نیستیم. من ایرانی‌های زیادی را می‌شناسم، آنها افراد بسیار زیرک و بزرگی هستند. ما بدنبال جنگ و تغییر حکومت ایران نیستیم.

سخنان ترامپ در ژاپن اگرچه متفاوت از گذشته بود و بسیاری از رسانه‌های غربی آن را چرخش ترامپ از پرخاشگری و افراط به تعدیل مواضع گذشته با پیام مسالمت‌آمیز توصیف کرده‌اند، اما ترامپ بعد از نزدیک به سه سال از دوران چهار ساله ریاست جمهوری، کارنامه‌ای از خود نشان داده است که در آن نکات منفی بسیار و غیرقابل قبول برای اغلب کشورها و دولت‌ها در جهان، حتی برای همراهان سنتی آمریکا( اروپا) تثبیت شده است.

از مهم‌ترین آنها نقد بنیادین روش کاری ترامپ است که در صدر شعارهای او، تمکین همه دولت‌ها در سراسر جهان به آمریکا، آن هم با شعار «آمریکا اول» و محو استراتژی و روش «چند جانبه گرایی» در روابط بین‌الملل است. ترامپ در دوران ریاست‌جمهوری خود از روش قلدری، آشفتگی و تمکین استفاده کرده است. حاصل این روش موجب بحران در اصلی‌ترین مناطق جهان، از خاورمیانه و خلیج‌فارس که قلب انرژی جهان دانسته می‌شوند تا در روابط آمریکا با اروپا، روسیه و چین، آشفتگی در آسیای جنوب شرقی، در دریای چین و مساله تایوان، کره شمالی و … است. ترامپ بسیاری از قراردادهای بین‌المللی را منسوخ و باطل کرده است. با چندین کشور در همسایگی آمریکا و در آمریکای‌جنوبی شرایط جنگی و تخاصم ایجاد کرده است و در این منطقه وسیع می‌خواهد برای چندین کشور رژیم‌سازی کند!

ترامپ خود را یک رهبر حرفه‌ای اقتصادی می‌خواند که همه اهرم‌ها را برای کسب منافع مالی و اقتصادی تجهیز می‌کند. حاکمان عرب در کشورهای جنوب خلیج‌فارس را احمق و غیرقابل تحمل می‌‌خواند که فقط دلارهای عظیم نفتی را در اختیار دارند و باید برای حراست از حاکمیت خود آن را به کاخ سفید حواله کنند.

ترامپ باور دارد که با روش مستمر تولید آشفتگی و بحران، خواه از طریق تحریم‌های ایران، ونزوئلا، روسیه، کره‌شمالی، سوریه، کوبا و … یا بستن تعرفه‌های شدید گمرکی و بایکوت‌های تجاری چین، کره‌جنوبی، ژاپن، فرانسه، آلمان، کانادا، مکزیک، هند و … می‌تواند سیاست‌‌‌های خود را پیش ببرد و کشورها را به تمکین وا دارد. اصطلاح «جنگ تعرفه‌ها» در دوران ترامپ رایج شده است.

در این میان سیاست ترامپ در خاورمیانه به شدت اسرائیل محور است و تثبیت سلطه(هژمونی) رژیم صهیونیستی در خاورمیانه برای او اصل است. آنچه که اکنون نمایان شده است ناکارآمدی اجرایی سیاست ترامپ بر اساس سه محور قلدری، آشفته‌سازی و تمکین است. ادامه این روش جواب نمی‌دهد؛ نه تنها با ایران که با چین و روسیه و با بسیاری دیگر از دولت‌ها و کشورها در جهان!

مشکل دیگر ترامپ در سیاست خارجی‌اش، ویترین این سیاست با دو چهره یکی پمپئو وزیر خارجه و دیگری بولتون مشاور عالی امنیت ملی او است. این دو که سکاندار اجرایی سیاست خارجی ترامپ‌اند، هر دو آشکارا نژاد پرست‌اند آن هم تا حد نفرت‌انگیز و جنگ‌طلب آن. اکنون در داخل آمریکا دو حزب حاکم دمکرات‌ها و جمهوریخواهان، مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری آینده را کلید زده‌اند. ترامپ به سرعت باید تصحیح روش‌ دهد، بخصوص در سیاست خارجی و علی‌الخصوص در ترسیم سیمای«جنگ‌طلبی» آن!

اگر رقبای ترامپ چهره جنگ‌طلب از او را در افکار عمومی مردم آمریکا ترسیم و حک کنند، ترامپ بدون تردید پیروز میدان انتخابات نخواهد شد. در چنین فضایی نخست وزیر ژاپن «آبه» وارد میدان گسست روابط ایران و آمریکا شده است و رئیس جمهور آمریکا در ژاپن گفته است: «دولت ایران با ژاپن و نخست وزیر آن«آبه» رابطه خوب دوستی دارد. من از سفر نخست وزیر ژاپن برای میانجیگری با ایران استقبال می‌کنم.»

Email this page

نسخه مناسب چاپ