سرنگونی ۲ پهپاد رژیم صهیونیستی در ‌ضاحیه جنوبی بیروت
 

سرویس خارجی: دو پهپاد رژیم صهیونیستی در ضاحیه جنوبی بیروت ساقط شدند.

یکی از این پهپادها در نزدیکی مرکز رسانه ای حزب الله ساقط شد و پهپاد دوم بعد از سقوط بر روی سقف یک انباری در منطقه معوض منفجر و باعث آتش سوزی شد.به گفته منابع حزب الله این حادثه آسیب جانی و مالی نداشت.یک مسئول رسانه‌ای حزب‌الله لبنان با اشاره به سقوط دو پهپاد در جنوب بیروت، اعلام کرد که یکی از این دو پرنده، بمب‌گذاری شده بود، اما حزب‌الله هیچ پهپادی را ساقط نکرد. «محمد عفیف» اعلام کرد که یکی از دو پهپاد در آسمان جنوب بیروت، بمب‌گذاری شده بود.

عفیف گفت: پرنده اول بدون اینکه آسیبی بزند، سقوط کرد و دومی بمب‌گذاری شده بود و منفجر شد و به ساختمان مرکز رسانه‌ای حزب‌الله در ضاحیه آسیب زد. عفیف گفت که آنچه رخ داد انفجاری واقعی بود. او توضیح داد که پهپاد شناسایی اول که منفجر نشد اکنون در اختیار حزب‌الله است که در حال تحلیل انگیزه‌ها و مأموریت احتمالی است که آن را به خدمت گرفته است.

خبرگزاری لبنان هم اعلام کرد، در پی انفجار پهپادی در نزدیکی ساختمان رسانه‌ای وابسته به حزب‌الله سه نفر جراحات سطحی برداشتند و ارتش نیز هویت پهپادها را اسرائیلی اعلام کرد. در این حال یک منبع اعلام کرد پهپادی که توسط حزب‌الله لبنان در ضاحیه جنوبی بیروت رهگیری شد، آماده اجرای عملیات ترور بود. خبرگزاری «اسپوتنیک» روسیه به نقل از یک منبع بدون ذکر هویت اعلام کرد، پهپادی که در ضاحیه جنوبی بیروت رهگیری شد، یک هواپیمای جاسوسی متعلق به رژیم صهیونیستی بود که ماموریت برای کاشت بمب داشت و تجهیزات نظامی با خود به همراه داشت و آماده اجرایی کردن عملیات ترور بود. در این حال وزارت امور خارجه لبنان در بیانیه‌ای از عزم بیروت برای شکایت از رژیم صهیونیستی در شورای امنیت به دلیل نقض مکرر حریم لبنان خبر داد.

واکنش ها

رئیس مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان اعلام کرد، رژیم صهیونیستی در حال بازی با آتشی است که این رژیم را در جنگ غرق خواهد کرد، جنگی که به قیمت موجودیت آن است. «عبدالامیر قبلان» به تجاوز پهپادی رژیم صهیونیستی به لبنان واکنش نشان داد و ضمن محکوم کردن این اقدام اعلام کرد: این موضوع و تبعات خطرناک آن بر امنیت و ثبات منطقه را به اطلاع سازمان ملل و شورای امنیت می‌رسانیم زیرا اسرائیل با آتشی بازی می‌کند که آن را در جنگ جدید غرق خواهد کرد، جنگی که به قیمت موجودیت این رژیم غاصب

خواهد بود.

شیخ قبلان ادامه داد؛ تجاوز به لبنان و تجاوز همزمان به سوریه همزمان با جشن‌های آزادسازی «جرود عرسال» و پیروزی‌های بزرگ سوریه بر تروریسم تکفیری صورت می‌گیرد تا بار دیگر فاش کند که تروریسم صهیونیستی و تکفیری در پروژه‌ای استعماری به دنبال نابودی محور مقاومت هستند. میشل عون رئیس جمهور لبنان هم به تعدی پهپادهای رژیم صهیونیستی به ضاحیه بیروت واکنش نشان داد و ضمن محکوم کردن این تعدی و تجاوز آشکار به لبنان، گفت: این فصل دیگر از فصول نقض متوالی قطعنامه ۱۷۰۱شورای امنیت از سوی رژیم صهیونیستی

است.

میشل عون تاکید کرد: این دلیل و نشان از نیات تجاوزکارانه اسرائیل و هدف قرار دادن ثبات و صلح در لبنان و منطقه است. نخست وزیر لبنان نیز با اشاره به پرواز پهپاد جاسوسی رژیم صهیونیستی بر فراز این کشور، گفت: آنچه در ضاحیه بیروت رخ داد تجاوز آشکار به لبنان بود.

«سعد الحریری» تأکید کرد که با میشل عون، رئیس جمهور لبنان و نبیه بری، رئیس پارلمان این کشور درخصوص گام هایی که باید در آینده درقبال تجاوز رژیم صهیونیستی اتخاذ شود، رایزنی می‌کند. وی اعلام کرد که این اقدام صهیونیستها به افزایش تنش در منطقه منجر می شود.

«وئام وهاب» رئیس حزب «التوحید» لبنان هم گفت: پهپادهایی که در ضاحیه سقوط کردند، تهاجمی آشکار به لبنان و ملت آن بود و دولت باید به شورای امنیت شکایت کند. از سویی جنبش مقاومت اسلامی حماس نیز ضمن محکومیت تجاوز رژیم صهیونیستی به حریم هوایی لبنان، این اقدام صهیونیستها را اقدامی تجاوزکارانه و تحریک آمیز توصیف کرد. جنبش مقاومت اسلامی حماس تجاوز رژیم صهیونیستی به حریم هوایی لبنان را محکوم کرد.

حماس این اقدام صهیونیستها را اقدامی تجاوزکارانه و تحریک‌آمیز توصیف کرد. جنبش حماس همچنین تأکید کرد که تجاوز صهیونیستها به حریم هوایی لبنان به یک مسأله پُرتکرار تبدیل شده است. در این حال وزیر خارجه لبنان گفت: تلاش می‌کنیم تا شاهد درگیری و مناقشه بین ایران و عربستان نباشیم. «جبران باسیل» گفت که هیچ کشوری در منطقه به اندازه لبنان متاثر از تبعات مناقشه و درگیری‌های نیابتی ایران و عربستان نبوده است.

وزیر خارجه لبنان با اشاره به موضوع مناقشه ایران و عربستان گفت: منافع ما ایجاب می کند تا وارد هیچ درگیری و جنگی نشویم و کشور را در امان نگه داریم و مهمتر این که تلاش کنیم شاهد درگیری و مناقشه بین ایران و عربستان نباشیم.

نسخه مناسب چاپ