صدور مواد اولیه، واحدهای کارتن سازی را تهدید می کند
افزایش قیمت ارز در یک سال اخیر، صادرات مواد اولیه تولید کاغذ را سودمند کرده و موجب شده تا واحدهای کارتن سازی بدون مواد اولیه باشند و نیمی از آنها تعطیل شوند.

علی قلی حُسنی اعظمی مدیرعامل انجمن مدیران و صنایع کارتن و ورق کشور دیروز به خبرنگاران گفت: از مجموع ۳ میلیون تن ظرفیت ایجاد شده صنایع کارتن و مقوای کشور در سال های گذشته، فقط یک میلیون تن آن فعال است.وی افزود: ۱۶۷ واحد کارتن سازی بزرگ در سطح کشور فعالند و علاوه بر آنها حدود چهار هزار واحد تبدیلی در این زمینه فعالیت دارند که مواد مورد نیازشان را از ۱۶۷ واحد یاد شده گرفته، به سایر محصولات نهایی تبدیل کرده و به فروش می‌رسانند.

مدیرعامل انجمن مدیران و صنایع کارتن و ورق کشور با بیان اینکه اکنون ۵۰ هزار نفر به طور مستقیم یا غیر مستقیم در این صنف مشغول به کارند، گفت: فعالان این صنف خواستار آن هستند تا دولت مجوز صادرات کاغذ را فقط معادل یک چهارم حجم کارتن باطله وارداتی (و نه بیشتر) صادر کند، زیرا در غیر این صورت با کمبود کارتن در داخل و افزایش قیمت‌ها مواجه خواهیم شد.

به گفته وی ، در حالی که قیمت‌های فروش صادراتی به ازای هر تن کارتن حدود ۸۰۰ دلار است، اما دولت انتظار دارد فعالان این صنعت بازگشت ارز حاصل از صادرات معادل تنی ۸۶۰ تن داشته باشند و این موضوع از انگیزه صادرکنندگان کاسته است.

اعظمی ادامه داد: پارسال حدود یک میلیون تن کاغذ بسته بندی در کشور تولید شد که مواد اولیه آن از یکی از سه طریق چوب درختان جنگلی و واردات خمیر کاغذ از خارج یا آخال (ضایعات کارتن و کاغذ) تأمین شد.

وی گفت: سال گذشته مشکلات تأمین مواد اولیه و افزایش نرخ ارز سبب شد تا ۲۰۰ هزار تن کاغذ به خارج کشور صادر شود که به نوعی خام فروشی و هدر رفت منابع ملی بود.مدیرعامل انجمن مدیران و صنایع کارتن و ورق کشور اضافه کرد: از مجموع یک میلیون تن کاغذ بسته بندی تولید شده در سال گذشته، ۱۵۰ هزار تن آن صرف بسته بندی محصولات کشاورزی صادراتی و ۱۵۰ هزار تن دیگر صرف بسته بندی کاشی، سرامیک و لوازم ساختمانی شد.وی اظهار داشت: در حالی که برای تولید هر تن کاغذ بسته بندی ۴ر۱برابر آن آخال مورد نیاز است، اما سختگیری‌های محیط زیست سبب شده تا با وجود مجوز واردات ۲۳۰ هزار تنی، در نهایت فقط ۳۰ هزار تن آخال وارد کشور شود.اعظمی تاکید کرد: صنایع این حوزه پارسال حتی یک دلار منابع ارزی برای واردات کاغذ و مواد اولیه دریافت نکردند. شایان ذکر است: دومین نمایشگاه تخصصی بین المللی کاغذ، مقوا و صنایع سلولزی از ۱۵ تا ۱۸ مرداد با حضور ۵۰ شرکت داخلی و هفت شرکت خارجی از چین، هند و روسیه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران برگزار می‌شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ