سرمستی ترامپ و ادامه تقابل با دموکراتها
 

«دونالد ترامپ» و حزب دموکرات ایالات متحده واکنش‌های متفاوتی را به گزارش «رابرت مولر» بازرس ویژه وزارت دادگستری از تبانی با روسیه در جریان انتخابات ۲۰۱۶، نشان داده‌اند و هر دو طرف از آمادگی شان برای برنامه ریزی تازه تا انتخابات ۲۰۲۰ سخن می گویند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری، پس از گذشت حدود دو سال، تحقیقات «رابرت مولر» در مورد اتهامات به نوع روابط «دونالد ترامپ» با روسیه نهایی شد. چند روز قبل مولر به عنوان بازرس ویژه در پرونده نقش روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا گزارش خود را به «ویلیام بار» دادستان کل و وزیر دادگستری ایالات متحده تسلیم کرد. «بار» نیز خلاصه چهار صفحه‌ای را از این گزارش مبسوط به نمایندگان کنگره ارائه کرد و به همه گمانه زنی‌ها پایان داد. ماحصل گزارش مولر این بود که به شواهدی دال بر تبانی ترامپ با روسیه در جریان انتخابات ۲۰۱۶،نرسیده است. او با وجودی که ترامپ را در مورد برخی جرائم تبرئه نساخت اما اقدامات ترامپ را به عنوان جرم و تلاش برای مانع آفرینی در راه اجرای عدالت هم ارزیابی نکرد.

سرمستی ترامپ از گزارش مولر

دونالد ترامپ در واکنش به نتیجه تحقیقات در ابتدا به سراغ رسانه اصلی خود یعنی توئیتر رفت و در پیامی که نشان از احساس پیروزی کامل وی داشت اعلام کرد :نه تبانی و نه کارشکنی صورت نگرفت و گزارش حکایت از یک تبرئه تمام عیار دارد. روزنامه «گاردین» در تحلیل گزارش مولر نوشت: حال دونالد ترامپ از گزارش مولر به عنوان اسلحه ای برای در هم کوبیدن دموکرات‌ها بهره می برد. منتقدانی که فکر می کردند گزارش مولر همچون پرونده «واترگیت» راه را برای استیضاح ترامپ هموار می سازد باید به دنبال راهکارهای دیگری باشند.در شرایط کنونی ترامپ و متحدان وی اعتقاد دارند این گزارش فرصتی مغتنم را به آن‌ها برای شکست کامل دموکرات‌ها در دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری عطا کرده است. نشریه پلیتیکو در گزارشی عنوان داشت ترامپ با رهایی از کابوس مولر این شانس را به دست آورده است که ارتباط خود را با رای دهندگان آمریکایی تقویت کند و با نیروی بیشتری برای سال ۲۰۲۰ آماده شود. به اعتقاد نزدیکان ترامپ اکنون توجه تعداد بیشتری از آمریکایی‌ها به ترامپ و سیاست‌های وی جلب می شود. نزدیکان ترامپ به ویژه در اتحادیه محافظه کاران آمریکا اعتقاد دارند، اینکه پس از دو سال، احتمال کارشکنی یا تبانی میان رئیس جمهوری آمریکا و روسیه ثابت نشده است نشان می دهد که دموکرات‌ها در خلال این دوره دروغ می گفتند و به همین دلیل دیگر قابل اعتماد نیستند زیرا آن‌ها تلاش می کردند تا انتخابات معتبر و قانونی سه سال قبل را مخدوش کنند.نشریه پلیتیکو افزود: همفکران ترامپ می گویند دموکرات‌ها و رسانه‌های مخالف ۶۷۵ روز را به مردم آمریکا خبر نادرست دادند و اکنون به جای معذرت خواهی به دنبال موضوع‌های دیگر و پیگیری تئوری توطئه هستند. اما پس از گزارش مولر ترامپ با تمرکز بیشتری به وظایف خود در کاخ سفید می پردازد و به نوعی فصل تازه ای را در کاخ سفید آغاز می کند.

دموکرات‌ها به دنبال بازکردن پرونده‌های تازه

واکنش ترامپ و نزدیکان وی به گزارش مولر با ناراحتی دموکرات‌ها همراه شد زیرا آن‌ها را در زمینه پیگیری خواسته خود برای استیضاح ترامپ ناامید ساخت. برخی از چهره‌های شناخته شده رقیب ترامپ همچون «نانسی پلوسی» رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا با نارضایتی از نتیجه تحقیقات بر لزوم انتشار کامل گزارش مولر برای افکار عمومی تاکید کرد.به نوشته روزنامه گاردین، برخی از تحلیلگران گزارش مولر را هدیه ای برای ترامپ در مسیر انتخابات سال ۲۰۲۰ می دانند. آن‌ها اعتقاد دارند دموکرات‌ها نباید به علت گزارش مولر، مسیر فعالیت خود علیه سیاست‌های رئیس جمهوری آمریکا را منحرف کنند. دموکرات‌ها اکنون می گویند به رغم نتیجه تحقیقات بازرس ویژه تصمیم دارند در چارچوب تحقیقات کنگره به روابط تجاری و شخصی دونالد ترامپ به ویژه با روسیه بیشتر از گذشته متمرکز شوند. چهره‌های برجسته دموکرات در سنا و مجلس آمریکا تاکید کرده اند گزارش خلاصه وزیر دادگستری دارای ابهامات زیادی است و آن‌ها اجازه نمی دهند تا این سوالات بی جواب باقی بماند .گزارش کوتاه دادستان کل آمریکا موجب ناامیدی نسبی رسانه‌های منتقد رئیس جمهوری آمریکا هم شده است. روزنامه «واشنگتن پست» به عنوان یکی از تندروترین مخالفان دونالد ترامپ در گزارشی عنوان داشت که جنگ بر سر گزارش مولر با پیروزی ترامپ پایان یافت. اعلام این نکته که ترامپ و روسیه در انتخابات با هم تبانی انجام ندادند باعث شد تا دموکرات‌ها که برای انتخابات سال ۲۰۲۰ بسیار امیدوار شده بودند، دستشان به نشانه تسلیم بالا برود. مخالفان ترامپ امید داشتند با گزارش مولر رئیس جمهوری ورشکسته این کشور را تحت فشار بیشتری قرار دهد اما حالا دموکرات‌ها دلسرد شدند. این روزنامه به دموکرات‌ها توصیه می‌کند از این به بعد بهتر است به دروغ‌هایی بپردازند که ترامپ پی در پی در زمینه موفقیت سیاست‌های خود و تاثیر آن بر زندگی آمریکایی‌ها بیان می کند. دیوار مرزی، مهاجرت، بیمه‌های درمانی، تجارت، تهدیدهای هسته ای، تروریسم، کسر بودجه، کاهش مالیات و موضوعات پرشمار دیگر از جمله مسائلی هستند که دموکرات‌ها باید به آن‌ها توجه داشته باشند. به عنوان نمونه ترامپ در دوره رقابت‌های انتخاباتی وعده داد تا پوشش بیمه ای – درمانی کاملی را برای همه آمریکایی‌ها ایجاد می کند اما تاکنون این امر اجرایی نشده است. وی حتی یک سال پس از آغاز ریاست جمهوری خود (در فوریه سال ۲۰۱۸) مدعی شد که طرح پوشش همگانی بیمه پرهزینه و ناکارآمد است و عملی نمی شود. واشنگتن پست با اشاره به وجود موارد مشابه در مورد هزینه‌های درمانی و دیگر حوزه‌ها افزود: ترامپ با راه اندازی جنگ تجاری، طبقه کارگر آمریکا را ناتوان و مضطرب ساخت. وی حتی کسر بودجه آمریکا را بیشتر از دوره اوباما افزایش داد. وی در سال ۲۰۱۶ قول داده بود با متوازن سازی بودجه، از بدهی ۲۰ تریلیون دلاری آمریکا کم می کند اما این وعده هم دروغ از آب درآمد؛ در دوره ترامپ نیز بدهی آمریکا رکوردهای تازه ای را به ثبت رساند. در ماه فوریه اخیر دولت ترامپ رقم بیشترین کسر بودجه ماهیانه را به میزان ۲۳۴ میلیارد دلار ثبت کرد که رکوردی در دو قرن اخیر این کشور است. بدهی ملی آمریکا در دو سال نخست ریاست جمهوری ترامپ به بیشتر از ۲۲ هزار میلیارد دلار بالغ شد. به نوشته این روزنامه باوجودی که بیانیه کوتاه ویلیام بار پایان هفته دموکرات‌ها را خراب کرد اما تمرکز بر نیازهای کنونی رای دهندگان آمریکایی می تواند آن‌ها را به انتخابات سال ۲۰۲۰ امیدوار سازد.

گشایش جبهه ای تازه علیه ترامپ؛ این بار از جانب جمهوریخواهان

افزون بر مخالفت سرسختانه دموکرات‌ها با سیاست‌های «دونالد ترامپ»، اکنون طیفی از جمهوریخواهان نیز به منتقد وی در حوزه‌های مختلف از جمله بودجه ۲۰۲۰ تبدیل شده اند.هر روز بر میزان مخالفت قانونگذاران آمریکایی با سیاست‌های ترامپ افزوده می شود. در حالی که تصور می شد تنش میان دموکرات‌ها و رئیس جمهوری بر سر بودجه ساخت دیوار مرزی موقتا متوقف و سایه درگیری حزبی و تعطیلی دولت از سر کارمندان برداشته شده اما بودجه پیشنهادی سال ۲۰۲۰ ترامپ آتش زیر خاکستر را بار دیگر برافروخت و نمایندگان هر دو حزب را در مقابل کاخ سفید قرار داد. با وجود این که دموکرات‌ها با تامین ۵٫۷ میلیارد دلاری هزینه ساخت دیوار در مرز مکزیک مخالفت می کردند و تنها با حدود ۱٫۵ میلیارد آن موافق بودند به یک باره ترامپ با توسعه دیوار، بودجه مورد نظر خود برای سال آینده را تا سطح ۸٫۶ میلیارد دلار بالا برد. وی با این کار خود بر مخالفت‌ها با کلیات بودجه پیشنهادی دامن زد و حتی بسیاری از نمایندگان جمهوریخواه مجلس را به جبهه دموکرات‌ها سوق داد.

ناهمسازی با بودجه پیشنهادی ترامپ؛ گزینه به دلیل استیضاح

برخی رسانه‌ها و تحلیلگران آمریکایی به چهره‌های سیاسی در این کشور به ویژه دموکرات‌ها توصیه می کنند به جای آنکه به دنبال استیضاح ترامپ باشند از طریق بودجه وی برای سال ۲۰۲۰ می توانند به اندازه کافی بر وی فشار بیاورند. روزنامه «واشنگتن پست» هم به دموکرات‌ها پیشنهاد داد این بودجه شرم آور را هدف قرار دهند. اگر چه دموکرات‌ها اواخر سال گذشته میلادی با شعار استیضاح توانستند اکثریت در مجلس نمایندگان را به دست بیاورند اما به باور تحلیلگر این روزنامه، در مورد استیضاح ترامپ شروط، نیازمندی و حتی مسائل مختلف اخلاقی بسیاری مطرح است که دستیابی به اجماع را سخت می سازد. برخلاف محذوریت‌های استیضاح، موضوع بودجه می تواند اتفاق نظر قدرتمندی را علیه رئیس جمهوری آمریکا ایجاد کند. به نوشته واشنگتن پست به جای آنکه نمایندگان به دنبال طرح استیضاح و سپس جمع آوری اسناد و مدارک باشند بهتر است از طریق بودجه پرچالشی که وی برای سال ۲۰۲۰ در نظر گرفته است وارد عمل شوند. در دو سال نخست، جمهوریخواهان در کنگره توانستند انواع حمایت‌ها را از ترامپ به عمل آورند و اکنون هم موانعی را پیش روی فشار بر ترامپ ایجاد می کنند اما بودجه کنونی ترامپ نشان دهنده ارزش‌های مورد نظر وی است. کاستن از حمایت‌های اجتماعی در حوزه‌های غذایی یا درمانی در کنار بی توجهی به رفاه و نظر رای دهندگان در کنار افزایش بودجه نظامی از جمله چالش‌ها در بودجه ترامپ به شمار می آید. روش ترامپ در افزایش بودجه دیوار مرزی تنها گوشه ای کوچک از این نمایش است.

شکاف میان جمهوریخواهان و ترامپ

همه این مسائل جمهوریخواهان را هم به تکاپو انداخته و میان آن‌ها و رئیس جمهوری آمریکا شکافی را ایجاد کرده است. تارنمای شبکه خبری «ان.بی.سی نیوز» عنوان داشت با سیاست‌های رئیس جمهوری، یک جمهوریخواه دیگر همگام با دموکرات‌ها به مخالفان با طرح‌های مهاجرتی ترامپ به ویژه در زمینه بودجه ساخت دیوار مرزی پیوست. درحالی که طرح رئیس جمهوری در زمینه اعلام وضعیت اضطراری و تامین ساخت دیوار مرزی در سنا مورد بررسی قرار می گیرد اکنون سناتور «مایک لی» پنجمین سناتور جمهوریخواهی است که حمایت خود را از تصویب قانونی در سنا برای مقابله با طرح ترامپ اعلام کرده است. گفته می شود وی حتی به صورت خصوصی هم با ترامپ در این زمینه و احتمال مخالفت کنگره با طرح رئیس جمهوری گفت وگو کرد. سنا تلاش دارد تا قانونی تصویب کند تا همه وضعیت‌های اضطراری که از سوی رئیس جمهوری اعلام می‌شود، پس از ۳۰ روز ملغی گردد مگر اینکه کنگره اجازه تمدید آن را صادر سازد. بسیاری از تحلیلگران می‌گویند در این شرایط با پیوستن برخی هم حزبی‌های ترامپ به دموکرات‌ها احتمال رای آوردن طرح و شکست ترامپ زیاد است. بر همین اساس از احتمال وتوی ترامپ سخن گفته می شود. نظران اعتقاد دارند این تصمیم می تواند به ضرر ترامپ تمام شود و مخالفت قانونگذاران با سیاست‌های وی را گسترده و عمیق تر کند. گفته می شود این طرح سناتورها در صورت کسب رای کافی، اصلاحیه ای بر قانون وضعیت اضطرار ملی سال ۱۹۷۶ خواهد بود و اگرچه وضعیت‌های فوق العاده کنونی را در بر نمی گیرد اما در قدرت رئیس جمهوری آمریکا در آینده محدودیت‌های جدی را ایجاد خواهد کرد. لی در این زمینه تاکید دارد ما نمی خواهیم رئیس جمهوری آمریکا مانند یک شاه عمل کند بلکه نیازمند آن هستیم که قدرتی را (در کنگره) کسب کنیم و سپس به رئیس جمهوری اجازه انجام اقدام بدهیم. البته تصویب این قانون می تواند خطراتی را برای رقبای ترامپ هم به همراه داشته باشد. ممکن است سنایی که اکنون در کنترل جمهوریخواهان است در اقدامات بعدی خود دست رئیس جمهوری را باز بگذارد. به همین دلیل «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا هم ابراز داشت مجلس نمایندگان که در کنترل دموکرات‌ها قرار دارد به ترامپ و هم حزبی‌های وی اجازه نمی دهد در مسیری به جز مخالفت با اعلام وضعیت اضطرار اعلام شده از سوی رئیس جمهوری حرکت کنند.

به باور این چهره دموکرات، قانون فوق که سناتورهای جمهوریخواه موافق آن هستند به رئیس جمهوری این کشور اجازه نقض قوانین در ایالات متحده را می دهد. ترامپ تلاش دارد تا با اعلام اضطرار ملی در واقع کنگره را دور بزند و میلیاردها دلار از بودجه فدرال را به سمت ساخت دیوار مرزی سوق دهد. سناتور «چاک شومر » رهبر اقلیت مجلس سنا هم با چنین دیدگاهی به موضوع می نگرد و اعتقاد دارد چنین طرحی رای نخواهد آورد. اکنون جمهوریخواهان هم با ترامپ دچار مشکل شده اند و ترامپ نیز همه نمایندگان را تهدید کرده است. جمهوریخواهان از ترامپ خواسته اند تا از این طرح حمایت کند و در مقابل آن‌ها از کاخ سفید پشتیانی کنند. در همین حال نشریه «پلیتیکو» می نویسد ترامپ در کنار دموکرات‌ها تلاش جمهوریخواهان برای گریز از وضعیت کنونی را نابود می کند. درحالی که تاکنون دو تلاش هم حزبی‌های ترامپ برای حفظ آرامش در فضای سیاسی کاخ سفید به بن بست خورده است ترامپ می گوید این اتفاق خوبی نیست که سناتورهای جمهوریخواه و دموکرات علیه وی رای بدهند و قدرت رئیس جمهوری را کم کنند. وی تاکید کرد «این گونه رای دادن برای همه آن‌ها بسیار بد است.» در طرف مقابل، «جان تیون» از سناتورهای جمهوریخواه هم عنوان داشته اگر ترامپ از امضای قانون تغییر سرباز بزند حتما شگفت زده خواهد شد و سپس تعداد کافی از جمهوریخواهان موضع خود را تغییر می دهند و رویکردی علیه ترامپ می گیرند.

سالی پرتنش در روابط آمریکا و اروپا

ایالات متحده و اروپا در سال گذشته روابط پرتنشی را تجربه کردند که از جنگ تجاری و ایده ارتش واحد اروپایی گرفته تا تفاوت دیدگاه و نقش آفرینی آنها در پیمان‌ها و سازمان‌های مختلف بین المللی را در بر می گرفت؛ اختلافاتی که گمان می رود در سال جدید نیز تداوم یابد.به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، برخلاف دوره «باراک اوباما» رئیس جمهوری دموکرات آمریکا که در آن دوره هشت ساله ایالات متحده و اروپا از روابط حسنه ای برخوردار بودند، در دوره نخست حکمرانی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری جمهوریخواه کنونی آمریکا، این دو متحد دیرینه و سنتی از یکدیگر فاصله گرفته و هر روز بر این فاصله افزوده می شود.

جنگ تجاری ترامپ علیه اروپا

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری ایالت متحده آمریکا تعرفه‌هایی را که بر واردات فولاد و آلومینیوم از کشورهای اتحادیه اروپا وضع کرده بود، سال گذشته به مرحله اجرا درآورد. بر پایه این تصمیم، تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم از اتحادیه به ترتیب تا ۲۵ و ۱۰ درصد افزایش یافت؛ اقدامی که با واکنش شدید مقامات اروپا مواجه شد و این کشورها ضمن محکوم کردن این اقدام ترامپ، مقابله به مثل را به عنوان مناسبت ترین راهکار برگزیدند.در پی تشدید این منازعه تجاری بود که «اولاف شولتس» وزیر مالیه آلمان با تاکید بر این که این تصمیم یکجانبه و خلاف قوانین بین الملل است، این اقدام را محکوم کرد. همچنین «برونو لومر» وزیر مالیه فرانسه با هشدار نسبت به عواقب این اقدام اعلام کرد «این کاملا به مقامات ایالات متحده بستگی دارد که آیا می خواهند وارد یک منازعه تجاری با بزرگترین شریک خود یعنی اروپا شوند یا خیر.» از طرفی «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه نیز ضمن مقایسه شرایط جاری با اوضاع پیش از جنگ جهانی دوم گفت «ناسیونالیسم اقتصادی به جنگ می انجامد. این دقیقا همان چیزی است که در دهه ۱۹۳۰ رخ داد.»تا پیش از نهایی شدن تصمیم ترامپ برای وضع تعرفه‌ها بسیاری از مقامات در اتحادیه اروپا امیدوار بودند تا بتوانند، توافقی در دقیقه آخر با آمریکا به دست آورند، توافقی که منجر به تمدید معافیت اتحادیه اروپا از پرداخت این مبالغ یا برداشته شدن کامل آنها شود؛ امیدی که پس از سخنان «ویلبور راس» وزیر تجارت ایالات متحده مبنی بر عدم معافیت اتحادیه اروپا و همچنین کانادا و مکزیک رنگ باخت.بنابراین پس از ناکام ماندن تهدیدات دیپلماتیک، اتحادیه اروپا در اقدامی متقابل تصمیم گرفت تا بر تولیدات عمده ایالات متحده نظیر محصولات «هارلی داویدسون»، «ویسکی بورون»، فولاد و آلومینیوم تعرفه وضع کند. سران اتحادیه همچنین تصمیم گرفتند تا با طرح این موضوع در «سازمان تجارت جهانی» (WTO) نسبت به آن اعتراض کنند. چندی پس از واکنش شدید رهبران اتحادیه اروپا، ترامپ و «ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در مرداد سال گذشته به منظور یافتن راهکاری برای پرهیز از جنگ تجاری دیدار کرده و به توافق رسیدند. ترامپ در همین راستا تاکید کرد که آمریکا برای کاهش موانع تجاری و به صفر رساندن تعرفه‌ها و سوبسیدها کالاهایی غیر از صنایع اتومبیل سازی تلاش خواهد کرد. آنها همچنین برای افزایش تجارت در زمینه خدمات و کشاورزی، از جمله صادرات بیشتر سویا از آمریکا به کشورهای اتحادیه اروپا توافق کردند. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که این دو مقام با تلاش برای توافق خطر جنگ تجاری با آمریکا را از میان برداشتند. جنگی که تعرفه‌های ترامپ بر فولاد و آلومینیوم وارداتی از اروپا به آن دامن زده بود و خطر کشیده شدن آن به بخش صادرات و واردات اتومبیل وجود داشت.

واگرایی در دو سوی آتلانتیک با ایده ارتش واحد اروپایی

پس از انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا و گام نهادن «امانوئل مکرون» همتای فرانسوی وی به کاخ الیزه، انگیزه‌های اتحادیه اروپا برای استقلال هر چه بیشتر اتحادیه اروپا از آمریکا رو به فزونی گذاشت . انگیزه ای که سیاست‌های تهاجمی و یکجانبه گرایانه ترامپ در وقوع آن نقش پررنگی داشت.

ترامپ ۱۸ آبان گذشته همزمان با ورود به پاریس برای شرکت در مراسم صد سالگی پایان جنگ جهانی اول، در یک توئیت از برنامه ۱۰ کشور اروپایی برای طرح دفاع مشترک به ابتکار عمل رییس جمهوری فرانسه برای مقابله با آمریکا، روسیه و چین انتقاد کرد . ترامپ با توهین آمیز خواندن این ایده از سوی همتای فرانسوی در توئیتی نوشت «ماکرون رییس جمهورفرانسه به تازگی پیشنهاد داده است که اروپا ارتش خود را تشکیل دهد تا بتواند از خود در مقابل آمریکا، چین و روسیه دفاع کند. بسیار توهین‌آمیز است. بهتر است اروپا ابتدا سهم عادلانه خود در ناتو را بپردازد. سهمی که آمریکا آن را به مقدار زیادی تامین می‌کند.» مکرون معتقد بود که اروپا دیگر نمی تواند برای حفاظت از خود روی آمریکا حساب باز کند. از این رو چند روز پیش از اظهارنظرهای انتقادی ترامپ، مکرون در گفتگو با روزنامه «وال استریت ژورنال» و همچنین «رادیو اروپا یک» تاکید کرده بود که ما نمی ‌توانیم از اروپایی‌ها حفاظت کنیم مگر این‌ که یک ارتش اروپایی واقعی داشته باشیم. از طرف دیگر اختلاف اروپا و آمریکا بر سر سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و هشدار ترامپ در خصوص تامین هزینه‌های این پیمان نظامی از سوی تمامی اعضا، رهبران اروپایی را نگران ساخته بود. ترامپ بارها از متحدان خود در ناتو گلایه کرده که آنها بار مالی پیمان مذکور را روی دوش آمریکا انداخته ‌اند.

افول روابط دیپلماتیک اروپا و آمریکا

پارسال خبرهایی از یک اقدام جدید و ضداروپایی از سوی ترامپ منتشر شد که برخی رسانه‌ها آن را «خودسرانه» ارزیابی می کردند. قضیه از این قرار بود که کاخ سفید بدون اطلاع دادن به اروپایی‌ها و همچنین در جریان گذاشتن نمایندگان کنگره از مدت‌ها پیش جایگاه دیپلماتیک نمایندگی اتحادیه اروپا را از سطح کشور به نهادی بین ‌المللی تنزل داده بود؛ خبری که پس از نامه نگاری ۲۷ نماینده کنگره رسانه ای شد. این نمایندگان که از طیف دموکرات هستند، اقدام کاخ سفید را به شدت محکوم کرده و در نامه ای خطاب به «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا، آن را نگران کننده دانسته‌اند. آنها در این نامه چند صفحه ای از تصمیم سازان وزارت امور خارجه خواستند تا به سوالات مطرح شده پاسخ گویند؛ سوالاتی در ارتباط با چرایی بی‌اطلاع گذاشتن نمایندگان و طرف اروپایی و همچنین تبعات اتخاذ این تصمیم برای روابط دوجانبه دو سوی اقیانوس اطلس .

Email this page

نسخه مناسب چاپ