سومین قهرمانی پرسپولیس و رکورد‌های برانکو و سیدجلال
 

قاسم کیانی ـ لیگ هجدهم هم مثل لیگ‌های برتر هفدهم و شانزدهم با قهرمانی پرسپولیس به پایان رسید تا برانکو ایوانکوویچ از نظر تعداد قهرمانی‌های پی‌ در پی در لیگ برتر فوتبال ایران رکورد‌دار شود و در کنار او، سید‌جلال حسینی هم با رسیدن به هفت قهرمانی در سه تیم به رکوردی ارزنده برسد. بسیاری از هواداران پرسپولیس فکر می‌کردند که قهرمانی سرخپوشان قبل از هفته پایانی مسجّل شود اما در همان زمان، برانکو اعلام کرد که قهرمان در هفته پایانی این مسابقات معرفی می‌شود. اتفاقی که افتاد و البته هیجانات لیگ برتر را تا هفته پایانی، تداوم بخشید.

یک هفته به پایان لیگ برتر رقابت برای قهرمانی آنچنان نزدیک بود که چهار تیم شانس قهرمانی داشتند و به همین جهت هفته ۲۹ حساس‌ترین هفته لیگ برتر فصلی که گذشت محسوب می‌شد، اما نتایج مساوی هفته ۲۹ باعث شد که استقلال تهران و پدیده شهر خودرو مشهد از گردونه رقابت برای قهرمانی خارج شوند در حالیکه پرسپولیس و سپاهان، همچنان شانس قهرمانی به حساب می‌آمدند. شانسی که البته با توجه به شرایط این دو تیم و امتیازاتی که کسب کرده بودند، برای سرخپوشان پایتخت بیشتر بود اما در هر حال، سپاهانی‌ها هم هنوز می‌توانستند قهرمان شوند اگر در هفته آخر، می‌بردند و پرسپولیس می‌باخت اما پرسپولیس در هر شرایطی با یک تساوی، جام قهرمانی را به خود اختصاص می‌داد. هفته‌ای که اما با بُرد هر دو تیم همراه شد و حکم قهرمانی سرخپوشان پایتخت برای سومین دوره متوالی را، صادر کرد و سپاهانی‌ها در رده دوم جدول ماندند تا برای کسب سهمیه آسیا، منتظر اتمام جام حذفی باشند.

سرخپوشان پایتخت با این قهرمانی مستقیماً به دوره بعدی لیگ قهرمانان آسیا صعود کردند و تیم دوم ایران،‌ قهرمان جام حذفی خواهد بود. در حال حاضر داماش یک پای فینال جام حذفی است اما پرسپولیس و سپاهان که برای قهرمانی لیگ برتر، رقابتی سخت داشتند، در نیمه نهایی جام حذفی هم باید به مصاف یکدیگر بروند تا برنده آنان به فینال این جام برسد.

به این ترتیب اگر هر کدام از این دو تیم به فینال جام حذفی برسند و با داماش رودررو شوند پیروز آن میدان، دومین نماینده ایران در لیگ قهرمانان آسیا خواهد بود.

اما از آنجا که سهمیه فوتبال ایران در لیگ قهرمانان آسیا ۲+۲ است دو تیم دیگر که باید در پلی‌آف لیگ قهرمانان شرکت کنند تیمهای رتبه‌های بعد از پرسپولیس در لیگ برتر هستند که می‌توانند، استقلال تهران و پدیده شهر خودرو باشند یا سپاهان و استقلال. چون در صورتیکه در جام حذفی، سپاهان قهرمان شود استقلال و پدیده شهر خودرو، به پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا می‌روند در صورتیکه پرسپولیس در جام حذفی قهرمان شود سپاهان سهمیه دوم را کسب می‌کند و باز هم استقلال و پدیده به پلی‌آف می‌روند اما چنانچه داماش قهرمان شود با توجه به سهمیه پرسپولیس و داماش برای لیگ قهرمانان آسیا، سپاهان و استقلال تهران هستند که به پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا راه پیدا می‌کنند.

در هر حال، با این شرایط، لیگ برتر هجدهم هم به پایان رسید. لیگی که از سال ۱۳۸۰ استارت آن خورد و سپاهان و پرسپولیس هر کدام با پنج قهرمانی، در صدر قرار دارند. لیگ هجدهم اما بدون‌شک ازجمله لیگ‌هایی بود که بیشترین اعتراضات و انتقادات به داوری‌ها را داشت و هنوز هم برخی از تیمها، نتایج نهایی خود را مرتبط به ضعف داوران می‌دانند. ضعفی که قاعدتاً نشأت‌گرفته از اشتباهات داوران است. اشتباهاتی که داوران بزرگ هم از آن مستثنی نیستند و در چارچوب اشتباهات سهوی انسانی قرار می‌گیرد اما برخی از اظهارنظر‌‌ها از سوی برخی از تیمها از اوایل یا نهایتاً از اواسط لیگ برتر در فصلی که گذشت تا به انتها، مضمونی داشت مبنی بر اشتباهات عمدی برای تغییر نتایج. ادعایی که ثابت‌کردن آن، بسیار سخت است اما هیچکس نیست که بتواند منکر اشتباهات داوران باشد حتی متولیان داوری که همواره از قضاوتهای داوران، حمایت کرده‌اند. با این احوال پرونده لیگ برتر فوتبال یک بار دیگر با قهرمانی پرسپولیسی‌‌ها بسته شد در حالیکه هنوز پرونده جام حذفی بسته نشده است و هنوز هم علاقه‌مندان به فوتبال می‌توانند منتظر چند بازی جذاب دیگر باشند.

سرخپوشان پایتخت به اتکا برانکو ایوانکوویچ و برنامه‌هایش با طی کردن بسیاری از سختی‌هایی که یک تیم می‌تواند با آن مواجه باشد پس از نایب‌قهرمانی در فصل گذشته لیگ قهرمانان آسیا اگرچه وداع تلخ و زود‌هنگامی با آسیایی‌ها در فصل جدید داشتند، اما با تلاش و همدلی حتی در سخت‌ترین شرایط، برای شادی هواداران، قهرمانی لیگ برتر را برای سومین بار به آنان هدیه دادند و البته مترصد کسب قهرمانی جام حذفی هم هستند هر چند که برای رسیدن به فینال باید حریفی قدرتمند یعنی سپاهان را کنار بزنند. پرسپولیسی‌ها که با برانکو به نتایج راضی‌کننده‌ای رسیده‌اند، امیدوار هستند که وی باز هم در پرسپولیس بماند. اتفاقی که به نظر می‌رسد رخ بدهد و متولیان باشگاه پرسپولیس هم تمایل خود را برای این موضوع نشان داده‌‌اند و خیلی بعید به نظر می‌رسد برانکویی که همواره بخاطر بازیکنان و هواداران، در سخت‌ترین شرایط، منافع فردی را به دست فراموشی سپرده، از این بابت کدورتهایی به دل گرفته باشد و در نتیجه در کنار پرسپولیسی‌ها خواهد بود بخصوص که در جریان صحبتهای بعد از قهرمانی می‌توان به این نتیجه رسید که او هم عزمی برای جدایی از پرسپولیس ندارد و این هم خبر خوش دیگری برای هواداران است. همانطوریکه برانکو اشاره داشته کسب سومین قهرمانی به مراتب سخت‌تر از قهرمانی‌های گذشته است پس طبیعتاً برای کسب چهارمین قهرمانی پی در پی، همه پرسپولیسی‌ها باید از همین امروز به فکر فردای تیم خود باشند تا با کمترین دغدغه‌ها، برای فصل آینده لیگ برتر و همچنین لیگ قهرمانان آسیا آماده شود. جائیکه این‌بار شاید بتوانند حتی تا قهرمانی هم پیش بروند.

برانکو: سومین قهرمانی سخت‌ترین قهرمانی بود

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس گفت: سومین قهرمانی در لیگ برتر سخت‌ترین قهرمانی بود و این در حالی است که هیچ کسی به ما در این راه کمک نکرد.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، برانکو ایوانکوویچ سرمربی تیم پرسپولیس پس از قهرمانی تیمش برای سومین سال متوالی در لیگ برتر در خصوص اینکه این قهرمانی با سختی‌های زیاد به دست آمده، گفت: سومین قهرمانی سخت‌ترین قهرمانی است، این مسئله اثباتی درباره کار مستمر ماست و در واقع این قهرمانی شیرین‌ترین قهرمانی بود. خیلی کم تیمی در دنیا وجود دارد که سه سال متوالی قهرمان شود، به خصوص در شرایط سختی که ما داشتیم. ما سال قبل هم محروم بودیم و بازیکن نگرفتیم، ما تیمی بودیم که در سه سال اخیر فشرده‌ترین برنامه‌ها را داشتیم، اما در همه جام‌ها موفق عمل کردیم. امسال هم سوپرجام را گرفتیم و قهرمان لیگ شدیم و حتی به فینال لیگ قهرمانان آسیا رفتیم و نیمه نهایی جام حذفی هم در انتظار ماست. ما به عملکرد خودمان افتخار می‌کنیم و خوشحالم که بازیکنان خوبی دارم و نتایج عجیبی را رقم زده‌اند.

وی افزود: اما فصل به فصل انتظارات بیشتر می‌شودو ما باید با این انتظارات زندگی کنیم،همه باید بدانند که در پرسپولیس هستند و کسی که نتواند در این شرایط بازی کند جایش در پرسپولیس نیست. بازیکنان نشان دادند که این کیفیت را دارند. با همه بی‌عدالتی‌ها و خستگی‌ها نتوانستند ما را متوقف کنند، به خصوص در نیم‌فصل دوم که واقعاً سخت بود، ما هر پنج روز یک بازی داشتیم و ما امکان تمرین درست نداشتیم، اما به بهترین شکل همه را حل کردیم.

برانکو ایوانکوویچ رکورد زد

با قهرمانی پرسپولیس در هجدهمین دوره مسابقات لیگ برتر، تعداد قهرمانی‌های این تیم در لیگ برتر به عدد پنج رسید. برانکو ایوانکوویچ هم با سومین قهرمانی متوالی رکورد جدیدی به نام خودش ثبت کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، پرسپولیس با این قهرمانی تعداد قهرمانی‌هایش را به عدد پنج رساند تا از این نظر با سپاهان برابر شود. برانکو هم تنها مربی لیگ ایران است که سه قهرمانی متوالی با یک تیم به دست آورده است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ