شبکه فعلی قادر به جذب ۲۰ هزار مگاوات برق تجدیدپذیر است
مشاور عالی مدیرعامل سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق با اشاره به اینکه شبکه فعلی و توزیع برق کشور قادر به جذب ۲۰ هزار مگاوات برق تجدیدپذیر است، گفت: تنها راه عبور از خاموشی، توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر است.

به گزارش خبرگزاری زیست آنلاین، مهرداد داوری‌فر در میزگرد گذر از خاموشی‌های تابستان ۹۸ با تکیه بر انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: نیروگاه‌های تجدیدپذیر به دلیل پراکنده بودن و در نتیجه عدم نیاز به توسعه خطوط انتقال و همچنین به دلیل توسعه از طریق سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و کوتاه بودن دوره احداث یگانه راه عبور از خاموشی در سال آینده است.

وی افزود: به دلیل شرایط خاص اقتصادی بودجه کشور به ناگزیر به صورت انقباضی هزینه می‌شود در نتیجه دولت نمی‌تواند در امور عمرانی بودجه لازم را اختصاص دهد و در عین حال قوانین بالادستی اجازه داده است تا دولت محل‌هایی را برای تامین بودجه و ورود بخش خصوصی برای مشارکت در پروژه‌های زیرساختی همچون تامین برق پیش‌بینی کند. پس این مزیتی است که باعث شده خصوصی بودن و مردمی بودن در نیروگاه‌های تجدیدپذیر پررنگ‌تر شود.

مشاور عالی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم یک نیروگاه هزارمگاواتی حرارتی احداث کنیم جایابی و تامین زیرساخت لازم تزریق برق به شبکه برای آن حدود دو تا سه سال زمان نیاز دارد تا خود احداث نیروگاه هم حداقل سه سال زمان می‌برد. این درحالی است که احداث نیروگاه‌های خورشیدی تا ۱۰ مگاوات به صورت پراکنده انجام شده و نیاز به تامین زیرساخت شبکه ندارد.

‌وی خاطرنشان کرد: تابش خورشید در ظهر تابستان به اوج خود می‌رسد و جالب است پیک مصرف برق در ایران در همان ساعات ظهر تابستان است؛ بنابراین با راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی قادر خواهیم بود در ساعات پیک مصرف مشارکت بالایی در تولید برق داشته باشیم.

مشاور عالی مدیرعامل سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق افزود: در مورد نیروگاه‌های بادی باید اذعان شود که بیشترین وزش باد و تولید برق بادی در کشور در ماه‌های تابستان است که با پیک مصرف برق تطابق دارد. در نتیجه ضریب دسترسی نیروگاه‌های بادی و خورشیدی در مقایسه با نیروگاه‌های فسیلی و حرارتی در تابستان بالاتر است.‌وی با بیان اینکه شبکه فعلی توزیع و انتقال برق کشور بدون نیاز به سرمایه‌گذاری و احداث خطوط جدید قادر به جذب ۲۰هزار مگاوات برق تجدید پذیر است، گفت: با توجه به رشد مصرف برق در کشور برای سال آینده حداقل ۵ هزار مگاوات برق نیاز داریم.البته در حال حاضر ظرفیت ۶۲۰ مگاواتی از تجدیدپذیرها را در حال بهره‌برداری داریم که انتظار داریم به رقم ۲ هزار مگاوات برسیم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ