شبکه بانکی کشور نیازمند اصلاحات جدی است
شبکه بانکی کشور بیمار و دچار ذات‌الریه است. انتشار اخبار نگران‌کننده از هدررفت منابع مردم در بانک‌ها و اعطای تسهیلات تعدادی از بانک‌ها به بعضی از اعضای هیأت‌مدیره، مدیران و حلقه‌های وابسته به بانک‌ها با بهره کم و طولانی مدت و نیز اعطای وام‌های چند هزار میلیارد تومانی به بعضی از اشخاص حقیقی و حقوقی و شرکت‌های زیرمجموعه آن‌ها که در تولید و اشتغال نقشی ندارند، از وجود بیماری در شبکه بانکی کشور خبر می‌دهد. بانک‌ها بخش عمده تسهیلات و وام‌ها را عموماً به حلقه‌های نزدیک و وابسته به خود می‌دهند و عموم مردم از این تسهیلات بی‌بهره‌اند، که عدم پرداخت بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان وام قرض‌الحسنه به مردم در سال ۹۷ موید این نظر است.

از سویی بخش عمده منابع بانکی کشور در دست کمتر از ۳۰۰ شخص حقیقی و حقوقی است و ۱۶۰۰۰ میلیارد تومان وام توسط ۶۷ نفر به تاراج رفته و میلیون‌ها دلار و یورو ارز از کشور قاچاق شده است. میلیاردها تومان ارز را اشخاص با ارز دولتی و نیمایی برای واردات دریافت کرده‌اند، اما بعضاً با این ارزها کالایی وارد کشور نشده و یا در بهترین وضعیت کالای وارداتی با ارز آزاد تحویل مردم شده است، این که وضعیت متأثر از انحصارگرایی، رانت‌سازی، رانت‌خواری و کم نظارتی است. شماری از اعضای هیأت‌مدیره برخی از بانک‌ها در چندین نوبت وام‌های چند صد میلیونی بالای ۱۰ و ۲۰ ساله با سودهای ۴ درصد، ۷ درصد و ۹ درصد برای مسکن و خودرو دریافت کرده‌اند که سؤال جدی از مؤسسان این بانک‌ها و بانک مرکزی در مقام ناظر این است آیا سایر شهروندان کشور می‌توانند از این تسهیلات با سود ناچیز و بلندمدت برخوردار شوند؟

از سویی تعدادی از بانک‌ها در کشور از خط قرمز ورشکستگی گذشته‌اند، بانکی با ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه اولیه امروز ۸۰۰۰ میلیارد تومان زیان انباشته دارد و بانک دیگری با ۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه اولیه، رکورد ۱۷۰۰۰ میلیارد تومان زیان انباشته را زده است. بعضی از بانک‌ها مانند گذشته تلاش دارند تا با استقراض از بانک مرکزی، بر این حجم از زیان‌های انباشته سرپوش بگذارند و رمق نیمه‌جان خود را به زمین شبکه بانکی کشور بکشند. بهارستان‌نشینان این بار نیز همانند پرونده حجم نقدینگی مدیریت نشده و با غفلت از جایگاه نظارتی خویش، به سکوت نشسته‌اند که از چشمان تیزبین مردم دور نمی‌ماند. سرانجام باید دست به اصلاحات جدی در شبکه بانکی کشور زد. اگر امروز تبعات اصلاحات را قبول نکنیم، در آینده‌ای نه چندان دور باز هم این مردمند که باید سیلی آن را از دست غول تورم بخورند. باید با اصلاحات در شبکه بانکی تا دیر نشده است، به نجات اقتصاد کشور کمک کرد.

علی قاسمی ـ دانشجوی دکترای مدیریت عالی کسب و کار

نسخه مناسب چاپ