طرح اخذ مالیات از ۲۰ صنف جدید تا پایان شهریور آماده می‌شود
 

رئیس کل سازمان امور مالیاتی از برنامه این سازمان برای اخذ مالیات از ۱۰ تا ۲۰ صنف خبر داد و گفت: پس از پزشکان در گام بعدی برای اخذ مالیات به سراغ وکلا و فروشگاه‌ها می‌رویم.

دکتر امیدعلی پارسا با بیان اینکه به تدریج همه مشاغل و اصناف کشور تحت پوشش مالیات قرار خواهند گرفت، در خصوص نصب کارتخوان توسط پزشکان، گفت: بر اساس قانون، ساماندهی اخذ مالیات به آنها اختصاص نداشته و به تدریج شامل سایر گروه‌ها خواهد شد. قانون در حال حاضر صنف پزشکان را برای این اقدام انتخاب کرده و در آینده نزدیک به سراغ سایر اصناف خواهیم رفت به طوری که اخذ مالیات از ۱۰ تا ۲۰ صنف جدید تا پایان شهریور انجام می‌شود.

به گزارش ایرنا، وضع درآمدی وکلا و به تبع آن نحوه اخذ مالیات از آنها همانند پزشکان روشن و دقیق نیست، با وجود اینکه طبق قانون باید وکلا مبلغ حق الوکاله را در قراردادها درج کنند اما در بسیاری موارد از این اقدام خودداری کرده یا اینکه رقم‌های غیرواقعی را برای آن اعلام می‌کنند.

به نظر کارشناسان، درج نکردن مبلغ حق الوکاله توسط وکلا فرار مالیاتی محسوب می‌شود که تاکنون اقدام جدی برای رفع این مشکل انجام نشده است.

بر اساس طرحی برای ساماندهی پرداخت مالیات وکلا، قرار است پرداخت حق‌الوکاله از طریق دستگاه‌های کارتخوانی که به حساب بانکی آنها متصل است، انجام شود. اگرچه رقم دقیق و رسمی از میزان فرار مالیاتی وکلا اعلام نشده اما برخی گمانه‌زنی‌ها از فرار مالیاتی ۷ هزار میلیارد تومانی وکلا حکایت دارد.

همچنین معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه لایحه مالیات بر مجموع درآمد قطعا مسکن را هم در بر می‌گیرد، گفت: تمام تلاش ما این است که تا یکی دو هفته آینده لایحه را جمع بندی و به دولت ارسال کنیم.

محمدعلی دهقان دهنوی در گفتگو با مهر در رابطه با اینکه تهیه لایحه مالیات بر مجموع درآمد در چه مرحله‌ای قرار دارد، اظهار داشت: در حال حاضر لایحه مالیات بر مجموع درآمد در مراحل کارشناسی قرار دارد و جلساتی بین مدیران سازمان امور مالیاتی و معاونت امور اقتصادی وزارتخانه در حال برگزاری است.

وی افزود: جلسات کارشناسی در حال برگزاری است و پس از ارائه به وزیر، جلسات جمع بندی برگزار و در نهایت به دولت ارائه می‌شود.البته تمام تلاش ما این است که طی یکی دو هفته آینده لایحه را به دولت ارسال کنیم اما اینکه چه مدت زمانی در دولت بررسی شود، بستگی به دولت دارد. معاون وزیر اقتصاد در پاسخ به این سوال که مکانیزم مالیات در نظر گرفته شده برای مسکن در لایحه مذکور چگونه است، افزود: فعلاً نمی‌توان در مورد جزئیات لایحه صحبت کرد اما به طور کلی مالیات بر درآمد اشخاص باید به همه درآمدهای اشخاص ورود کند یعنی وضعیت درآمدی را تعیین تکلیف کند.وی ادامه داد: حال برای بعضی از درآمدها ممکن است معافیت در نظر گرفته شود، به بعضی درآمدها ممکن است تا سقف مشخصی معافیت داده شود و بعضی درآمدها هم کلاً مشمول مالیات شود.

دهقان دهنوی تصریح کرد: در لایحه مالیات بر مجموع درآمد، برای مسکن و سایر آیتم‌های درآمدی، مالیات در نظر گرفته شده است و جزئیات آن مثلاً اینکه چه مقدار معافیت بگیرند یا نگیرند در لایحه ذکر شده است.

معافیت مالیاتی برای درآمدهای صادراتی

خبر دیگری حاکیست: سازمان امور مالیاتی در بخشنامه ای دستورالعمل نحوه استفاده از نرخ صفر و معافیت های مالیاتی برای درآمدهای صادراتی را اعلام کرد.

به گزارش مهر، رئیس سازمان امور مالیاتی در بخشنامه‌ای به امور مالیاتی شهر و استان تهران و ادارات کل امور مالیاتی کشور، شرایط برخورداری صادرکنندگان از نرخ صفر درصد و معافیت‌های مالیاتی برای درآمدهای حاصل از صادرات غیرنفتی سال ٩٧ و ٩٨ را در قالب دستورالعمل اجرایی جزء یک بند ج تبصره هشت قانون بودجه سال ۹۸ ابلاغ کرد.

نسخه مناسب چاپ