صف کشیدن برای خرید «ارابه مرگ» قابل قبول نیست
‏سرویس شهرستان‌ها: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اگر فردی بداند که ارابه‌ای که می‌خرد، مرگ‌آور بوده و استانداردها در آن رعایت نشده است و در هیچ کشوری هم مورد پذیرش نیست، هیچ‌گاه در صف خرید آن نمی‌ایستد.

سعید نمکی در حاشیه بیست و چهارمین کنفرانس بین‌المللی جامعه ایمن در تبریز در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: سالانه ۱۶ هزار مورد مرگ فقط در سر صحنه تصادف‌ها داریم که بخش قابل توجه آن مرتبط با نیروی انسانی و بقیه مربوط به جاده و کیفیت خودروها است.

وی با بیان اینکه اقدامات خوبی در رابطه با نقش نیروی انسانی و آموزش‌ توانمندی برای یک رانندگی بی‌خطر انجام گرفته است، گفت: مجموعه‌هایی برای آموزش رانندگان طراحی شده است و مابقی نیز با همکاری پلیس راهور و بقیه دستگاه‌های مؤثر به عنوان یک کار بین‌بخشی در حال پیگیری است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش افزود: امیدواریم در آینده بسیار نزدیک با محوریت وزارت بهداشت و درمان، بتوان سند و نقشه راه آینده حل مشکل ترافیک کشور و به خصوص حوادث ناشی از آن را ارائه دهیم و با همکاری بین‌بخشی دستگاه‌ها آنها را اجرا کنیم. وی گفت: اگر می‌گوییم عامل انسانی در تصادفات اثرگذارتر است، این حرف نباید عوامل خودرو و جاده را در حاشیه امن قرار دهد، زیرا معتقدیم که اگر انسان توسعه یافته پشت هر خودرویی که بنشیند قطعاً خطر تصادفات کمتری نسبت به فردی دارد که توسعه‌یافتگی فرهنگی، ذهنی، علمی و خلقی و روحی را ندارد، ولو اینکه این فرد در پیشرفته‌ترین خودروها و بهترین جاده‌ها باشد.

نمکی یادآوری کرد: مشاهده شده است که یک فرد با بی‌ ام دبیلو یا بنز وارداتی با سرعت ۲۵۰ کیلومتر در بزرگراه نسبتاً توسعه یافته‌ای در حال معلق زدن است و این یعنی این فرد برای این کار ساخته نشده است.

وی اضافه کرد: معتقدیم وزن نیروی انسانی و آگاهی‌اش به مراتب بالاتر از نقش خودرو است، کما اینکه همان خودرو توسعه نیافته را یک فرد توسعه یافته نمی‌خرد. نمکی متذکر شد: اصلاح جاده‌ها یکی از اقدام‌های دولت و وزارت راه و شهرسازی است که نقاط حادثه‌خیز را به شدت کاهش و حمل و نقل ریلی را افزایش می‌دهد.

وزیر بهداشت و درمان گفت: خسارت‌های حوادث رانندگی بسیار بالاست و صرفاً مربوط به خودرو و بیمه‌ها نیست، بلکه خسارتی که از بابت از کار افتادگی و معلولیت روی می‌دهد و متأسفانه اکثر این افراد را قشر جوان و پویای جامعه تشکیل می‌دهند نیز آمار بالایی دارد و کاهش تصادفات را ضروری می‌کند.

نسخه مناسب چاپ