سخنگوی دولت‌: همه تلاش‌خود را برای‌کاهش آثار تحریم‌ها به کار می‌گیریم
سخنگوی دولت گفت: سفر ظریف به پاریس برای مذاکره در باره بسته پیشنهادی رئیس‌جمهوری فرانسه و تبادل نقطه نظر پیرامون آن و بیان انتظارات ایران از طرف‌های اروپایی بود.

به گزارش خبرنگار ما، علی ربیعی دیروز در نشست خبری هفتگی ، صمن تبریک هفته دولت، در باره سفر یکشنبه شب ظریف به پاریس همزمان با برگزاری نشست گروه هفت، گفت: این سفر در چارچوب نحوه اجرای تعهدات اروپایی‌ها به برجام انجام شده است و امیدواریم به زودی شاهد جمع بندی مذاکرات دو طرف در گفتگوهای انجام شده باشیم.

وی افزود: قضاوت برخی رسانه‌های خارجی در باره سفر ظریف به پاریس، منصفانه تر از برخی رسانه‌های داخلی است که گفتند ایران توانسته است با موفقیت اقدامات دیپلماتیک خود را پیش ببرد و به اهدافش نزدیک شود.

آثار تحریم‌ها را کاهش می دهیم

سخنگوی دولت با تاکید بر این که همه تلاش خود را به کار می‌گیریم که آثار تحریم‌ها را کاهش دهیم، اظهار داشت: آنها که ظالمانه این تحریم‌ها را علیه ملت ایران فعال کردند باید این سیاست را ترک کنند و ما به هیچ وجه از رویکرد خود بر‌نخواهیم گشت.

ربیعی افزود: دولت در مرحله اول می‌خواهد تحریم‌ها را رفع و در مرحله دوم برای برداشتن آثار سوء آنها تلاش کند.

سخنگوی دولت در‌باره اظهارات علی شمخانی مبنی بر اشتباه در امضای برجام گفت: آقای شمخانی تاکید کرد که صحبتش نظر شخصی است و این موضع دولت نیست. دولت معتقد است امضای برجام نه فقط برای منافع ملی بلکه برای صلح جهانی مهم بوده است.سخنگوی دولت در باره اعلام نام بدهکاران دانه درشت، بیان کرد: با آقای همتی در این رابطه صحبت کردم. این افراد در ۲۰ سال گذشته از ایفای تعهدات خود سر باز زدند. ضمنا بانک مرکزی پرونده آنها را تهیه کرده است و از سوی قوه قضائیه این مساله دنبال می‌شود.

‌‌ربیعی در‌با‌ره جلوگیری از خام فروشی نفت، اظهار داشت: صادرات ما افزایش پیدا کرده است و یکی از مواردی که می‌توانیم برنامه‌ریزی کنیم فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی‌است که در ستاد اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت و ارزآوری خوبی هم خواهد داشت.

اعلام حقوق مدیران باید بارگذاری شود

سخنگوی دولت در زمینه عدم انتشار حقوق مدیران قوه قضائیه گفت: براساس مصوبه دولت حقوق مدیران در همه سطوح باید بارگذاری شود. سازمان اداری و استخدامی‌اعلام آمادگی کرده است که سامانه برخط را راه‌اندازی کند و دولت کار را به جلو می‌برد؛ البته برخی دستگاه‌ها تاکنون همکاری نکرده‌اند که انتظار داریم به قانون عمل کنند.

وی درباره منابع آزاد شده ناشی از ارز دولتی گفت: بخش اعظم این مساله باقی مانده است که صرف یارانه مثل یارانه گندم شد و به چرخه بودجه و نظام اداری بازنگشت. می‌توانم بعدا اعداد و ارقام را اعلام کنم.

وی در‌باره بازداشت دو مدیر دولتی سازمان خصوصی‌سازی و مدیر ایران‌خودرو‌، تصریح کرد: در مورد سازمان خصوصی‌سازی هیچ گزارشی مبنی بر تخلف دریافت نکردیم و دوستان به تدین و صداقت آقای پوری حسینی معتقد‌ند. آنچه در مورد وی مطرح شده است بحث شرکت هواپیمایی ایران ایرتور و مجموعه مغان بود. ربیعی افزود: آقای دژپسند واگذاری شرکت ایران ایرتور را جزو افتخارات واگذاری دانسته‌اند و دوستان وزارت اطلاعات هم تائید کرده‌اند که هیچ نفع شخصی وجود نداشته است.سخنگوی دولت بیان کرد: ممکن است برخی تصمیم‌ها ضرر و زیان داشته باشد اما درعین حال تخلفی در آن صورت نگرفته است.سخنگوی دولت گفت: در مورد ایران خودرو هم باید تاکید کنم که وزیر صمت برای عدم همراهی در قیمت‌گذاری وی را عزل کرد و ما گزارشی از تخلف نداریم؛بنابراین در مورد

ایران خودرو ‌بحث ما ‌گرانی بود.

وی در باره آخرین گزارش‌های مربوط به کسانی که ارز دولتی گرفته اند اما کالای مورد نظر و تعیین شده را وارد نکرده‌اند، گفت: در هر وزارتخانه کمیته‌ای تشکیل شده است و گزارش بخش کشاورزی و صمت اعلام شده است و فقط وزارت بهداشت هنوز گزارش کامل را اعلام نکرده است اما تاکنون پنج پرونده در این وزارتخانه تشکیل شده است. بحث کاغذ هم در جریان است.

ربیعی در زمینه اظهارات رئیس ‌جمهوری مبنی براین که اگر مذاکره‌ای منافع ملی را به همراه داشته باشد دریغ نمی‌کنیم، در پاسخ به این سئوال که آیا مذاکره با آمریکا در دستور کار قرار دارد یا خیر؟ تصریح کرد: صحبت آقای روحانی کلی است و به معنای این نیست که ما مذاکره‌ای را در دستور کار داریم.

ربیعی در پاسخ این که شما و آقای علوی از دولت حمایت کرده اید در حالی که دولت به آن چیزی که در انتخابات گفته عمل نکرده است، تصریح کرد: ما گاهی مسائلی را مطرح می‌کنیم اما علت را نمی‌بینیم. ما ۵۵ ماه را پشت سر گذاشتیم که موفق بودیم و اقتصاددانان می‌توانند در این زمینه شهادت دهند، اما چه شد که بعد از آن دوره، آن مشکلات برای بازار ارز به وجود آمد؟ دولت که همان دولت بود؛ شما نمی‌توانید اثر تحریم‌ها را نادیده بگیرید.

سخنگوی دولت گفت: در دوران تحریم‌های بی سابقه ای قرار داریم، به طور مثال هیچ گاه سابقه نداشته است که آمریکا این طور کشتی ما را در آب‌ها رصد کند. البته این که امروز آمریکا با چالش مواجه شده نتیجه اقدامات همین دولت است. ما قدرت نظامی‌و منافع ملی را همزمان حفظ کردیم.

رفع موانع بازسازی مسکن سیل زدگان

ربیعی در پاسخ سئوال خبرنگار ما درباره آخرین وضع بازسازی مناطق سیل‌زده در سه استان گلستان، لرستان و خوزستان گفت: در زمینه مسکن، تعهدات وزارت راه و شهرسازی اتمام مسکن در مناطق سیل‌زده است و جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در این رابطه جلسه‌ای را برگزار کردند. در باره گام‌هایی که تعهد شده بود، موانعی وجود داشت. بعضی زمین‌ها و خانه‌ها سند نداشتند که این موانع برطرف شده‌است.

وی با اشاره به پرداخت خسارات مزارع و زمین‌ها به مردم در مناطق سیل زده گفت: خوشبختانه در خوزستان گندم بیش از هر سال دیگری برداشت شد و خرید صورت گرفت؛ البته فضای پس از سیل هم اجازه داد تا چند بار کشت انجام شود. این مساله ممنوع بود ولی این اجازه داده شد و برای درآمد مردم منطقه کمک بود.

سخنگوی دولت با بیان این که آموزش و پرورش متعهد شده بود مدارس زیر پنج کلاس در این مدت تمام شده باشد، اظهار داشت: تمامی‌دانش‌آموزان باید دارای مدرسه باشند و این جزو تعهدات دولت است.

وی گفت: رئیس جمهوری و معاون اول در برخی از جلسات دولت، حدود ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت پیگیر آخرین وضع بازسازی مناطق سیل زده هستند و این موضوع دنبال می‌شود.

ربیعی در باره عدم پاسخگویی وزارت اطلاعات نسبت به مساله مازیار ابراهیمی‌خاطرنشان کرد: آقای علوی در مجلس حاضر خواهد شد و همه ابعاد مساله را شرح خواهد داد. اجازه دهید خود وزیر ‌ورود کنند و پاسخ لازم را بدهد و اظهارات وی برای مجلس هم قابل انتشار خواهد بود.

نسخه مناسب چاپ