صدور تمامی مجوزهای صنفی از هفته آینده به صورت اینترنتی
رئیس مرکز ملی پایش بهبود فضای کسب و کار از صدور تمامی مجوزهای صنفی از اول تیر به صورت اینترنتی خبر داد.

علی فیروزی در گفتگو با مهر ضمن بیان اینکه دریافت آنی مالیات نقل و انتقال املاک هم تا ۲ ماه آینده در هزار دفترخانه آغاز می شود، گفت: در حال حاضر ۱۵۸۲ عنوان مجوز رسمی در کشور وجود دارد که اگر قرار باشد هر فعال اقتصادی فقط یک بار از هر مجوز بگیرد، درواقع باید ۱۰۵۹۸ مدرک و استعلام و پرداخت در دست داشته باشد. در واقع به طور میانگین برای هر مجوز باید ۷ مدرک وجود داشته باشد.به گفته وی، از ۱۵۸۲ مجوز رسمی، ۲۹ درصد برای قوه قضاییه، ۱۱ درصد برای نیروی انتظامی، ۹ درصد برای اصناف و کمتر از ۵۰ درصد برای دولت است.رئیس مرکز ملی پایش بهبود فضای کسب و کار ادامه داد: در آینده‌ای نزدیک تالار شیشه‌ای سرمایه گذاری استان‌ها راه اندازی می‌شود که برای سرمایه گذاری استان هاست و به سرمایه گذاران کمک می‌کند.

پنجره واحد کسب و کارهای استانی هم سامانه دیگری است که راه اندازی خواهد شد که از این طریق نظام ایجاد کسب و کارهای پردرخواست استانی هم‌راستا با نظام مجوزدهی ملی یکپارچه، سیستماتیک و قابل پایش خواهد شد.

فیروزی ادامه داد: البته باید تاکید شود که بهبود محیط کسب و کار در توان یک دستگاه یا حتی یک قوه نیست. در همین شاخص‌های بین المللی ۳۷ دستگاه درگیر هستند تا شاخص مربوط به محیط کسب و کار بهبود یابد و وزارت اقتصاد تنها یکی از دستگاه‌ها است.

همچنین از سویی دیگر لازم است بخش خصوصی، مجلس و قوه قضائیه در کنار دولت و در همان راستا اقدامات لازم مخصوصاً در حوزه تعاملات بین‌دستگاهی را داشته باشند و زمانی می‌توانیم بگوییم بهبود محیط کسب و کار در دستور کار است که اولویت اول دستگاه‌ها این موضوع باشد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ