سود و زیان حضور بازیکنان اصلی در لیگ ملت‌ها
 

ابوالقاسم کیانی ـ هفته دوم لیگ ملت‌های والیبال با پنج پیروزی ارزشمند از جمع ۶ بازی و کسب ۱۶ امتیاز برای ملی‌پوشان کشورمان به پایان رسید تا پس از برزیل در رتبه دوم جدول قرار بگیرند و البته بازیکنان اصلی تیم‌ملی در جمع برترین‌ها تا این مرحله باشند. اما از آنجا که در لیگ ملت‌های والیبال، بیشتر تیمها با ترکیب اصلی خود به میدان نمی‌آیند و این ماجرا در لیگ ملت‌های جاری هم کم و بیش رخ داده است تا جائیکه غلط نیست اگر گفته شود بیش از ۶۰ درصد تیمها با بازیکنان اصلی به میدان نیامده‌اند، این سوال پیش می‌آید که پس چه لزومی داشت که کولاکوویچ، اصلی‌ترین ترکیب ممکن را به این مسابقات اعزام کند؟‌آن هم وقتی که پیش‌بینی احتمال مصدومیت بازیکنان اصلی قبل از این مسابقات، کار چندان سختی نبود و بیشتر کشورها هم به همین دلیل از آوردن مهره‌های اصلی خود به این آوردگاه، خودداری کرده‌اند چون مسابقاتی مهم‌تر پیش رو است و اولویت استفاده از بازیکنان اصلی، با آن رقابت‌هاست.

نمی‌توان فراموش کرد که کولاکوویچ در آخرین همراهی خود با تیم‌ملی، پیش از این مسابقات، نتایج ضعیفی کسب کرد. آنچنان ضعیف که ضیایی رئیس وقت فدراسیون اعلام کرد با وی قطع همکاری می‌کند. اما با آمدن افشین داوری در سرپرستی فدراسیون ، بنا به هر دلیلی کولاکوویچ دوباره به والیبال ایران آمد و چه بسا که استفاده از تمام پتانسیل‌ها و بازیکنان اصلی‌ تیم‌ملی در لیگ ملت‌ها تصمیم خود این مربی خارجی بوده باشد چون پیش‌بینی حضور اکثریت تیمها با بازیکنان جوان و غیراصلی، شانس تیمهایی را که با بازیکنان اصلی به میدان می‌آیند برای موفقیت‌ بیشتر می‌کند و این اتفاق محتمل برای تیم اعزامی ایران، می‌تواند به نوعی نتایج ضعیف گذشته کولاکوویچ را تحت‌الشعاع قرار داده و برایش موفقیتی بزرگ باشد. اما از طرف دیگر هیچ بعید نیست که وزارت ورزش و جوانان به همراه کمیته ملی المپیک از فدراسیون والیبال خواسته باشند تا با ترکیب اصلی به این مسابقات اعزام شود و نتیجه قابل قبول محتمل تیم‌ملی، موفقیتی باشد برای وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک چون این دو پیش از این هم نشان داده‌اند که پیش از هر موردی فقط به فکر نتیجه‌گیری هستند تا برای خود آماری موفقیت آمیز ترسیم کنند و در این راستا از بزرگ کردن نتایج هم ابایی ندارند. درست مثل بیش از حد بزرگ کردن نتایج کاروان اعزامی به بازیهای آسیایی جاکارتای اندونزی هر چند که نتیجه نهایی با قول‌هایی که متولیان وزارت ورزش داده بودند، همخوانی چندانی نداشت و یا بزرگ جلوه دادن نتایجی که در المپیک جوانان آرژانتین بدست آمد غافل از اینکه اکثریت قریب به اتفاق کارشناسان و اهل فنی که از هدف اصلی برپایی المپیک‌های نوجوانان و جوانان اطلاع دارند، می‌دانند که نتیجه‌گرایی در این المپیک‌ها اصلاً در اولویت نیست بلکه تازه شدن روح المپیک مد نظر است و به همین خاطر هم ، بسیاری از کشورهای شرکت کننده در این رقابت‌ها خود را ملزم به فرستادن تیمهای اصلی نمی‌دانند و طبیعی است که در این ماجرا کسب نتیجه برای کشورهایی مثل ایران امکان پذیر بوده و از آن به گونه‌ای یاد شود که گویا در بازیهای المپیک بزرگسالان به نتایج درخشانی رسیده‌ایم.

پر و پیمان جلوه دادن موفقیت‌های ورزش از سوی متولیان آن تا آنجا پیش رفت که حتی وقتی والیبال به گفته بسیاری از کارشناسان در بازیهای آسیایی می‌توانست با تیم ب خود هم قهرمان شود اما متولیان ورزش این ریسک را نکردند و تیم اصلی را راهی ‌کردند تا مدال طلای رقابت‌ها قطعیت صددرصدی پیدا کند پس هیچ بعید نیست که متولیان ورزش که هر روز، هر موفقیت‌ ورزش را می‌خواهند به نام خود ثبت کنند، یکبار دیگر از فدراسیون والیبال و کولاکوویچ خواسته باشند تا از فرصت قابل پیش بینی در لیگ ملت‌ها یعنی با آمدن اکثریت تیمها با بازیکنان جوان استفاده کرده وبا تیمی کامل به این مسابقات اعزام شده و به نتایج قابل قبولی برسند که البته باز به نام متولیان ورزش نوشته می‌شود غافل از اینکه مصدومیت‌ها برای ملی‌پوشان اصلی می‌تواند کار را برای نتیجه‌گیری در مسابقات مهم‌تر، سخت کند بخصوص که المپیک ۲۰۲۰ توکیو در پیش است. همان اتفاقی که رخ داد و تعدادی از بازیکنان اصلی و تعیین کننده لژیونر تیم ملی مثل غفور، موسوی و… با آسیب‌ دیدگی‌های جدی، بازی سوم هفته دوم لیگ ملت‌های والیبال را از دست دادند تا به ناچار بازیکنان جوان بسیار باقابلیتی مثل یلی یا مجرد جایگزین شده و آنچنان خیره کننده ظاهر شوند که ژاپن قدرتمند را سه بر صفر شکست بدهند و ثابت کنند اگر متولیان وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک و به تبع نظرات آنان، فدراسیون والیبال حاضر نیستند به این زودی‌ها به آنان اعتماد کنند اما خودشان آنچنان قابلیت‌هایی دارند که از کمترین فرصت‌ها، بیشترین استفاده‌ها را می‌برند و نشان می‌دهند که حق آنان، بیشتر از اینهاست.

در هر حال هفته سوم این رقابتها از جمعه این هفته در ارومیه برگزار می‌شود و باید دید که استفاده از جوان‌ترها بازهم منوط به مصدوم شدن بازیکنان با تجربه و شاخص، می‌شود یا اینکه متولیان ورزش و فدراسیون حاضر هستند به آنان اعتماد کنند. اعتمادی که شاید از نظر آنان «ریسک»‌ باشد اما بدون شک، اینطور نیست.

آمار قابل قبول ملی پوشان تا پایان هفته دوم لیگ ملت ها

در پایان هفته دوم لیگ ملت‌ها آمار عملکرد ملی‌پوشان ایران را در صدر

بهترین ها قرار داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، تیم ملی والیبال ایران از ۶ مسابقه در رقابت‌های لیگ ملت‌های ۲۰۱۹ موفق به کسب ۵ پیروزی شده است. در پایان هفته دوم با نگاهی به آمار عملکرد ملی‌پوشان بهتر می‌توان درخصوص شرایط آنها اظهارنظر کرد.

حضرت‌پور؛ بهترین توپ‌گیر ایران

در بخش توپ‌گیری که به گفته کارشناسان، ایران در سال‌های گذشته عملکرد خوبی در آن نداشت امسال شرایط کمی تغییر کرده است. در توپ‌گیری محمدرضا حضرت‌پور با میانگین ۲٫۱۸ چهارمین توپگیر مسابقات است و پس از وی هم میلاد عبادی‌پور حضور دارد.

موسوی؛ بهترین سرویس‌زن ایران

سید محمد موسوی امسال در زدن سرویس پیشرفت چشم‌گیری داشت. سال‌ها بود که از موسوی تداوم در زدن سرویس پرشی را ندیده بودیم، اما امسال غیر از تداوم، موفقیت هم به آن اضافه شده است. سید با ۰٫۳۲ کسب پوئن در هر ست، در رده هفتم برترین زنندگان سرویس مسابقات قرار دارد.

عبادی‌پور؛ بهترین دریافت کننده ایران

آنالیزی که حریفان ایران در ملی‌پوشان کشورمان داشتند موجب شد تا سرویس‌های کمتری به سمت حضرت‌پور، لیبروی ایران زده شود. به همین دلیل میلاد عبادی‌پور گزینه اول سرویس حریفان شد، اما میلاد با تجربه بالایی که در لیگ لهستان به دست آورده به خوبی از پس دریافت‌های اول برآمد. عبادی‌پور با ۳۳٫۷۸ درصد تأثیر مثبت بر دریافت اول چهارمین نفر در جدول برترین‌های این بخش است.

موسوی؛ بهترین مدافع ایران

سید محمد موسوی به دلیل مصدومیت در بازی آخر ایران مقابل ژاپن غایب بود اما با این وجود و با عملکرد خوبی که داشت توانست جایگاه دومی را در بین تمام مدافعان لیگ ملت‌ها به خود اختصاص دهد. او با میانگین ۰٫۶۸ کسب پوئن در هر ست در جایگاه دوم برترین مدافعان قرار گرفت. ژجیا ژانگ از چین با میانگین ۰٫۹۵ بالاتر از موسوی قرار دارد.

غفور؛ بهترین اسپکر و امتیازآورترین بازیکن ایران

امسال ایران در حملات چندان عملکرد چشم‌گیری ندارد. امیر غفور از جمله بازیکنانی است که تلاش زیادی در بخش حمله می کند. او با کسب ۹۱ امتیاز در جدول امتیازآورترین‌ها در جایگاه پنجم قرار دارد. همچنین وی با ۵۱٫۹۰ درصد موفقیت در حمله، رده هفتم بهترین اسپکر مسابقات را به خود اختصاص داده است.

معروف؛ بهترین پاسور رقابت‌ها

در بین پاسورهای حاضر در لیگ ملت‌ها معروف، از همه معروف‌تر است. او تا پایان هفته دوم رقابت‌ها در صدر برترین پاسورها قرار دارد. پس از معروف هم سیمونه جیانلی ایتالیایی قرار گرفته است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ