ظریف: انجام برخی اقدامات تنش زادر منطقه را پیش‌بینی کرده بودیم
وزیر امور خارجه در واکنش به برخی از اقدامات مشکوک رخ داده در منطقه اظهار داشت: از قبل پیش‌بینی کرده بودیم که عده‌ای بخواهند با انجام برخی از اقدامات، تنش در منطقه را دامن بزنند.

محمدجواد ظریف صبح سه‌شنبه بعد از دیدار با همتای هندی خود در دهلی نو در ارتباط با محورهای گفتگوی خود با این دیپلمات ارشد هندی، گفت: جلسه بسیار خوبی داشتیم. در این جلسه در مورد آخرین تحولات برجام و اقدامات ایران در این زمینه توضیحاتی را ارائه کردیم، مواضع ایران را تبیین کردیم و همان طور که برای شرکای نزدیکمان از جمله روسیه مواضع خود را تشریح کرده بودیم، در این دیدار هم به تبیین مواضع خود در مورد بحث برجام و مسائل مربوط به آن پرداختیم.وی ادامه داد: در این جلسه وزیر امور خارجه هند بر اهمیت اجرای برجام توسط همه طرف‌ها به نحوی که منافع ایران از برجام تأمین شود تاکیدکرد و اظهار داشت که باید اقدامات لازم در این زمینه صورت بگیرد. ما هم تاکید کردیم اقداماتی که ایران انجام داده در چارچوب برجام است.

این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان همچنین با بیان این‌که در این دیدار در مورد مسائل منطقه رایزنی و گفتگو کردیم، اظهار نظرکرد: در این جلسه در مورد مسائل منطقه و سیاست‌های خطرناکی که افراد تندرو در داخل حکومت آمریکا و در منطقه تلاش دارند که تحمیل کنند، صحبت شد، نگرانی‌ها از اقدامات و خرابکاری‌های مشکوکی که در منطقه در حال رخ دادن است وجود دارد و ما قبلاً پیش‌بینی کرده بودیم که عده‌ای تلاش خواهند کرد که با انجام این گونه اقدامات به تنش‌ها در منطقه دامن بزنند.ظریف خاطرنشان کرد: در این جلسه همچنین در ارتباط با موضوع انرژی، استفاده از چابهار، تحولات افغانستان و اهمیت مبارزه با تروریسم در این کشور رایزنی و گفتگو کردیم.

وزیر امور خارجه روابط بین ایران و هند را بسیار خوب خواند و گفت: میزان تجارت دو کشور در سطح بالایی است و دو کشور تلاش دارند که آن را تداوم دهند.

وی ادامه دا‌د: نظرات ایران و هند در مورد بسیاری از مسائل منطقه و بین‌المللی به یکدیگر نزدیک است و قطعاً این گفتگوها و تبادل نظرها برای تداوم روابط دو کشور مفید است.سخنگوی وزارت امور خارجه هم در پاسخ به پرسشی پیرامون ادعای رویترز مبنی بر گره زدن ماندن در برجام از سوی ایران با فروش یک و نیم میلیون بشکه نفت در روز، با رد این خبرسازی گفت: نقطه نظرات و مطالبات بحق ایران در نامه ۱۸اردیبهشت رئیس جمهور ی به سران کشورهای باقی مانده در برجام به وضوح و با صراحت بیان شده است.

سید عباس موسوی خاطر نشان کرد: پرداختن به این گونه خبرسازی‌ها و گمانه زنی‌های ناقص و غیردقیق در فضای رسانه‌ای و عمومی نه فقط سازنده نیست، بلکه می‌تواند به تخریب فضای مورد نیاز برای یک دیپلماسی جدی در شرایط کنونی منجر شود.

موگرینی: اتحادیه اروپا مصمم به اجرای کامل برجام است

مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در کنفرانس خبری خود تاکید کرد که تمامی اعضای اتحادیه کاملا مصمم‌ هستند که توافق هسته‌ای با ایران به طور کامل اجرا شود.

فدریکا موگرینی پس از نشست اتحادیه اروپا در کنفرانسی خبری با اشاره به تنش‌های میان ایران و آمریکا بیان کرد: به حداکثر خویشتنداری نیاز است تا کار به درگیری نظامی نکشد.

وی بار دیگر تأکید کرد که اتحادیه اروپا و همه اعضای آن کاملاً مصمم هستند که توافق هسته‌ای با ایران به طور کامل اجرا شود.

مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در پاسخ به این سئوال که «آیا تلاش ایران برای ادامه صادرات نفت تا یک میلیون بشکه در روز نتیجه خواهد داد یا نه؟»، گفت: در این‌باره نمی‌توانم اظهارنظر کنم. اتحادیه اروپا تا زمانی که ایران به تعهداتش در برجام پایبند بماند از اجرای کامل برجام حمایت خواهد کرد.

موگرینی همچنین اضافه کرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبندی ایران را تأیید کرده و این فقط نهاد برای قضاوت درباره پایبندی ایران به برجام است.

‌موگرینی در پاسخ به سئوال خبرنگاری که درباره صحت تقاضای ایران مبنی بر صادرات یک و نیم میلیون بشکه نفت در روز می‌پرسید، گفت: باید این سئوال از مقامات ایرانی پرسیده شود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین در پاسخ به سئوالی مبنی بر این که «آیا پمپئو از اروپایی‌ها خواسته ایران را به تماس با ترامپ مجاب کنند؟»، گفت: نشنیدم که در جلسه چنین درخواستی مطرح شود.

هایکو ماس: دیدگاه برلین و واشنگتن درباره برجام متفاوت است

وزیر امور خارجه آلمان در دیدار با همتای آمریکایی‌اش، اعلام کرد که دیدگاه برلین و واشنگتن درباره برجام، متفاوت است.وزارت خارجه آلمان با انتشار عکسی از دیدار هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در صفحه توییتر خود به نقل از وزیر خارجه آلمان نوشت: اگرچه دیدگاه‌هایمان (برلین و واشنگتن) بر سر برجام متفاوت است ،اما هر دو هدف یکسانی را دنبال می‌کنیم. ما می‌خواهیم که ایران به سلاح هسته‌ای دست نیابد و نقشش را در منطقه تغییر دهد. برایمان مهم است که به خوبی و به طور مداوم بر سر این مساله به گفتگو بپردازیم.

وزیر خارجه اسپانیا هم گفت که کشورش تمام راهکارهای لازم را برای حفظ برجام اتخاذ خواهد کرد.

جورف بورل به خبرنگاران گفت: اسپانیا از سیر تکاملی روابطش با ایران بسیار نگران است. این بسیار بد است. امیدوارم که ایرانیان نظرشان را تغییر دهند. ما در طرف خود، تمام راهکارهای لازم برای حفظ توافق هسته‌ای را اتخاذ خواهیم کرد.وی در ادامه با اشاره به اهمیت تداوم توافق هسته‌ای، برجام را نیرویی مهم و باثبات‌کننده در جامعه جهانی قلمداد کرد.

وزیر خارجه اسپانیا همچنین از تصمیم سال گذشته دونالد ترامپ مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای، ابراز تأسف کرد و از جامعه جهانی خواست که مانع خروج ایران از توافق هسته‌ای شوند.وزیر امور خارجه روسیه هم گفت: روسیه به تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند است و آنچه را که برعهده گرفته است، اجرا می کند اما در عین حال به تلاش خود برای متقاعد کردن طرف های اروپایی باقیمانده در این توافق برای اجرای تعهداتشان ادامه می دهد.

سرگئی لاوروف در گفتگو با خبرنگاران در سوچی در پاسخ به این پرسش که روسیه برای حل و فصل وضع بحرانی پیرامون برنامه هسته ای ایران چکار باید بکند، اظهار داشت: امیدوارم این سئوال به آن معنی نیست که فقط روسیه باید اقدامی بکند.

وی ادامه داد: روسیه آنچه که در برجام پیش بینی شده را اجرا می کند ازجمله مطابق با برنامه زمانی، کاربری سایت هسته ای فردو را برای تولید ایزوتوپ های پایدار تغییر می دهد.لاوروف خاطرنشان کرد: وضع به گونه ای نیست که بتوانیم بگوییم همه طرف های برجام به آنچه وعده داده بودند عمل کرده اند.

وی افزود: تصریح می کنم کاهش تعهدات اعلام شده از سوی ایران در برجام، در باره سقف برای ذخایر اورانیوم غنی شده و آب سنگین بود که در هر زمان معینی می تواند در خاک ایران قرار داشته باشد.

وی ادامه داد: برجام مفاد بسیار دقیقی دارد که می توان برداشت کرد که اولا تعهدات ایران داوطلبانه است و دوم اینکه تهران درصورتی که سایر شرکت کنندگان به تعهدات خود عمل نکنند، حق دارد اجرای مفاد این توافق را متوقف کند.

لاوروف افزود: متاسفانه تحریم نفت ایران نشان داده است که شرکای اروپایی ما از اجرای تعهدات خود ناتوان هستند، چرا که متعهد شده بودند ساز و کاری برای دور زدن تحریم های غیرقانونی آمریکا در صادرات نفت ایران راه اندازی کنند.رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه یادآوری کرد: ایجاد ساز و کار مالی تسهیل همکاری با ایران اعلام شده است، اما به کار گرفته نمی شود. همان گونه که شرکای اروپایی گفته اند در مرحله کنونی فقط برای ارسال کالاهای انسانی باید به کار گرفته شود.وی ادامه داد: این وضع آن چیزی نیست که ایران مطابق برجام که با قطعنامه شورای امنیت تائید شده، به دنبالش بود.

لاوروف گفت: این طرح و این قطعنامه (۲۲۳۱) لازم الاجر است و صادرات نفت به بازار جهانی را تضمین می کند.

وی افزود: به همین دلیل روسیه تلاش خواهد کرد سایر شرکت کنندگان در برجام در وهله اول شرکای اروپایی ما سهم خود را در این توافق اجرا کنند چرا که راه دیگری در این عرصه وجود ندارد.

لاوروف با اشاره به دیدار وزیران خارجه فرانسه، آلمان و انگلیس در بروکسل با حضور موگرینی گفت: مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با به عقب انداختن سفر به مسکو راهی بروکسل شد.

لاوروف افزود: امیدوارم که کشورهای اروپایی به آنچه که در قطعنامه شورای امنیت تائید کننده برجام نوشته شده است، پایبند بمانند. هیچ شکی ندارم که از سوی پمپئو فشار زیادی بر این کشورها وارد خواهد شد.

وی ادامه داد: در دیدار با پمپئو این موضوع را روشن می کنیم که طرف آمریکایی چگونه می خواهد از این بحران که با تصمیمات یکجانبه به وجود آمده خارج شود، امیدوارم گفتگوی صریحی با وی داشته باشم.

پوتین: فشارهای آمریکا بر ایران بی‌نتیجه است

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین درتشریح مواضع «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه درباره تحولات پیرامون برجام تأکید کرد، افزایش فشارها از جانب آمریکا بر ایران بی‌نتیجه خواهد بود.

به گزارش فارس، وی تصریح کرد که این موضع رسمی رئیس‌جمهوری روسیه است.

پسکوف در ادامه گفت:‌ « پوتین مکررا درباره عدم درک سیاست فشار حداکثری صحبت کرده و تأکید داشته است که چنین سیاست‌هایی باعث به حاشیه راندن برخی طرف‌ها می شود».

سخنگوی کرملین ادامه داد: «چنین سیاست‌هایی هرگز نتیجه‌ای نخواهد داشت و در مقابل، روند سازش را به بن‌بست‌ می رساند و هیچ کمکی به درک متقابل طرفین نخواهد کرد».

سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه همچنین تأکید کرد: هم مسکو و هم کشورهای اروپایی بر ضرورت حفظ برجام تأکید دارند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ