شمخانی:کاهش مرحله‌ای تعهدات هسته‌ای، راهبرد تغییر ناپذیر ایران است
 

امانوئل بون» مشاور رئیس‌جمهوری فرانسه با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و پیرامون ساز وکارهای اجرای تعهدات کشورهای اروپایی در برجام و مسائل منطقه ای و دوجانبه ای گفتگو کرد.
به گزارش ایسنا، علی شمخانی در این دیدار با انتقاد از بی عملی کشورهای اروپایی برای اجرای تعهداتشا‌ن در برجام و فقدان اراده کافی برای مقابله با اقدامات تخریبی آمریکا در این توافقنامه چند جانبه اظهار داشت: باتوجه به عدم استفاده اروپا از فرصت یکساله اجرای تعهدات یکطرفه از سوی ایران،تصمیم قاطع کشور ما اجرای تعهدات متناسب با اقدام متقابل طرف‌های دیگر است و زمان انجام اقدامات یکطرفه به پایان رسیده است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی،اجرای برنامه کاهش مرحله به مرحله تعهدات هسته‌ای را راهبرد غیر قابل تغییر ایران برشمرد و گفت: این مسیر در چارچوب بندهای ۲۶و ۳۶برجام تا زمان تحقق کامل حقوق ایران ادامه خواهد یافت. وی سیاست فشار حداکثری آمریکا را راهبردی شکست خورده بیان و خاطرنشان کرد: ایران در عمل اثبات کرده است در ابعاد اقتصادی،سیاسی و دفاعی، توانمندی و ظرفیت مدیریت و مقابله با تنش‌ها و چالش‌های مختلف را دارد و با کشوری با این مشخصات نمی توان با زبان زور سخن گفت. شمخانی افزود: آمریکا امروز استقلال اروپا را هم به گروگان گرفته است و کشورهای اتحادیه اروپا باید برای دفاع از هویت و استقلال خود در برابر یکجانبه گرایی آمریکا بایستند.
مشاور رئیس‌جمهوری فرانسه هم در این دیدار گفت: به عنوان میانجی به ایران نیامده‌ام و حامل هیچ گونه پیامی از سوی آمریکا برای تهران نیستم.
وی با اشاره به آگاهی فرانسه از قدرت تاب آوری ایران در برابر فشارهای مختلف که در ۴۰سال گذشته و عبور از تحریم‌های مختلف به اثبات رسیده است، خاطرنشان کرد: علی‌رغم میل، اراده و اقدامات آمریکا، قدرت، نفوذ و جایگاه ایران در ۲۰سال گذشته در معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی رشد قابل توجهی داشته است.
مشاور رئیس جمهوری فرانسه گفت: امانوئل مکرون به دنبال دستیابی به ابتکارات مشترک برای ایجاد آتش بس در جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران است و اعتقاد دارد که این اقدام به کاهش تنش‌های رو به تزاید در منطقه منجر خواهد شد.
وی در پایان افزود: با توجه به نقش و اثرگذاری غیر قابل انکار ایران در منطقه ، پاریس علاقه‌مند به تداوم گفتگو و همکاری با ایران برای مدیریت بحران‌های جاری در سوریه، یمن، عراق و لبنان است.
مشاور رئیس جمهوری فرانسه با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه هم دیدار کرد.
آخرین تحولات مربوط به موضوعات مختلف فیمابین ایران و فرانسه و همچنین تحولات بین‌المللی از جمله مسا ئل مورد گفتگو در این دیدار بود.
ظریف اعلام کرد: مشکل اروپایی‌ها خودشان هستند که آمادگی ندارند برای امنیت خودشان هزینه کنند و مشکل اصلی‌شان آمریکاست که از برجام خارج شده است و باید بیایند این مشکل را حل کند. جمهوری اسلامی موضع صریح دارد؛ هیچگاه تحت فشار، مذاکره امکانپذیر نیست. باید فشارها و جنگ و تروریسم اقتصادی را علیه مردم ایران متوقف کنند و برای اجرای برجام می شود صحبت کرد.
وی دیروز درحاشیه جلسه دولت ودرجمع خبرنگاران هم با تأکید بر این که مذاکرات تحت فشار امکانپذیر نیست، گفت: باید فشارها، جنگ اقتصادی و تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران متوقف شود، بعد در مورد برجام صحبت می‌کنیم.
وی تصریح کرد: اقدام اخیر انگلستان در توقیف نفتکش ایرانی نقض تعهدات اروپاست، زیرا این کار را از طرف آمریکا برای اجرای تحریم نفتی ایران انجام داده اند و هیچ ارتباطی به سوریه ندارد. این اقدام نقض اساسی برجام است.
وزیر امور خارجه گفت: اقداماتی که برخی کشورها در دستگیری ایرانیان از طرف آمریکا انجام داده اند نقض برجام است، زیرا آمریکا به خاطر نقض تحریم هایی که از نظر برجام وجود ندارد، خواستار دستگیری این افراد شده است. اروپا با اجرای این درخواست‌های آمریکا، برجام را نقض می کند.‌ظریف با تأکید بر این که مکانیسم ماشه قابلیت عملیاتی شدن ندارد، افزود: ایران از روش های جبرانی داخلی برجام که همان سازوکار ماده ۲۶ است، استفاده کرده و این استدلال ما کاملاً واضح است. اروپایی ها استفاده ابزاری از این مکانیسم می کنند و چون می دانند که مکانیسم ماشه جایگاهی ندارد، اعلام کردند که این اقدام به معنای استفاده از مکانیسم ماشه نیست.‌وی گفت: ما به حقوق خود عمل می کنیم، طرف مقابل برجام را نقض می کند، راه حل مشکل توقف تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران است، آن وقت می توان اقدامات لازم را انجام داد.
ظریف در باره انتقادات به عملکرد دستگاه دیپلماسی برای رفع توقیف نفتکش ایرانی گفت: دستگاه دیپلماسی ابزاری برای عمل متقابل ندارد و نمی‌تواند نفتکش روی دریا را بگیرد. ابزار دستگاه دیپلماسی احضار وزیر، اعتراض و توییت است. ما با این ابزار کار می کنیم. ابزار عمل متقابل را افراد دیگری دارند که اگر قرار است عمل متقابلی شود، آنها باید انجام دهند.
ظریف ادامه داد: پیگیری حقوقی را باید شرکت نفتکش انجام دهد. این نفتکش در مالکیت ایران نبوده و پرچم ایران هم روی آن نصب نشده و پیگیری حقوقی از طریق کشوری که مالکیت و پرچم دارد امکانپذیر است. ما فقط پیگیری سیاسی می کنیم، صاحبان نفت و صاحبان کشتی می توانند پیگیری حقوقی انجام دهند که آنها هم دارند اقدامات خود را انجام می دهند.
وزیر امور خارجه در‌باره برخی شایعات مبنی بر معاوضه نفتکش با نازنین زاغری گفت: چنین پیشنهادی ارائه نشده است. اقدام انگلیس، راهزنی دریایی است و جایگاهی برای معامله ندارد.
وی در مورد گام های ایران برای کاهش تعهدات هسته ای اظهارداشت: ادامه داشتن این گام ها بستگی به خودمان دارد. برجام امکانی را به جمهوری اسلامی داده است که بتواند از آنها استفاده کند. طراحی این گام ها بستگی به خودمان دارد. این اقدامات را تا زمانی که نیاز داشته باشیم، انجام می‌دهیم.
ظریف تصریح کرد: شاید برخی به خاطر منافع سیاسی و داخلی دوست داشته باشند زودتر از برجام خارج شویم اما اگر در حوزه منافع ملی بیندیشیم باید بدانیم افرادی که در مورد منافع ملی تصمیم می گیرند، در این خصوص موضع گیری خواهند کرد.
وزیر امور خارجه در مورد انهدام پهپاد آمریکایی گفت: اولین کسانی که در مورد انهدام این پهپاد وارد شدند و اجازه ندادند آمریکایی ها روایت غلط خود را در مورد این پهپاد به دنیا ارائه دهند و مانع شدند آمریکایی ها احساس کنند می توانند کاری انجام دهند، وزارت امور خارجه بوده است.
وی تاکید کرد: همکاری خیلی خوبی که وزارت امور خارجه با ستاد کل نیروهای مسلح داشت باعث شد با فاصله بسیار کمی سفیر سوییس را احضار و اطلاع رسانی کنیم و به دبیر کل سازمان ملل نامه بنویسیم. البته ما پول نداریم فیلم تبلیغاتی بسازیم.
وزیر امورخارجه نشست شورای حکام آژانس را طعنه‌آمیز دانست و تاکید کرد که اقدامات اخیر ایران کاملاً مطابق با برجام است.
ظریف در پیامی توییتری نوشت که برگزاری نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به درخواست آمریکا به این دلایل طعنه‌آمیز است:
الف) آمریکا از برجام بیزار است، از توافق خارج شد و آن را نقض کرد و کسانی که آن را حفظ می‌کنند نیز مجازات می‌کند؛
ب) آمریکا هیچ قصدی برای رفع مسائل پیرامون برجام ندارد؛
ج) ایران همان طور که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تمام ۱۵گزارش خود تأیید کرده به‌طور کامل به برجام پایبند بوده است؛
د) اقدامات ایران طبق بند ۳۶این توافق قانونی هستند.
شورای حکام آژانس دیروز به درخواست آمریکا و برای بررسی تصمیمات هسته‌ای ایران تشکیل جلسه داد .
صالحی: تحریم های ضدایرانی لغو شود
رئیس سازمان انرژی اتمی هم در یادداشتی‌ در روزنامه فرانسوی «لوفیگارو» ‌، شرط خروج از بحران میان ایران و آمریکا را لغو تحریم های ضدایرانی واشنگتن دانست.
به گزارش روزنامه لوفیگارو، «علی اکبر صالحی» در این یادداشت با تشریح چهار دهه اختلافات عمیق ایران و آمریکا و دشمنی‌های واشنگتن علیه ملت ایران نوشت: این مساله برای هیچکس پوشیده نیست که آمریکا و ایران از ۴۰سال پیش تاکنون دچار اختلاف‌های عمیقی هستند .
به گفته رئیس سازمان انرژی اتمی؛ دلیل اصلی این دشمنی، ناشی از چشم‌انداز سیاسی متفاوت دوکشور است، تهران و واشنگتن دنیا را با رویکرد متفاوتی می‌بینند . وی افزود: ایران خود را به عنوان یک کشور مدرن، مساوات طلب، یک ملت مستقل با ارزش‌های اخلاقی و مذهبی معرفی می‌کند. از سوی دیگر، ایالات متحده خود را به عنوان نجات دهنده لیبرالیسم قلمداد می‌کند. هر دو کشور اهداف متفاوتی دارند.
صالحی یکی از اهداف متعالی ایران را ” برقراری عدالت و برابری میان ملت‌ها ” توصیف کرد و نوشت: این درحالی است که آمریکا به دنبال برتری جویی و گسترش سلطه خود در جهان است.
وی با اشاره به نقش مهم و تأثیرگذار ایران به عنوان یک بازیگر مهم دارای نفوذ در منطقه؛ خاطر نشان کرد که آمریکا به دنبال حفظ ابرقدرتی خود است و برای توسعه قدرت خود در منطقه و جهان تلاش می‌کند. صالحی ادامه داد: از زمان انقلاب اسلامی تاکنون ایران بی وقفه برای حفظ حاکمیت و حقوقش تلاش کرده است که در این میان توسعه برنامه‌های هسته‌ای با اهداف صلح آمیز را به عنوان حق لاینفک خود می‌داند.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در بخشی از یادداشت خود از موضوع هسته‌ای ایران به عنوان بهانه ا ی برای اعمال فشارهای غیرانسانی آمریکا علیه ملت ایران یاد کرد و نوشت: آنها با استفاده از قدرت رسانه‌ای خود به دنبال اعمال تحریم‌ها و فشارحداکثری علیه ایران هستند اما تردیدی نیست که تحریم‌های آنها اثری نداشته است.
وی درباره مذاکرات ایران و آمریکا افزود: همانگونه که رهبر معظم انقلاب بارها تاکید کرده اند “هیچ مذاکره‌ای تحت فشار انجام نمی‌شود، چنین مذاکراتی سم است.”
تائید ارتقای سطح غنی‌سازی
خبردیگراین که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه تائید کرد سطح غنی‌سازی اورانیوم در ایران به ۴.۵درصد افزایش یافته است.
خبرگزاری «رویترز» طبق گزارش آژانس ،میزان ذخایر اورانیوم با غنای پایین ایران به ۲۱۳.۵کیلوگرم (حدود ۳۱۶کیلوگرم UF6) رسیده است. بر اساس توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، سقف ذخایر اورانیوم با غنای پایین ایران ۲۰۲.۵کیلوگرم تعیین شده است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ