سخنگوی سازمان تعزیرات : منشأ تخلف در بخش دارو، واردکنندگان‌ و توزیع کنندگان آن هستند
 

سرویس خبر: سخنگوی سازمان تعزیرات منشأ تخلف در خرده فروشی‌ها، داروخانه‌ها و محدوده ناصرخسرو را مربوط به شرکت‌های توزیع کننده و وارد کننده دارو دانست و از سازمان غذا و دارو خواست به این موضوع ورود جدی کند.

سید یاسر رایگانی در گفتگو با صدا و سیما در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا تعزیرات درباره عرضه خارج از شبکه دارو ورود کرده است؟ گفت: دو ماه قبل هشدار دادیم که وضع توزیع دارو در کشور نامناسب است و قیمت‌ها با آنچه روی پاکت دارو درج می‌شود، تطابق ندارد که شرکت‌های داروسازی و اتحادیه‌های مرتبط بحث تفاوت زمان تولید را مطرح ‌کردند و متأسفانه بحث عرضه خارج از شبکه دارو هم به مشکلات اضافه شد.

وی گفت: بخش دارو در اختیار افراد خاصی است که معتقدیم سازمان غذا و دارو باید بدون ملاحظه وارد میدان شود و تخلف‌هایی را که شرکت‌های بزرگ داروسازی و واردکنندگان و توزیع کنندگان دارند، رصد کند.

رایگانی افزود: تخلف در سطح عرضه، خرده فروشی و در داروخانه‌های کوچک و حتی محدوده خیابان ناصرخسرو قابل انکار نیست، اما منشأ​ این تخلف‌ها، شرکت‌های مادر و تولید کننده‌های دارو هستند که باید سازمان غذا و دارو ورود جدی کند و ما هم آماده ایم در شعب تعزیرات خارج از نوبت به این پرونده‌ها رسیدگی کنیم، چون هم بحث سلامت مردم است و هم اینکه توان خرید مردم به واسطه دلالی و واسطه گری عده‌ای خاص پایین آمده است و نباید توزیع دارو‌های خاص در اختیار عده‌ای خاص باشد.

وی گفت: عرضه خارج از شبکه دارو انجام می‌شود و دوستان ما در سازمان غذا و دارو باید ورود کنند و ما هم خارج از نوبت پرونده‌ها را رسیدگی می‌کنیم .

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی از جریمه شرکت داروسازی الحاوی به دلیل ایفا نکردن تعهدات ارزی و همچنین جریمه شرکت پارس حیات به دلیل گرانفروشی دستمال کاغذی خبر داد و افزود: با شکایت بانک عامل از شرکت داروسازی الحاوی درباره ایفا نکردن تعهدات ارزی پرونده‌ای در تعزیرات تشکیل و حکم آن در شعبه هفتم تجدیدنظر تعزیرات حکومتی استان تهران قطعی شد.

وی گفت: بر همین اساس این شرکت به استرداد عین ارز به مبلغ ۳میلیون و ۵۲۰یورو و تعلیق ۶ ماهه کارت بازرگانی شرکت محکوم شد .همچنین شرکت پارس حیات به سبب گرانفروشی دستمال کاغذی در شعبه ۸۴تعزیرات استان تهران به میزان ۲۳۹میلیارد و ۳۰۸میلیون ریال جریمه محکوم و این جریمه دریافت شد.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی در ادامه از احتکار ۸۰۰تن گندم در سوله‌ای در غرب شهرستان شیراز خبر داد و گفت: این سوله در سامانه انبار‌ها ثبت نشده بود و مالک انبار شناسایی و بازداشت شد .

انجمن شرکت های هواپیمایی صلاحیت اعلام قیمت ندارد

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی در بخش دیگری از این گفتگو در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا انجمن شرکت های هواپیمایی صلاحیت اعلام قیمت بلیت را دارد و چرا کاهش قیمت بلیت را از ۲۱ شهریور اعلام کرده اند؟ گفت: از نگاه ما انجمن شرکت های هواپیمایی هیچ صلاحیتی برای اعلام قیمت بلیت هواپیما ندارند و مرجع اعلام قیمت سازمان حمایت حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان است.

رایگانی افزود: اینکه گفته اند از ۲۱ شهریور قیمت ها پایین می آید اصلاً​ نظری پذیرفتنی نیست. قیمت ارز یک ماه است که مسیر کاهشی و ثبات دارد و چرا ۲۱ شهریور؟ دوستان منتظرند فصل سفر به اتمام برسد و مردم مشغول حضور فرزندانشان در مدارس شوند و بعد قیمت ها پایین بیاید در حالی که این بی انصافی است.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی افزود: روز سه شنبه قیمت بلیت یکی از پروازهای اصفهان به تهران ۷۰۰ هزار تومان بود که غیرقابل پذیرش است و ما رصد خود را ادامه خواهیم داد و تخلف چند شرکت هواپیمایی محرز شده است که در حال بررسی دقیق این موضوع هستیم . قیمت بلیت هواپیما ۱۰۰ درصد باید کاهش پیدا کند. وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا در گرانفروشی بلیت هواپیما، سازمان هواپیمایی هم تقصیری دارد؟ افزود: از این سازمان توقع داریم در بعد نظارت بر شرکت های هواپیمایی وظیفه ذاتی خود را انجام دهد و اجازه ندهد لابی های موجود در شرکت های هواپیمایی، تعیین کننده قیمت و خدمات باشند.

رایگانی خدمات پروازی را هم در شأن مسافران ندانست و در این باره به توزیع اقلام غذایی تاریخ مصرف گذشته در برخی پروازها اشاره کرد و گفت: سازمان هواپیمایی کشوری هم باید نظارت بیشتر بر خدمات پروازی و هم بر نرخ بلیت ها داشته باشد.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا قیمت بلیت مسیر تهران ــ نجف یا مشهد ــ نجف در ایام اربعین باید در مقایسه با سال گذشته که دلار گران تر بود ، کاهش پیدا کند؟ افزود: هنوز قیمتی اعلام نکرده اند اما باید قیمت کاهش پیدا کند و هر گونه تخطی از نرخ اعلام شده تخلف است و رسیدگی می کنیم.

نسخه مناسب چاپ