ظریف : ایران و چین به «شرکای راهبردی» یکدیگر بدل شده‌اند
وزیر امور خارجه با اشاره به سابقه طولانی روابط حسنه میان تهران و پکن، نوشته است‌: با‌توجه به دیدگاه مشترکی که دو کشور در مورد مسائل بین‌المللی دارند، لازم است همکاری میان ایران و چین بیش از پیش افزایش یابد.

ظریف در آستانه سفر به چین، در این یادداشت که در نشریه «گلوبال تایمز» منتشر شده است، با اشاره به سفرهای پیشینش به چین و همچنین سابقه تمدنی چندین هزار ساله دو کشور، چین امروز را «شریکی غیرقابل چشم‌پوشی» برای ایران خواند و نوشت: دو کشور اکنون در جبهه‌های متعددی به «شرکای راهبردی» یکدیگر بدل شده‌اند.

وی با اشاره به این که دو کشور باید به سوی تقویت روابط دوجانبه حرکت کنند، توسعه پایدار، حفاظت از محیط زیست، ریشه‌کنی فقر و مقابله با افراط‌گرایی و تروریسم را از چالش‌های مشترک دو کشور توصیف کرد ‌و نوشت‌:

‌«معتقدیم که مسائل مشترک، به راهکار‌های مشترک و در نتیجه همکاری، هماهنگی و ارتباط بیشتر نیاز دارد.»

ظریف، تهران و پکن را علاقمند به «چندجانبه‌گرایی» خواند و نوشت که هر دو طرف خواهان روابط تجاری «منصفانه و متوازن» بوده و هر دو از سوی «خصومت تعصب‌آمیز، عوامفریب و یکجانبه‌گرا‌ی ‌خارجی» تحت فشار قرار دارند.

وی سپس به نقش چین در حصول توافق هسته‌ای اشاره کرد و افزود: اکنون یک عضو توافق هسته‌ای به شکلی آشکار در حال نقض قوانین بین‌المللی و مفاد این توافق است واز اینجا نقش ویژه کشورهای دارای اثرگذاری منطقه‌ای و بین‌المللی، نظیر چین و ایران، برای حراست از صلح و امنیت بین‌المللی برای همه، حیاتی می‌شود. مهمترین و اثرگذارترین پاسخ ما، حمایت از حاکمیت یکدیگر و بسط همکاری اقتصادی است.

او همکاری ایران و ‌چین در پروژه «کمربند و جاده» را نشانگر ورود روابط دو کشور به «فازی جدید» ارزیابی کرد و نوشت که هرگونه مشارکت موفق راهبردی، نیازمند بنیان‌های قدرتمند اقتصادی است که برای هر دو طرف سودمند باشد . ایران مصمم است به چین در ایجاد زیرساختی پیشرو در زمینه دانش، فناوری و ابتکار، کمک کند.

وی در مورد جنگ تجاری آمریکا علیه چین نیز نوشته است: «در ارتباط با تحولات جاری نیز، ایران قویاً از موضع چین در به اصطلاح «جنگ تجاری» حمایت کرده و رویکرد حمایت‌گرایانه ایالات متحده و فاصله گرفتن ایالات متحده از مفاهیم تجارت قانون‌پایه را غیرسازنده، غیرمنطقی و مخرب می‌داند. علاوه بر این، ایران همواره از «سیاست چین واحد» حمایت کرده، به تمجید از دستاوردهای «یک کشور، دو سیستم» پرداخته و هرگونه مداخله در امور داخلی چین را رد کرده است .»

ظریف در پایان با تقدیر از پکن به دلیل حمایت از توافق هسته‌ای با ایران، نوشته است: در میان اندیشمندان روابط بین‌الملل، اجماعی قدرتمند وجود دارد مبنی بر اینکه قرن بیست و یکم، قرن آسیایی است. در عین رویارویی چین و ایران با چالش‌های متعدد، نقاط مشخصی از غرب نشان داده‌اند که برای پذیرش این آینده روبرو نیستند. در چنین شرایطی، همکاری خستگی‌ناپذیر میان چین و ایران به عنوان دو کشوری که عمیقا به آسیایی به هم‌پیوسته و شکوفا متعهدند، امری ضروری و غیرقابل اجتناب است.

نسخه مناسب چاپ