ظریف: آمریکا در نشست شورای حکام آژانس اتمی منزوی شد
 

وزیر خارجه ایران با بیان اینکه آمریکا در نشست شورای حکام آژانس منزوی شد، گفت: حتی نتوانستند یک بیانیه یک خطی از رئیس شورای حکام بگیرند.

به گزارش فارس، محمدجواد ظریف در همایش فرمانداران سراسر کشور گفت: علت خروج آمریکا از برجام یک محاسبه بود. ما باید بطلان این محاسبه را برای آمریکا ثابت کنیم و امروز خوشحالیم بطلان این محاسبه برای آمریکا ثابت شد.

ظریف توضیح داد: محاسبه آمریکایی‌ها این بود که ایران با فشارهای شدید اقتصادی آمریکا سقوط خواهد کرد. این حرف را نه تنها خودشان باور داشتند بلکه این باور را به متحدانشان هم القا کرده و گفته بودند اگر مقداری وقت کشی شود جمهوری اسلامی سقوط خواهد کرد. بحمدالله با تکیه بر مردمی که از ابتدای انقلاب تا امروز همه محاسبات غربی‌ها و آمریکایی‌ها و بدخواهان این کشور را باطل کردند، این پیش بینی آمریکایی‌ها باطل شد.

*تحریم نمی‌تواند مردم را از حاکمیت جدا کند

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: تحریم به عنوان یک حرکت ضد انسانی و جنایت علیه بشریت می‌تواند به مردم فشار وارد کند، اما نمی‌تواند مردم را از حاکمیت جدا کند. هدف کلاسیک تحریم این است که با فشار آوردن بر مردم نتیجه سیاسی گرفته و فشار اقتصادی به نتیجه سیاسی منجر شود، یعنی مردم را با فشار اقتصادی از حاکمیت جدا کنند.

وی با بیان این که امروز هم سیاست فشار حداکثری برای جدا کردن مردم از حاکمیت است، اظهار داشت: آمریکا در شرایط کنونی احساس می‌کند از نظر سیاسی و میدانی شکست خورده است.

وزیر خارجه با اشاره به نشست اخیرشورای حکام آژانس به درخواست آمریکا درباره برجام بیان کرد: آمریکا جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تشکیل داد ، نمی‌دانم با چه عقل و درایتی و در این جلسه خودش منزوی شد. ابرقدرت جهان و بزر‌گ‌ترین قدرت سیاسی و اقتصادی، عضو شورای حکام و همه متحدانشان عضو شورای حکام، ولی یک بیانیه یک خطی نتوانستند از رئیس شورای حکام بگیرند. آمریکا در صحنه سیاسی در دنیا منزوی شده و احساس می‌کند در صحنه میدانی خاورمیانه شکست خورده است.

ظریف با ذکر این نکته که آمریکاتعهدات بین‌المللی خود را زیر پا گذاشت ، گفت: برخی دوستان می‌گویند برجام استحکام نداشت به همین خاطر آمریکا آن را زیر پا گذاشت . حالا برجام محکم نبود که خیلی هم بود و اکنون می‌بینیم و ان‌شاءالله هم در آینده بیشتر خواهیم دید. منافع ملی اجازه نمی‌دهد ما فیلم بسازیم، البته پول هم نداریم.

*آیا نفتا هم محکم نبود؟

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: برجام محکم نبود، آیا نفتا هم محکم نبود؟ آیا توافق موشکی با شوروی سابق و توافق بین

۲ ابرقدرت هم محکم نبود؟ آیا اساسنامه یونسکو و کنوانسیون محیط‌زیست هم محکم نبود؟ آیا همه دنیا، هر کس که توافقی کرد همه کلاه سرشان رفته است؟ نه.

وی با بیان اینکه سیاست یکجانبه‌گرایی آمریکا به انزوای جهانی آمریکا انجامیده است ، اظهار داشت:‌‌ در شورای حکام شاهد بودید. اگر عاقلانه رفتار کنیم ان‌شاءالله باز هم خواهیم دید. اگر براساس سه اصل عزت، حکمت و مصلحت رفتار کنیم حتما نتایج آن را خواهیم داد حتما مردم ایران عزیز هستند و این مردم هیچگاه ذلیل نشدند و به لطف خدا هیچگاه ذلیل نخواهند شد، این مردم سربلند هستند، آنها را سرافکنده نشان ندهیم. این مردم یک بار دیگر نشان خواهند داد که ولی نعمت واقعی ما هستند.

وزیر خارجه با ذکر این نکته که آمریکایی‌ها در صحنه سیاسی در دنیا منزوی شده‌اند، گفت: مقداری از آن به خاطر دیپلماسی ماست و مقداری هم به خاطر سیاست‌های غلط خودشان است. آنها به دست خودشان، خود را در دنیا منزوی کرده‌اند.

آمریکا با قدری عقل و درایت و با قدری رها کردن خود از یوغ اسرائیل و «گروه بی» که هدفشان فدا کردن منافع آمریکا برای منافع رژیم صهیونیستی است می‌تواند عاقلانه هم زندگی کند.

* سر جنگ با کسی نداریم

ظریف با بیان این که سر جنگ با کسی نداریم، بیان کرد: ایران چند واحد نیست و خارجی‌ها خیال نکنند با یک ایران متشتت مواجهند، بلکه با یک ایران یکپارچه مواجه هستند.

رئیس دستگاه دیپلماسی بیان کرد: آمریکا به بازی «ترسوها» روی آورده که از تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران استفاده می کند به این امید که این مردم را علیه دولتشان بشوراند و اینها را رسما اعلام می‌کنند. ایران در موضع قدرت است، به خاطر حکمت، عزت و مصلحت ، در موضع قدرت هستیم

نه ضعف.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: اینستکس ممکن است برای ما هیچ ارزشی نداشته باشد، ولی یک ارزش استراتژیک دارد و آن است که نزدیک‌ترین متحدان آمریکا مکانیسمی را ایجاد کردند که آمریکا را دور بزنند. ۲ کشور متحد آمریکا یعنی امارات عربی متحده و هند تصمیم گرفته‌اند در معاملاتشان از دلار استفاده نکنند.

وی با بیان این که روسیه و چین تصمیم گرفته‌اند در معاملات خود از دلار استفاده نکنند، اظهار داشت: ما و ترکیه سال گذشته براساس گفته وزیر خارجه ترکیه ۳۵ درصد معاملاتمان با استفاده از ارز ملی بوده است. این یعنی استفاده افراطی آمریکا از تروریسم اقتصادی مبتنی بر حاکمیت دلار باعث شده در درازمدت از نظر راهبردی حتی در حوزه اقتصادی هم آمریکایی‌ها ضرر کنند.

ظریف با بیان اینکه امام (ره) شعار نمی‌داد، گفت: امام که می‌فرمود مردم ولی نعمت ما هستند یعنی واقعا چنین هستند.اینکه من اینجا می‌توانم بایستم و محکم بگویم ما ‌امن‌ترین کشور منطقه هستیم فقط با اتکای مردم است و با اتکای مردمی است که حتما پای صندوق رای حضور خواهند داشت. ما باید کمک کنیم و مانع نشویم. مردم پای صندوق رای می‌آیند چون صاحب این کشور مردم هستند و خودشان را صاحب کشور می‌دانند. ما مستاجر هستیم، مالک مردم هستند. ما می‌آییم و می‌رویم، مالک این کشور مردم هستند.

وزیر خارجه با بیان این که با کسانی که علیه مردم ما به تروریسم اقتصادی دست زدند مذاکره نمی‌کنیم، گفت:‌زمانی آمریکا در جنگ اقتصادی علیه ایران است، نباید توقع داشته باشند ایران اقداماتش را متوقف کند.

وی ادعای انگلیس درباره تلاش ایران برای توقیف یک فروند نفتکش آنها در خلیج فارس را رد کرد و گفت: آنچه خودشان مطرح کردند و ادعاهایی که مطرح می‌شود برای ایجاد تنش است و این ادعاها هیچ ارزشی ندارد.

وی همچنین افزود: تا کنون این ادعاها را زیاد تکرار کرده‌اند. البته این را سپاه رد کرد، اما این حرف‌ها معمولا برای پوشاندن نقاط ضعف آنها مطرح می‌شود.

وزیر خارجه درباره سفرش به نیویورک گفت: ‌هنوز ویزای من صادر نشده، اما این سفر برای شرکت در شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل است. البته در کنارش با مجامع فکری و رسانه‌ها برنامه خواهم داشت و بعد از آن به کاراکاس (ونزوئلا) برای شرکت در نشست عدم تعهد می روم و همچنین به ۲ کشور دیگر آمریکای لاتین سفر می‌کنم .

ظریف درباره اینکه آیا ایران چراغ سبزی به آمریکا برای حضور در مذاکرات داده است ، توضیح داد: هیچگاه میز مذاکره را ترک نکردیم. تا اسفندماه ۹۶آمریکا در جلسات کمیسیون مشترک برجام حضور می‌یافت و درون مذاکره بود. خودشان تصمیم گرفتند میز مذاکره را ترک کنند، حال ادعای دروغی را برای فریب مطرح می‌کنند مبنی براین که آماده مذاکره اند.

وی تصریح کرد: اگر آماده مذاکره هستند مذاکره با تروریسم جور در نمی‌آید. خودشان هم با تروریست‌ها مذاکره نمی‌کنند و ما هم با کسانی که علیه مردم ما دست به تروریسم اقتصادی زدند، مذاکره نمی‌کنیم. باید این را متوقف کنند .

وزیر خارجه همچنین درباره ارائه طرح «امانوئل بن» مشاور دیپلماتیک ماکرون به ایران مبنی بر «توقف در برابر توقف» خاطرنشان کرد: ایشان پیشنهادی آوردند برای این که از افزایش تنش جلوگیری شود. گفتند ما میانجی نیستیم. به ایشان گفته شد تا زمانی آمریکا در جنگ اقتصادی علیه ایران است نباید توقع داشته باشند ایران اقداماتش را متوقف کند. یا اروپا باید اقدامات لازم را انجام دهد یا آمریکا جنگ اقتصادی علیه ملت ایران را متوقف کند.

پاسخی جدی به تهدیدها ‌خواهیم داد

وزیر امور خارجه در گفتگو با شبکه المیادین هم گفت: اقدام انگلیس علیه کشتی ایرانی یک دزدی دریایی است و واضح است که این اقدام از سوی آمریکایی‌ها صورت گرفته است.

ظریف در پاسخ به سئوالی درباره خطرآفرینی تیم بی و خروج بن زاید از این تیم اظهارنظر کرد: در ابتدا تیم بی تنها شامل بولتون و نتانیاهو بود اما در ادامه به اعضای این تیم اضافه شد. بدون شک دیگرانی که به نتانیاهو و بولتون اضافه شده اند می توانند از این مجموعه خارج بشوند.‌ امیدواریم‌ همسایگان ما از این تیم خارج شوند و به آغوش منطقه بازگردند. اقدامات ضد منطقه‌ای امارات و عربستان تنها شامل ایران نیست.امارات و عربستان دارند علیه قطر نیز اقدام می کنند. همچنین آن‌ها مشغول حمله به مردم یمن هستند. این قاعده در‌باره‌ سودان و لیبی‌ هم‌ صادق است. عربستان و امارات می‌خواستند همسایه قطری خود را در فشار و محدودیت قرار دهند که البته ایران وارد شد. ‌امیدواریم نه فقط امارات ، بلکه عربستان هم به گفتگو و همکاری با دیگر کشورهای منطقه باز‌گردند و از این حرکت ضد منطقه ای که توسط آمریکا شکل گرفته است‌، فاصله بگیرند. من به همسایگانم‌ در منطقه تاکید می‌کنم که تندروهای آمریکا و رژیم صهیونیستی حتی یک سرباز خود را فدای شما نخواهند کرد. آنها حتی یک قدم برای شما برنخواهند داشت. ما این آمادگی را داریم که با همسایگان خود در منطقه رفاقت و از آنها دفاع کنیم.

وزیر امور خارجه در پاسخ به سئوالی مبنی بر احتمال دریافت پیشنهاد محرمانه از سوی امارات برای کاهش تنش میان این کشور و ایران یا سفری غیرعلنی از سوی مقامات اماراتی به ایران در این زمینه گفت: علائمی در زمینه این تغییر رفتار و اتخاذ سیاست جدید به ویژه در قبال مسائل منطقه ای وجود دارد که اگر این موضوع تحقق یابد، حتما به سود دولت امارات خواهد بود.

وی درباره میزان آمادگی کشورمان برای مقابله با تهدیدات ایالات متحده آمریکا خاطرنشان کرد: در هر عرصه و در هر اندازه ای آماده مقابله با تهدیدات ایالات متحده آمریکا هستیم. امروز به لطف خداوند ما یکی از قویترین کشورهای منطقه هستیم. ما دنبال جنگ و تنش نیستیم اما اگر کسی بخواهد با ما مواجهه کند، پاسخی جدی خواهیم داد.

وی درباره سفر اخیر مشاور رئیس جمهوری فرانسه به تهران و پیام‌های این سفر هم گفت: فرانسوی ها سعی می کنند راهکاری برای کاهش تنش‌ها با ایران پیدا کنند. این جنگ، نبردی اقتصادی است که یگانه راه پایان دادن آن، پایان تروریسم اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران است. فرانسوی ها تلاش می کنند آمریکا تحریم‌ها را کنار بگذارد و امکان کاهش تنش‌ها وجود داشته باشد. میزان موفقیت فرانسوی‌ها بستگی به همراهی مقامات آمریکایی دارد. فرانسوی‌ها اعلام کرده اند که یک میانجی نیستند و فقط سعی در تلاش برای کاهش میزان تنش‌ها دارند. ما هم از هر‌گونه تلاش برای کاهش تنش‌ها و اجرای برجام به عنوان‌ دستاوردی بین‌المللی استقبال می‌کنیم.

وی درباره توقیف کشتی ایرانی توسط انگلیس اظهارنظر کرد: طرح موضوع تحریم فروش نفت به سوریه‌ از سوی اتحادیه اروپا‌، ادعایی بی معناست؛ زیرا اول‌ کشورهای اروپایی نفت صادر نمی‌کنند و دوم این که تحریم های اتحادیه اروپا جنبه ای فرامرزی ندارد و برای دیگر کشورهای دنیا لازم الاجرا نیست. ‌تحریم‌های اروپا برای آن است که آنها از سوریه نفت نخرند، نه این که مانع از فروش نفت کشورهای دیگر به سوریه بشوند. از این رو توجیه انگلیس در باره توقیف کشتی دریایی بچگانه و مضحک است.

وی افز‌ود: انگلیسی‌ها می‌توانند رسما اعلام کنند نوکر آمریکایی هستند و از طرف آمریکا اقدام می کنند!البته آمریکا نیز با توهینی که به سفیر انگلیس و نخست وزیر این کشور کرده، این محبت انگلیسی ها را به خوبی پاسخ داده است! آقای بولتون گفت بزرگترین هدیه چهارم جولای ، روز استقلال آمریکا را دولت انگلیس با ضبط این کشتی به ما داد و آقای ترامپ نگذاشت کمترین فرصتی از زمان ارسال این هدیه! سپری شود و به سفیر و نخست وزیر انگلیس توهین کرد. به قول ما ایرانی ها، نوش جان انگلیسی‌ها!

‌وزیر امور خارجه ادامه داد: موضوع دیگری که باید مدنظر قرار داد، انزوای آمریکا در جلسه اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است. آمریکایی‌ها در اقدامی مضحکانه‌، اجلاس شورای حکام را تشکیل دادند ، دقیقا مانند جلسات شورای امنیت سازمان ملل که علیه ما تشکیل ‌می‌دهند.آمریکایی‌ها یک بار دیگر اثبات کردند که در دنیا منزوی هستند . به عبارت بهتر‌، دیپلماسی ایرانی توانسته است آنها را در دنیا منزوی سازد. این روند به لطف خداوند ادامه خواهد داشت. انزوای سیاسی آمریکا در جهان، به حوزه اقتصاد این کشور نیز تسری پیدا خواهد کرد. این موضوع یک شعار نیست. استفاده بیش از حد آمریکا از دلار امتیاز آن را به تدریج از بین خواهد برد.

آمریکا ظریف را‌ تحریم نمی کند

دو منبع مطلع روز پنجشنبه گفتند که آمریکا تصمیم گرفته است فعلاً وزیر امور خارجه ایران را تحریم نکند و این نشانه‌ای می‌تواند باشد که واشنگتن ممکن است دری برای دیپلماسی گشوده باشد.

به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، این منابع مطلع دلایل مشخصی را برای این تصمیم که دو ماه پس از تنش‌های بالا گرفته آمریکا و ایران رخ داده بود، بیان نکردند.

یک منبع مطلع به شرط فاش نشدن نامش گفت: آدم‌های معتدل غالب شدند. ما دیدیم که [این اقدام] لزوماً کارآمد نیست.

وی افزود که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا با تحریم ظریف «در حال حاضر»، مخالفت کرده است.

گزارش بلومبرگ از انزوای آمریکا در نشست شورای حکام

دراین حال شبکه بلومبرگ با اشاره به برگزاری نشست شورای حکام آژانس انرژی اتمی به درخواست آمریکا گزارش داد که اگرچه واشنگتن سعی داشت فشارها را بر ایران افزایش دهد، اما با مخالفت تند سایر طرف‌های برجام مواجه شد.

آمریکا با واکنش تند روسیه، چین و اروپا مواجه شد که همگی دولت ترامپ را برای به وجود آمدن وضع کنونی پیرامون برجام مقصر می‌دانند و نگرانند که این بحران به وقوع جنگ بینجامد.

نماینده آمریکا در آژانس در این نشست مدعی شد که هدف از تصمیمات هسته‌ای اخیر ایران دامن زدن به تنش‌ها به جای حل‌وفصل آن است و موجب تشدید چالش‌هایی می‌شود که ایران برای صلح و امنیت بین‌الملل ایجاد می‌کند.

میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین پیش از برگزاری نشست اظهار داشت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تازگی اعلام کرد که غنی‌سازی اورانیوم در ایران به ۴.۵درصد رسیده است. این، غنای پایین محسوب می‌شود و هیچ ارتباطی با سلاح هسته‌ای ندارد. تمام اعضای آژانس این سطح از اورانیوم را بدون محدودیت ذخیره می‌کنند. همچنین با قرار داشتن تحت کنترل‌های سخت بین‌المللی هیچ تهدیدی برای عدم اشاعه به شمار نمی‌آید.

انگلیس، فرانسه و آلمان هم در بیانیه‌ای مشترک با ابراز نگرانی نسبت به اقدامات ایران برای عبور از برخی محدودیت‌های برجام تاکید کردند که این، وظیفه طرف‌های باقیمانده در توافق است که به اختلافات رسیدگی کنند.

اتحادیه اروپا هم با ابراز تأسف از خروج آمریکا از برجام از تمامی کشورها خواست‌ از اقداماتی که اجرای این توافق را به خطر می‌اندازد، پرهیز کنند .

سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه هم در توییتی پس از نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نوشت:شکستی دیگر برای آمریکا در مضحکه شورای حکّام آژانس؛ آمریکا بار دیگر به دست خود منزوی شد. استحکام حقوقی برجام، دیپلماسی فعال و دست پر سیاسی و اخلاقی ایران همه راه‌ها را بر پیمان شکنان پر مدعا می‌بندد. دیپلماسی نتیجه می‌دهد.

ریابکوف: با آمریکا اختلاف‌نظر شدید داریم

معاون وزیر امورخارجه روسیه هم گفت که مسکو در حوزه‌های مختلف، به‌ویژه ایران و ونزوئلا با واشنگتن اختلاف‌نظر شدید دارد.

سرگئی ریابکوف پس از دیدار با معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور سیاسی در جمع خبرنگاران گفت که این دیدار نشان داد مسکو و واشنگتن در حوزه‌های مختلف با یکدیگر به شدت اختلاف‌نظر دارند. این اختلاف نظر به‌ویژه در ارتباط با ایران و تمام موضوعات مرتبط با این کشور و منطقه است.

پیوستن ۷ کشور غیراروپایی به اینستکس ‌

دراین حال معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که کشورهای غیراروپایی حاضرند به اینستکس بپیوندند یا از این سازوکار استفاده کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس، هلگا اشمید روز پنجشنبه اعلام کرد که به جز ۱۰کشور عضو اتحادیه اروپا که تا کنون برای استفاده از اینستکس اعلام آمادگی کرده‌اند، هفت کشور غیراروپایی هم حاضرند به اینستکس ملحق شوند یا از این سازوکار استفاده کنند.

وی همچنین افزود که می‌تواند به صراحت اعلام کند این هفت کشور به اینستکس ملحق خواهند شد.

دراین میان معاون مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا ادعای جدید رئیس جمهوری کشورش درباره غنی‌سازی اورانیوم در ایران را کاملاً دروغ توصیف و تاکید کرد که سیاست خارجی مبتنی بر دروغ قادر نخواهد بود حمایت بین‌المللی را جلب کند.

به گزارش ایسنا، بن رودز معاون مشاور امنیت ملی آمریکا در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما در واکنش به توئیت ادعایی دونالد ترامپ درباره ایران در صفحه توییتر خود نوشت: این کاملاً دروغ است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و جامعه اطلاعاتی خود ترامپ و مقامات نظامی همگی پایبندی ایران (به برجام) را تائید کرده‌اند. سیاست خارجی مبتنی بر دروغ نخواهد توانست حمایت بین‌المللی را جلب کند یا به واقعیت (موجود) بپردازد.

دونالد ترامپ در پیامی در حساب کاربری خود در توییتر مدعی شده بود که ایران از مدت‌ها پیش به‌طور مخفیانه سرگرم “غنی سازی” و نقض برجام بوده است.

اما سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری اش گفت که واشنگتن به واسطه متحدانش خواستار کاهش تنش‌ها در روابط با ایران شده است.

به گزارش فارس، «مورگان اورتگاس»،‌ گفت: «فکر می کنم درباره ایران، به طور کلی ما موضع خودمان را کاملاً به صراحت بیان کرده‌ایم… وزیر خارجه‌مان،‌ برای حل این مساله به اقصی نقاط دنیا سفر‌ و با متحدانمان صحبت کرده است.

او اضافه کرد: «رئیس‌جمهوری گفته که بدون پیش‌شرط حاضر است با ایرانی‌ها ملاقات کند؛ بنابراین ما به دنبال راه حل دیپلماتیک هستیم. به دفعات از متحدانمان خواسته‌ایم که از ایران بخواهند تنش‌ها را کاهش دهد، به منافع و متحدان آمریکا تعرض نکند و در منطقه وحشت ایجاد نکند.»

توییت عراقچی

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه با انتشار تصویری از دیدارش با «امانوئل بُن» مشاور دیپلماتیک رئیس جمهوری فرانسه که به تهران سفر کرده بود، در صفحه توییترش نوشت: بحث‌های خوبی با امانوئل بُن داشتم. ما درباره جنگ اقتصادی کنونی و اینکه یک آتش بس متوازن و پایان منطقی بازی چگونه باید باشد، صحبت کردیم.

جو بایدن: ‌برجام را‌ تمدید می‌کنم

دراین حال نامزد پیشتاز حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا گفت در صورتی که موفق شود وارد کاخ سفید شود توافق هسته‌ای با ایران را تقویت و تمدید خواهد کرد.

«جو بایدن»، گفت در صورتی که ایران به پایبندی به برجام بازگردد او هم آمریکا را مجدداً به این توافق بازخواهد گرداند، اما توافق را «تقویت»‌ و برخی مفاد آن را «تمدید» خواهد کرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ