طرح ۲ وزارتخانه آموزشی برای شناسایی و حمایت از نخبگان
 

وزیر بهداشت گفت: ما در وزارت بهداشت با همکاری وزارت علوم قصد داریم طرحی به منظور شناسایی و حمایت از نخبگان تهیه کنیم و آن را به بنیاد ملی نخبگان ارائه دهیم .

به گزارش مهر، دکتر سعید نمکی در نشست سالیانه دانشجویان استعداد درخشان علوم پزشکی در محل دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: یک موضوع انتظار نخبگان از کشور و دولت است و یک موضوع انتظار جامعه و دولت از نخبگان است.

وی افزود: نخبه نوازی وظیفه حکومت و دولت است. عدالت این نیست که همه را به یک چشم ببینیم. حقوق یک دانشجوی نخبه را با یک کارگر ساده یکی بدهیم و بعد ادعا کنیم به فقرا توجه کرده‌ایم، این درست نیست. نمکی گفت: اگر نتوانیم نخبه نوازی کنیم و خدای نکرده نخبه را بزنیم او را از وطن رانده‌ایم. یکی از دلایل کوچ کردن نخبگان این است که نامهربانی دیده‌اند .

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: اولویت ما در وزارت بهداشت به کارگیری نخبگان است. نظام بوروکراتیک ایران دستگاه عریض و طویلی با سری کوچک است که باید تصحیح شود .وی درباره مصوبه استریت (ورود مستقیم از پزشکی به آزمون دستیاری) گفت: من این موضوع را لغو کردم و تاکید کردم که باید تفاوتی میان دانشجوی معمولی و نخبه باشد و دانشجویان نخبه باید از استریت برخوردار باشند. این موضوع را ابلاغ هم کردیم .

وزیر بهداشت درباره وضعیت آموزش دندانپزشکی گفت: ما در دندانپزشکی بیش از پزشکی گرفتاریم زیرا آموزش دندانپزشکی جامعه نگر نیست و بیشتر به یونیت وابسته است و تا زمانی که دندانپزشک خود را مسئول بهداشت دهان و دندان جامعه هدف نداند مشکل زیادی داریم. بسیاری از دانشکده‌های دندانپزشکی مشکلات زیر ساختی دارند و باید فکری به حال آنها شود. وی افزود: در مورد داروسازی نیز باید یک مقداری تحول در رفتار آموزشی ایجاد شود. داروسازی تنها داروخانه نیست. بسیاری از همکاران آن وقت لازم را برای بیماران نمی‌گذارند. داروساز بالینی باید خودش هم کمک کند.

* مقایسه با بالاترین دانشگاه‌های دنیا

پروین پاسالار ، رئیس مرکز رشد استعدادهای درخشان و نخبگان وزارت بهداشت هم دراین نشست اظهار کرد: ما باید خودمان را با بالاترین دانشگاه‌های دنیا مقایسه کنیم، اما این ممکن نمی‌شود مگر با ارتباطات بین‌المللی. اینکه گفته می‌شد آدم‌های باهوش فقط به سراغ تجربی و ریاضی می‌روند غلط بود. استعدادهای برتر یک کشور باید به سراغ علوم انسانی بروند دانشجویانی که می‌توانند در رشته دوم انتخاب کنند به رشته‌های علوم انسانی توجه داشته باشند و بقیه هم سعی کند مطالعات خود را در این زمینه افزایش دهند. به گزارش ایسنا، وی اظهار کرد: باید با افراد استثنایی، استثنایی رفتار شود و همچنین عناوین استعدادهای درخشان و نخبه بیهوده خرج نشود. ما باید توجه جدی به ملیت ایرانی خود داشته باشیم.در ادامه این گردهمایی نمایندگان دانشجویان استعدادهای درخشان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در حضور وزیر بهداشت و مسئولان آموزش پزشکی به بیان انتقادات و پیشنهادات خود در خصوص بهتر شدن وضعیت تحصیل پرداختند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ