سهم بانوان از سبد حمایتی ورزش، چقدر است؟
 

ابوالقاسم کیانی ـ سالهاست که بانوان در ورزش فعال و درگیر شده‌اند و به تناسب امکاناتی هم که دارند از زمانی‌که در مسابقات بین‌المللی، آسیایی و جهانی حضور پیدا کردند به آنچنان موفقیت‌های چشمگیری دست پیدا کردند که اگر از توفیقات ورزشکاران مرد، بزرگتر نباشد، کوچکتر هم نیست!
این ماجرا تا آنجا پیش رفته که در تیراندازی، امروز، بانوان گوی سبقت را از آقایان ربوده‌اند و در ورزش‌های رزمی مثل کاراته و تکواندو هم توفیقاتشان با آقایان شانه به شانه پیش می‌رود. در ورزش‌های گروهی هم که نیاز به تحرک و دویدن‌ها و جابه‌جایی‌های فراوان دارد علی‌رغم اینکه ورزشکارانمان باحجاب اسلامی، با حریفان دست و پنجه نرم می‌کنند اما موفق بوده‌اند که این توفیق‌ها در فوتبال و فوتسال چشمگیرتر بوده است و جزو بهترین‌های قاره به حساب می‌آیند.
دوچرخه‌سواری هم از جمله ورزش‌هایی است که بانوان توانسته‌اند خوش بدرخشند و قابلیت‌های بالایشان را نشان بدهند و همچنین شطرنج که هر روز خبری از موفقیت بانوان در آن به گوش می‌رسد. در دو و میدانی هم بانوان قابلیت‌های خود را نشان داده‌اند.
بدون تردید با توجه به پتانسیل‌ها، انگیزه و پشتکاری که بانوان دارند، در رشته‌هایی هم که مدت زمان زیادی از فعالیت بانوان ورزشکار در آن نمی‌گذرد، مثل وزنه‌برداری و کشتی، قطعاً در آینده‌ای نه ‌چندان، بانوان جایگاه خود را به‌دست خواهند آورد به شرط این‌که توجه لازم و کافی را به خود ببینند. و این «کلید» موفقیت بانوان ورزشکار است.البته حضور بانوان در ورزش ،به ورزشکاران ختم نمی‌شود و از آنجایی‌که هواداران، بخش عظیمی از ورزش هستند، طبیعتاً بانوان هم سهمی حداقلی در این ماجرا می‌خواهند هرچند که غلط نیست اگر گفته شود در زمینه هواداری هم، بانوان، شانه به شانه آقایان، می‌سایند. بحث مدیریت هم مطالبه دیگر بانوان در ورزش است که متناسب با ظرفیت‌ها، بر آورده نشده است و در یک کلام علی‌رغم اینکه کارنامه ورزش بانوان به‌خصوص طی سال‌های اخیر در ورزش به نسبت امکانات، تسهیلات و توجهات لازم، بسیار موفق بوده است اما هیچگاه دامنه نگاهی که به آقایان در ورزش وجود دارد به ورزش بانوان کشیده نشده است هرچند که متولیان ورزش حتی از نوع بانوان مدیر، نخواهند آنرا قبول کرده یا سعی در این داشته باشند که ماجرا را طوری دیگر جلوه دهند! مثال این موضوع هم بحث پاداش بانوان فوتسالیستی است که ظاهراً معاونت امور ورزشی بانوان وزارت ورزش، نمی‌داند که آیا پرداخت شده یا نه در حالی که در پرداخت پاداش آقایان،کمترین تعللی جایز نیست! حال بماند که انتقاد برخی از بانوان فوتسالیست درباره تأخیر در پرداخت پاداش‌ها باعث حذف آنان از تیم ملی هم شد در حالی که برای در ماجرا، نایب رئیس بانوان فدراسیون فوتبال هم هیچ‌عکسی‌العملی نشان نداد تا این ماجرا هم تاییدی ‌باشد برجایگاه کمرنگ عموم نواب رئیس بانوان در فدراسیون‌ها.
بنابراین از این منظر هم غلط نیست اگر گفته شود در اکثریت فدراسیون‌ها، توجه به ورزش بانوان، نگاهی درجه دومی است! در بحث مدیریت‌های ورزشی هم اگر چه تعداد اندکی مدیر توانمند وارد چرخه شده‌اند اما این تعداد به هیچ وجه متناسب با قابلیت‌ها و واقعیت نیست و البته قسمتی از این ایراد به همان بانوان مدیر توانمندی باز می‌گردد که بنا به هر دلیلی، قصد دارند شرایط موجود را حتی تا مرز ایده‌آل بودن برای بانوان، نشان دهند. تردیدی وجود ندارد که طی چند سال گذشته فعالیت بانوان در ورزش نسبت به گذشته‌های نه چندان دور، گسترده‌تر شده؛ با این احوال قسمت اعظم این گسترده شدن را باید مدیون خودباوری و جنگ بانوان برای رسیدن به حقشان در ورزش علی‌رغم تمام تبعیض‌ها به حساب آورد که بالاخره خودشان را تحمیل کردند، نه به روی باز و استقبالی که از همان ابتدا نسبت به بانوان در ورزش می‌شد! باید پذیرفت که علی‌رغم نگاه درجه چندمی به بانوان در ورزش در سال‌های نه چندان دور، این بانوان بودند که خود را ثابت کردند تا متولیان ورزش متقاعد شوند باید آنها را ببینند! با این وجود اگر چه پیشرفت بانوان در بخش‌های مختلف ورزش بسیار سریع است اما امکانات و تسهیلات و توجهات لازم به آنها، با این سرعت همخوانی ندارد واقعیت ماجرا این است چند که متولیان ورزش، حتی از نوع بانوان تلاش می‌کنند حمایت‌ها را متناسب یا حداقل نزدیک به واقعیت‌ها نشان دهند در حالی که ورزش بانوان نه فقط با حمایت‌های ایده‌آل، بلکه با حمایت‌های متناسب با قابلیت‌ها و ظرفیت‌ها هم بسیار بافاصله حرکت می‌کند و عملاً ورزش بانوان در سبد حمایتی ورزش وزارتخانه، سهم دندانگیری ندارد!

فرهادی زاد: فضا برای حضور بانوان در سطوح بین المللی فراهم شده است
معاون امور بانوان وزارت ورزش گفت: هفته قبل نشستی با رئیس فدراسیون فوتبال داشتیم و او گفت پاداش بانوان فوتسال را می دهیم.
به گزارش خبرگزاری فارس، مهین فرهادی زاد معاون امور بانوان وزارت ورزش در نشست خبری گفت: آن چیزی که باعث شد بعد از انقلاب ورزش زنان مطرح شود نیازهای زنان بود و آنها انتظار داشتند فضای مناسب برای ورزش وجود داشته باشد. برآورده شدن نیازهای زنان خواست ما بود و ما به دنبال این بودیم که بانوان بتوانند اجرا کننده برنامه خودشان باشند و مدیریت ورزش زنان را خودشان برعهده بگیرند. امروز شاهد هستیم زنان در مدیریت های مختلف حضور دارنداما هنوز جای زنان در مناصب مدیریتی خالی است. اگر روزی در سال ۱۹۹۰ اولین تیم زنان در بازیهای آسیایی با ۶ ورزشکار تیرانداز شرکت داشت الان حضور پرتعداد آنها را شاهد هستیم. الان داوران زن ما را به مسابقات بین المللی و المپیک دعوت می کنند، مربیانی داریم که در کشورهای دیگر هم فعالیت دارند. فضا برای حضور بانوان در سطوح بین المللی فراهم شده است.
معاون وزیر ورزش در امور بانوان با اشاره به مقام سومی ایران در مسابقات جهانی بیماریهای خاص، عنوان کرد: زنان ما در این مسابقات به عنوان مربی و سرپرست تیم حضور داشتند. این فضایی بود که جمهوری اسلامی ایجاد کرده است. در ورزش قهرمانی زنان ما در بیش از ۴۰ رشته شرکت می کنند.
فرهادی زاد در پاسخ به این سوال که حضور زنان در بازیهای ملی از ۱۸ مهر آزاد شده ، تصریح کرد: با توجه به
تلاش هایی که شده و با ملاحظات فرهنگی، آماده سازی زیرساخت ها و تامین امنیت، شرایط حضوربانوان فراهم شده است. نگاه ما این است مثل شرایط عادی برای بانوان بلیت فروشی هم داشته باشیم.
وی درباره اساسنامه مشترک
فدراسیون ها و جایگاه نواب رئیس بانوان، عنوان کرد: در اساسنامه جدید جایگاه قانونی نواب رئیس بانوان مشخص شده است. در واقع حق نواب رئیس بانوان به عنوان قانون آمده است. در مجامع فدراسیون نمایندگان ورزشکاران، مربیان، باشگاه ها و … حضور دارند و تلاش این است بانوان در انتخابات هیات ها حضور داشته باشند. تعداد زنان برای حضور در مجامع هم افزایش یافته و آنها تعیین کننده هستند.
معاون امور بانوان وزارت ورزش در پاسخ به سوالی درباره اعتبارات اختصاص داده شده به ورزش زنان، تصریح کرد: اعتبار فدراسیون ها بر اساس تفاهمنامه ای که با وزارت بسته می شود، مشخص است. در این اعتبار به تعداد نفرات درگیر سهم دادیم. در تیراندازی ۶۰ درصد اعتبارات برای بانوان است. ما ۸ طرح ملی داریم که اعتبارات مخصوص به خود را دارد که مختص بانوان است. وزارت ورزش بر اساس گزارش عملکرد بانوان، برای جبران عقب ماندگی اعتبار ۱۰ درصدی در ورزش قهرمانی در نظر گرفته است. چاره ای جز متعادل سازی نداریم که این باعث می شود مردان و زنان به تعادل برسند. برای بخش همگانی زنان اعتبارات خوبی داریم که بین استان ها تقسیم می شود.
معاون وزیر درباره گلایه
فوتسالیست ها به پرداخت پاداش، گفت: جلسه ای با تاج داشتیم و قرار شد هفته قبل پاداش ها پرداخت شود فکر می کنم که پرداخت شده است.
فرهادی زاد درباره فدراسیون ورزش زنان اسلامی، عنوان کرد: توجه زیادی به این فدراسیون بود و با صحبت های روسای کمیته های ملی المپیک مسابقات افتتاح می شد. کشورهای زیادی عضو بودند که مدتی تعطیل شد. حالا برای این فدراسیون سرپرست معرفی شده و پیگیر شدم که تجهیزات اداری این فدراسیون در حال آماده شدن است. باید محل تامین اعتبار فراهم شود و اساسنامه جدید که بیاید شرایط قانونمند مالی هم مشخص می شود. عرب عامری در حال چیدن نیروهای خود است و کمیته هم کمک می کند.

نسخه مناسب چاپ