سخنگوی انرژی اتمی: غنی‌سازی ۲۰ درصدی گزینه گام سوم است
 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی، غنی سازی ۲۰درصدی را از گزینه‌های مطرح در برنامه‌های مربوط به گام سوم کاهش تعهدات برجامی‌ ایران دانست و گفت:‌ ایران روز گذشته از مرز ۵ر۴درصد در غنی‌سازی اورانیوم عبور کرد. .

بهروز کمالوندی با بیان این که گام‌های کاهش تعهدات برجامی در بازه‌های زمانی دو ماهه تعریف شده است، گفت: طرف‌های مقابل عزم جزم کشورمان را در قبال این موضوع درک کنند و تصور نکنند جمهوری اسلامی ایران مانند کشورهای دیگر در صحبت هایش جدی نیست و اگر چنین ذهنیتی دارند باید با اقداماتی که آغاز شده و در حال پیگیری است، چنین تصوری را از ذهن خود بیرون کنند.

معاون حقوقی و امور بین الملل سازمان انرژی اتمی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما تصریح کرد: نمی‌گذاریم تعادل یکطرفه باشد و فقط تعهد داشته باشیم و از حقوقمان بهره‌مند نباشیم؛ یا باید حقوق ما باز گردد و دو کفه ترازو با هم مساوی شود یا اگر این کار را نکنند به تدریج از تعهداتمان می‌کاهیم. البته همان طور که سخنگوی دولت اعلام کرد این اقدام ما تعلیقی است یعنی این امکان وجود دارد که اگر طرف‌های مقابل اقداماتشان را انجام دهند ما هم بازگردیم.

وی خاطرنشان کرد: از نظر فنی پیش بینی‌های لازم را در نظر گرفته ایم به نحوی که حتی اگر همین امروز اعلام کنند که خواست ‌های کشورمان محقق می‌شود می‌توانیم از نظر فنی به شرایط قبل بازگردیم.

وی درباره گزینه‌های گام سوم کاهش تعهدات برجامی گفت: سلیقه‌های مختلفی در این باره هست که کدام یک از گزینه‌ها را اجرا کنیم، اما مهم آن است که در انتخاب گزینه‌ها لجبازی نمی‌کنیم بلکه با آرامش، حساب شده و متناسب با نیازهای کشور اقدام می‌کنیم که یکی از این گزینه‌ها می‌تواند افزایش تعداد سانتریفیوژها باشد.

کمالوندی نصب دوباره سانتریفیوژهای«IR2» یا «IR2M»و افزایش تعداد سانتریفیوژهای فعال در آبشارهای غنی‌سازی را از دیگر گزینه‌های مطرح در گام سوم کاهش تعهدات برجامی برشمرد و تأکید کرد: گزینه‌های زیادی برای اجرا در گام بعدی کاهش تعهدات برجامی وجود دارد، اما اجرای آن باید منطق اقتصادی و فنی داشته باشد .چنانکه منطق فنی کنونی ما این است که به غنی سازی برای سوخت رآکتورهای قدرت و نیروگاه‌ها نیاز داریم. به عنوان نمونه اگر به سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران نیاز باشد آن را می‌سازیم و این محدودیت برطرف شده است.

وی همچنین با اشاره به خواست آمریکا برای تشکیل جلسه شورای حکام آژانس، با طرح این سئوال که چرا آمریکا تنها کشوری است که درخواست برگزاری جلسه اضطراری این شورا را کرده است؟ گفت: زیرا بقیه کشورها می‌بینند که ایران منطقی عمل می‌کند البته اقدام منطقی توأم با قدرت و صلابت است.

کمالوندی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا غنی‌سازی ۲۰درصدی جزو برنامه‌های کاهش تعهدات برجامی است، گفت: سوخت ۲۰درصد اکنون مورد نیاز ما نیست، اما اگر بخواهیم آن را تولید کنیم، هیچ مانع و مشکلی برای این کار نداریم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: گزینه‌های مختلفی برای گام دوم در نظر گرفته ایم که در جلسات مختلف در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی با حضور نمایندگان نهادهای مختلف درباره آن گفتگو می‌کنیم و به طور معمول نمایندگان سازمان ما گزینه‌های فنی را مطرح می‌کنند.

وی درباره اینکه آیاغنی سازی ۲۰درصدی هم در جلسات شورای عالی امنیت ملی مطرح شده است، گفت: بله؛ غنی‌سازی ۲۰درصد و گزینه‌های بالاتر نیز مطرح است منتها هر یک در جای خودش اجرا می‌شود و قرار نیست اکنون که نیاز کشور قابلیت دیگری است ،سراغ اقدام دیگری برویم.

کمالوندی افزود: با این حال آنان می‌دانند که این شیب از نظر ذخایر رو به بالاست و اقدامی که آغاز کرده ایم و آن را افزایش خواهیم داد یعنی سرعت را بیشتر می‌کنیم و از نظر سطح غنی سازی هم رو به بالا می‌رویم و در زمینه طرح و توسعه هم تصمیمات دیگری مانند استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته می‌تواند در دستور کار قرار بگیرد.

معاون سازمان انرژی اتمی به طرف‌های اروپایی تأکید کرد: به طور قطع و یقین هر قدر جلوتر برویم تعداد تعهداتی که کنار گذاشته ایم و تعلیق کرده ایم بیشتر خواهد شد، پس بهتر است هرچه زودتر تدبیر کنند .

کمالوندی، امکان تسهیل در فروش نفت، برقراری روابط و مبادلات بانکی و رفع محدودیت‌های تجاری اقتصادی را بخشی از مطالبات ایران و تعهدات اروپایی‌ها برشمرد.

وی با بیان این که اقدامات اروپایی‌ها‌ به علت ناتوانی‌ یا ضعف اراده کند بوده و مطابق نظر ما نبوده است، تأکید کرد: ما بیش از یک سال صبر کردیم و اکنون دیگر صبر نمی‌کنیم .ما کار خودمان را انجام می‌دهیم و آنان کار خود را بکنند، اما باید بدانند که هر قدر دیرتر تعهداتشان را انجام دهند کار و شرایط سخت‌تر می‌شود و حتی برای بازگشت می‌تواند کار را دشوارتر کند .

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: اکنون مطمئن هستیم اقدامات ما در بازگشت پذیری مشکلی ندارد، اما در بلندمدت می‌تواند با رفتن به جلو و به سمت گزینه‌های بیشتر، کار سخت‌تر شود.

وزیر خارجه انگلیس: درپی راهی برای حفظ توافق هسته‌ای هستیم

دراین حال ،وزیر امور خارجه انگلیس در واکنش به آغاز ‌کاهش سطح تعهدات برجامی ایران ، ضمن ابراز نگرانی در این باره گفت که هنوز مایل به پیدا کردن راهی برای حفظ توافق است.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه جرزی ایونینگ پست، جرمی هانت، افزود که خواهان پیدا کردن راهی برای حفظ کردن توافق هسته‌ای بوده اما به دلیل اعلام ایران [برای آغاز گام دوم کاهش سطح تعهدات برجامی‌اش] «بسیار نگران» است.

وی همچنین گفت: ما همراه با [شرکای] فرانسوی و آلمانی بر این باوریم مهمترین اولویت این است که ایران فاقد [تسلیحات] هسته‌ای باشد. از نظر ما، این که ایران به تسلیحات هسته‌ای دست پیدا کند، برای خاورمیانه بسیار خطرناکتر است.

وی افزود: ما هنوز مایلیم راهی پیدا کنیم که باعث شود این توافق کارآمد باشد، ما درباره اخباری که منتشر شده بسیار نگرانیم و پیش از تصمیم‌گیری برای اقدامات بعدی منتظر راستی‌آزمایی نهاد بین‌المللی مربوطه خواهیم ماند.

وزیر امور خارجه انگلیس در ادامه هشدار داد: مشخصاً اگر ایران در حال نقض توافق هسته‌ای باشد، عواقبی بسیار جدی در کار خواهد بود.

امانماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی از رفتارهای آمریکا در قبال «برجام» انتقاد کرد و از این کشور خواست با رفع تحریم‌ها ،زمینه اجرای کامل این توافق هسته‌ای با ایران را فراهم کند.

«میخائیل اولیانوف»، در توییتر نوشت: «آمریکا در این یک سال بیشترین تلاش را برای تخریب توافق هسته‌ای انجام داد. از هفته گذشته دولت آمریکا طوری رفتار می‌کند که گویی حامی سرسخت توافق بوده و از ایران مطالبه می‌کند که شدیداً به آن پایبند باشد.خروج از این تناقض راه دارد: تخریب توافق از طریق تحریم‌ها را متوقف کنید و این توافق به طور کامل اجرایی خواهد شد.»

واکنش اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا هم در واکنش به گام دوم ایران‌ بر‌ای کاهش تعهدات برجامی خود، اعلام کرد که با دیگر طرفین برجام در ارتباط است و ممکن است کمیسیون مشترکی بر سر این قضیه، برگزار کند.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز،؛ مایا کوچیانچیک، سخنگوی موگرینی در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما به شدت نگران اعلامیه ایران مبنی‌بر غنی‌سازی اورانیوم بالاتر از سطح ۳.۶۷درصد هستیم.ما قویاً از ایران می‌خواهیم که تمامی اقدامات متناقض با تعهداتش را متوقف کند و از آنها بازگردد. ما برای اتخاذ اقدامات آتی‌مان در چارچوب برجام، از جمله برگزاری کمیسیون مشترک، با دیگر طرفین برجام در ارتباط هستیم.‌ژاپن هم با ابراز نگرانی از گام دوم ایران برای کاستن از تعهدات برجامی، از تهران درخواست کرد از اقداماتی که به برجام ضربه می‌زند، خودداری کند.

«یاسوتوشی نیشیمورا» معاون رئیس وزرای کابینه ژاپن در یک کنفرانس خبری گفت: «ما عمیقاً درباره بیانیه روز یکشنبه ایران نگرانیم. ما به شدت به ایران توصیه می‌کنیم به توافق هسته‌ای پایبند باشد، بلافاصله به تعهدات خود بازگردد و از گام‌هایی که به این توافق ضربه می‌زند، دوری کند».

شینهوا: بازگشت آمریکا به برجام راه حل بحران است

اما خبرگزاری رسمی چین در گزارشی تحلیلی ،یگانه راه برون رفت از بحران خود ساخته خاورمیانه که مسئول اصلی آن واشنگتن است را بازگشت آمریکا به برجام به عنوان یک توافق بسیار مهم بین المللی دانست.

شینهوا‌ با معرفی آمریکا به عنوان اصلی ترین عامل شکل‌گیری این بحران به دلیل خروج از توافق هسته‌ای و بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران، نوشت: همه طرف‌های ذیربط باید به تعهدات خود به برجام پایبند باشند و این توافق را مورد احترام قرار دهند. پس از این که ایران برخی از محدودیت‌های برجام را کنار گذاشت، آمریکا تهران را متهم کرد با آتش بازی می‌کند، در صورتی که این خود آمریکا بود که با خروج یکجانبه از برجام و بازگرداندن تحریم‌ها آتش به پا کرد.

گزارش می‌افزاید که شرایط متزلزل و شکننده است ، طرفین به اقدامات متقابل روی آورده‌اند، یک پهپاد آمریکا سقوط کرده است ،تحریم‌های آمریکا ادامه دارد و بریتانیا یک نفتکش متعلق به ایران را توقیف کرده است و اینها مسائلی است که بر شدت تنش‌ها می‌افزاید.‌شینهوا با تاکید بر این که نباید اجازه بدهیم اوضاع از کنترل خارج شود، به آمریکا توصیه کرد به برجام بازگردد و آن را بپذیرد و این را یگانه راه حل فوری برای برون رفت از این بحران می‌داند.

خبرگزاری رسمی چین از برجام به عنوان یک توافق بین‌المللی و چند جانبه یاد کرده است که شورای امنیت آن را به رسمیت می‌شناسد؛ توافقی که به منع اشاعه کمک کرده و باعث حراست از صلح و ثبات و امنیت خاورمیانه شده است.

در این گزارش از برجام به عنوان یک توافق بسیار مهم یاد شده است که همه باید به آن متعهد باشند، آن را مراعات کنند و به آن احترام بگذارند و اجازه ندهند این توافق بی اثر و خنثی شود.

شینهوا می‌نویسد : آمریکا باید به این توافق احترام بگذاردو به گزارش‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی اعتماد داشته باشد. این سازمان ۱۵گزارش متوالی منتشر کرده که بر اساس همه آنها ایران به تعهداتش پایبندی نشان داده است.

خبرگزاری چین تصریح کرد که توافق هسته‌ای موضوعی فقط مختص یک کشور نیست ؛به طرف‌های مختلف مرتبط است و این موضوع به صلح و ثبات خاورمیانه و کل دنیا پیوند خورده است لذا از این توافق باید حراست شود وهمه باید خویشتنداری نشان دهند و برجام را کاملاً بپذیرند و

اجرا کنند.

آلمان:تصمیم ایران شرایط را کمی سخت کرده است

یکی از سخنگویان وزارت خارجه آلمان هم در واکنش به آغاز گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران اظهار داشت: تصمیم اخیر ایران شرایط موجود را کمی سخت کرده است. در چنین شرایطی نمی توان تصمیمات لازم و دقیقی اتخاذ کرد.

وی بدون اشاره به بدعهدی های اروپا در قبال تعهداتش به ایران در چارچوب توافق هسته ای گفت: آینده توافق هسته ای ایران کمی مبهم به نظر می رسد.

واکنش رئیس‌جمهوری آمریکا

به گزارش ایسنا به نقل از فاکس نیوز، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا ‌در واکنش به گام دوم کاهش سطح تعهدات برجامی ایران گفت: بهتر است که ایران مراقب باشد…ایران در حال مرتکب شدن چیزهای بدی است.

وی افزود: ایران هیچ گاه یک سلاح هسته‌ای نخواهد داشت.

وزیر امور خارجه آمریکا هم مدعی شد که ایران با تسلیحات هسته‌ای خطر بزرگتری برای جهان خواهد داشت.

مایک پمپئو، در پیامی توییتری نوشت: توسعه اخیر در برنامه هسته‌ای ایران منجر به انزوا و تحریم‌های بیشتر خواهد شد. کشورها باید معیار عدم غنی‌سازی را که پیش از این تعیین شده بود را به حال اول بازگردانند.‌وی در ادامه این پیام مدعی شد: حکومت ایران که با تسلیحات هسته‌ای مجهز شده باشد، جهان را در معرض خطر بزرگتری قرار خواهد داد.

این اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران در حالی مطرح می‌شود که آمریکا خود با خروج از توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۸و بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران و همچنین اعمال تحریم‌های جدید، موجب ایجاد تنش در صلح و امنیت منطقه شد.

سخنگوی وزارت خارجه: گام سوم را محکم‌تر برمی‌داریم

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اگر کشورهای عضو برجام به ویژه اروپایی‌ها تعهدات خود را عملی نکنند، ایران گام سوم خود را محکم‌تر بر خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار ما، سید عباس موسوی در نشست با اصحاب رسانه تصریح کرد: گام‌های ما برای کاهش تعهدات برجام در چارچوب حقوقی است که در بندهای ۲۶و ۳۶برجام آمده است مگر اینکه در این بین برخی از کشورها بخواهند اقدامات عجیب و غریبی انجام دهند. در این صورت ما منتظر گام سوم نخواهیم بود و گام نهایی خود را برمی‌داریم. ما سناریوهای لازم را طراحی کرده‌ایم و بر اساس این سناریوها عمل خواهیم کرد مگر اینکه تلاش‌هایی در زمینه تحقق خواست های ایران صورت بگیرد و محقق شود.

موسوی درباره گام سوم ایران در کاهش تعهدات برجامی‌اش ادامه داد: گام سوم را در ۶۰روز برمی‌داریم و در حال بررسی آن هستیم اما اگر کشورهای باقی مانده به ویژه اروپایی‌ها به تعهداتشان عمل نکنند و به گفتار درمانی و حرف زدن ادامه دهند، گام سوم را محکم‌تر برمی‌داریم.

موسوی درباره بی‌عملی اروپا در برجام و واکنش آنها نسبت به کاهش تعهدات ایران اظهار داشت: ما اقدام تقابلی خود را در کاهش تعهداتمان در برجام شروع کرده‌ایم و گفته‌ایم که میان حقوق و تکالیف ما در برجام با خروج آمریکا از برجام و بی‌عملی اروپایی‌ها تناسبی وجود ندارد. تصمیم گام به گام در برجام تصمیم نظام است و متناسب با امنیت ملی و منافع کشور انجام می‌شود و وزارت خارجه هم تابع تصمیمات نظام است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین با اشاره به تحولات دیپلماتیک اخیر گفت: اجلاس عدم تعهد را در پیش رو داریم که ایران در آن شرکت می‌کند. رفت و آمدهای دوجانبه را هم احتمالاً خواهیم داشت. احتمالاً سفر مشاور دیپلماتیک رئیس جمهوری فرانسه را مجدداً به تهران در روزهای آتی خواهیم داشت. ما در دیپلماسی را بازگذاشته‌ایم و سفرهای متعددی به کشور وجود دارد.

موسوی با تاکید مجدد بر اینکه قرار نیست مذاکره جدیدی درباره برجام انجام شود، گفت: اگر مذاکره‌ای صورت می‌گیرد در زمینه اجرای برجام و تعهدات طرف مقابل نیست زیرا قرار نیست ما تعهد جدیدی را قبول کنیم. درباره حضور آمریکا در برجام هم بستگی به آنها دارد. فرش قرمز برای آمریکایی‌ها پهن نمی‌کنیم ولی بازگشت آمریکا به تعهداتش یک گام مثبت تلقی می‌شود.

وی درباره رویکرد روسیه و چین نسبت به حفظ برجام اظهار داشت: ایران به هیچ کشوری امید نبسته است؛ چه دوستان ما مانند روسیه و چین و چه کشورهای اروپایی. آنچه مهم است عمل به تعهداتی است که ذیل برجام پذیرفته‌اند. روسیه و چین عضو برجام هستند و نامه رئیس‌جمهوری به سران کشورهای برجام، شامل این دو کشور هم می‌شود.

موسوی درباره توافق روحانی و مکرون برای شکل‌گیری مذاکرات خاطرنشان کرد: بحث مذاکره جدیدی مطرح نیست. برجام در قالب گروه ۱+۵ و بعد ۱+۴ در جریان بوده است. بحث درباره نحوه اجرای توافق هسته‌ای است و قرار نیست درباره موضوع جدیدی صحبت کنیم. همانطور که عراقچی اعلام کرد برجام پرونده بسته‌ای است که نه کلمه‌ای به آن اضافه و نه کلمه‌ای از آن کم می‌شود.‌وی افزود: از تلاش دولت‌ها برای حفظ برجام و اجرای تعهدات ایران قدردانی می‌کنیم ولی آنها این کار را باید زودتر نسبت به کشورهایی که تخلفات دارند، انجام می‌دادند. آمریکا با خروج از برجام نقض آشکار انجام داد و آنها سپس از ایران خواستند که در برجام باقی بماند و ۱۱حوزه را متعهد شدند که انجام دهند. اگر کاری انجام دهند در حوزه تعهداتشان است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سئوالی درباره برگزاری نشست ویژه شورای حکام به خاطر تصمیم ایران برای اجرای گام دوم کاهش تعهدات برجامی‌اش و افزایش سطح غنی‌سازی خود اظهار داشت: اعلام کردیم که این کار، اقدام عجیبی است. درخواست آمریکا برای برگزاری چنین جلسه‌ای به عنوان کشوری که برجام را نقض کرده و قطعنامه شورای امنیت را زیر پا گذاشته است جالب نیست و اگر چنین اتفاقی بیفتد ایران مدعی خواهد بود و از چنین فرصتی استفاده می‌کند تا تمامی بد عهدی‌های طرف مقابل را مطرح کند. ما در این جلسه مدعی اتحادیه اروپا، آمریکا و کسانی که به تعهدات خود در برجام عمل نکردند، خواهیم بود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره پخش سریال «گاندو» و این که در مواقعی دولت و وزارت خارجه را هم زیر سئوال می برد، تصریح کرد: من مانده‌ام چه بگوییم. عجیب است آنچه که در این سریال از وزارت خارجه، شخص وزیر و همکاران ما نشان داده می‌شود با واقعیت منطبق نیست و اسناد مکاتبات و همکاری‌ها موجود است که اگر می‌خواستند اسناد را ارائه می‌دادیم تا سریال واقعی‌تر شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه من هم این سریال را دیده‌ام، افزود: از نظر جلوه‌های ویژه فیلم خوبی است ولی اگر تقوا هم در آن وجود داشت بهتر بود.

وی ادامه داد: آقای ظریف کلاً تلویزیون نگاه نمی کنند و وقت این کار را ندارند. ایشان عموماً صبح خیلی زود بیدار می‌شوند و بعد از نماز و عبادت اخبار روز و مقالات منتشر شده در جراید را مطالعه می‌کنند و حدود ساعت ۷صبح سر کار حاضر می‌شوند. بنابراین وقت نگاه کردن به تلویزیون را ندارد.‌این دیپلمات ارشد همچنین در زمینه وضع نفتکشی که از هفته گذشته در منطقه جبل الطارق توسط انگلیسی‌ها توقیف شده است، گفت: اقدامات حقوقی، سیاسی و دیپلماتیک ما برای حل مشکل این نفتکش ادامه دارد. تاکنون دو بار سفیر انگلیس در این زمینه به وزارت خارجه آمده است با برخی از دیپلمات‌های اروپایی صحبت‌ها و مشورت‌هایی در این زمینه کرده‌ایم. اسناد و مدارک لازم را به افرادی که در این زمینه کار حقوقی انجام می‌دهند ارائه دادیم و وکیلی گرفته شده و کارها در حال انجام است و امیدواریم که هر چه زودتر مساله به وجود آمده حل شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ