ظریف: اقدام انگلیس دزدی دریایی است؛ به همین سادگی!
 

وزیر امور خارجه به توقیف نفت‌کش حامل نفت ایران در جبل‌الطارق توسط انگلیس واکنش نشان داد.

محمدجواد ظریف در پیامی توییتری نوشت: «ایران نه یک عضو اتحادیه اروپا بوده و نه تابع هیچ گونه ممنوعیت نفتی اتحادیه اروپا است.تا جایی که می‌دانم، اتحادیه اروپا ضد فراسرزمین‌گرایی بوده است. توقیف غیرقانونی نفتکش حامل نفت ایران توسط انگلیس به نیابت از گروه ب [نوعی] دزدی دریایی است، به همین سادگی.این باعث ایجاد الگویی خطرناک می‌شود و باید اکنون متوقف شود».

دراین حال،«رابرت مک ایر» سفیر انگلیس در تهران صبح دیروز برای سومین بار در طول یک هفته گذشته در وزارت امور خارجه حضور یافت تا درباره آخرین وضع نفتکش حامل نفت ایران که روز پنجشنبه از سوی نیروی دریایی ارتش انگلیس به صورت غیرقانونی توقیف شده است، توضیحاتی ارائه کند.

در این رابطه، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: حضور سفیر انگلیس در وزارت امور خارجه احضار نبوده و دلیل آن پیگیری وزارت امور خارجه در موضوع پیگیری موضوع نفتکش توقیف شده ایرانی در تنگه جبل‌الطارق و در چارچوب دیدارهای برنامه ریزی

شده ‌است.

رئیس اندیشکده شورای روابط خارجی اروپا هم با انتقاد از توقیف نفتکش ایران در جبل‌الطارق گفت که اتحادیه اروپا تحریم‌های خود را به دیگران تحمیل نمی‌کند. این رویه‌ای است که آمریکا دنبال می‌کند.

به گزارش ایسنا، کارل بیلت در صفحه توییتر خود نوشت: مشروعیت اقدام بریتانیا برای توقیف نفتکشی که به سوریه می‌رفت و حامل نفت ایران بود جای سئوال دارد. برخی آن را به دلیل تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه می‌دانند اما ایران عضو اتحادیه اروپا نیست. اتحادیه اروپا تحریم‌های خود را به دیگران تحمیل نمی‌کند. این کاری است که آمریکا انجام می‌دهد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ