ظریف: توقف جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران ، راه کاهش تنش‌ است
 

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: تنش جدید منطقه ما جنگ اقتصادی ایالات متحده آمریکا علیه ایران است و یگانه راه حل کاهش تنش هم توقف این جنگ است.

به گزارش خبرنگارما ،دکتر محمدجواد ظریف با بیان این مطلب در نشست خبری مشترک با «هایکو ماس» همتای آلمانی خود، خاطرنشان کرد: ایران، آلمان و اتحادیه اروپا برای حفظ برجام، جلوگیری از تنش و بروز جنگ در منطقه و بهره مندی مردم ایران از مزایای توافق هسته ای هدف مشترکی دارند.

وی اظهار داشت: هدف قرار دادن مردم ایران از جمله اقدامات ایالات متحده پس از خروج از برجام است ،در حالی که قرار بود مردم بیش از هر کس دیگری از این توافق منفعت ببرند. آمریکا علیه ایران اعلان جنگ اقتصادی کرده و این جنگ بسیار برای منطقه ، جهان و نظم بین‌المللی خطرناک است.

به گفته ظریف، تنش جدید در منطقه جنگ اقتصادی ایالات متحده آمریکا علیه ایران است که شخص ترامپ اعلام کرد‌ه آمریکا در جنگ اقتصادی علیه ایران قرار دارد. ما هم اعلام می کنیم یگانه راه کاهش تنش در منطقه‌، توقف جنگ اقتصادی است. نمی شود توقع داشت جنگ اقتصادی علیه مردم ایران در جریان باشد اما کسانی که این جنگ را به راه انداخته اند یا هدایت می کنند، در امان باشند. ما معتقدیم آلمان و اتحادیه اروپا می توانند نقش مهمی در پایان دادن به این موضوع ایفا کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: ایران ثابت کرده که به تعهدات خود پایبنداست و ۱۵ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی هم این مساله را ثابت کرده است. ایران موظف است به همان میزان که به تعهداتش عمل کرده از حقوق شهروندانش دفاع کند. یکی از این حقوق مساله‌ای که است درماده ۳۶ برجام به رسمیت شناخته شده است.

وی ادامه داد: آماده ایم متناسب با اقداماتی که از سوی کشورهای عضو برجام انجام می‌شود، کا رهایی را که آغاز کرده‌ایم، متوقف کنیم یا به عقب برگردیم یا این اقدامات را ادامه دهیم. عملکرد ما در این زمینه متناسب با عملکردی است که طرف‌های عضو برجام بابت انجام تعهداتشان انجام می‌دهند.

ظریف با بیان این که درباره مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی باهمتای آلمانی اش گفتگو و دیدگاه‌های ایران را به صراحت مطرح کرده است، خاطرنشان کرد: امیدواریم تلاش‌های دوستان ما در آلمان و سایر شرکای ما در ۱+۴ برای حفظ برجام به نتیجه برسد و ما هم در این زمینه با آنها همکاری می کنیم.

ظریف در پاسخ به سئوال خبرنگار نشریه “بیلد “درباره نگاه ایران به اسرائیل و ضرورت نابودی آن گفت: مشکل خاورمیانه، سیاست‌های تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی و حمایت بدون حد و مرز آمریکا از این جنایت‌ها‌ست. مشکل این است که برخلاف همه قواعد حقوق بین‌الملل اشغال قدس شریف و بلندی‌های جولان به رسمیت شناخته شده و سیاست‌های ضد حقوق بشری رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین فراموش شده است. شما باید از رژیمی سئوال کنید که دارای بمب هسته‌ای است. نتانیاهو در کنار نیروگاه دیمونا که بمب هسته‌ای می‌سازد، می‌ایستد و می‌گوید ما ایران را نابود خواهیم کرد و او باید به سئوال شما پاسخ دهد.

رئیس دستگاه دیپلماسی یادآور شد: مشکل منطقه ما این است که آمریکا تلاش دارد با یک جنایت جدید به نام «معامله قرن» ،حقوق مردم فلسطین را زیرپا بگذارد. این مسائل موجب بروز مشکل در منطقه ما شده است.

وی با تاکید بر این که هیچکس نمی‌تواند علیه مردم ما اقدامی بکند مگر این که پاسخ قاطعی دریافت کند، تصریح کرد: ما شروع‌کننده هیچ جنگی نبوده‌ایم و نخواهیم بود ،اما اگر کسی بخواهد جنگ را علیه ما شروع کند، آن کشور پایان دهنده جنگ نخواهد بود.

وزیر خارجه بر اجرای برجام تاکید کرد و ادامه داد: توجه دوستان اروپایی را بر مواد ۱ تا ۳ ضمیمه ۲ برجام جلب می‌کنم و همین‌طور بیانیه‌های کمیسیون مشترک برجام و تعهداتی که از سوی کشورهای ۱+۴ در آنها شکل گرفت.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سئوال خبرنگار اشپیگل درباره درخواست آمریکا و اروپا برای توقف فعالیت موشکی ایران و نقش کشورمان در منطقه گفت: درباره این بحث‌هایی که آمریکا و اروپا مطرح می‌کنند دو نکته مهم است. اول این‌که یک توافق داریم که حاصل دو سال مذاکرات فشرده و ۱۲ سال کار دیپلماسی است، آیا آنها این توافق را اجرا کرده اند که اکنون توقع گفتگو درباره مسائل دیگر دارند؟ آنها اول باید نشان دهند که توافق با آمریکا فایده دارد یا نه بعد درخواست گفتگو برای توافق دیگری را بدهند.

ظریف درباره ادعاهای آمریکا و اروپا در مورد آنچه نقش بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه می‌خوانند، تصریح کرد: چه کسی باعث بی‌ثباتی در منطقه است ؟آیا ما بودیم که به صدام حسین سلاح دادیم یا از القاعده حمایت کردیم؟ما بودیم که نخست‌وزیر لبنان را زندانی کردیم؟ما هستیم که هر روز غیرنظامیان یمنی را بمباران می‌کنیم؟ ما از داعش و جبهه النصره در سوریه حمایت می‌کنیم یا سلاح‌های آمریکایی بود که از طرف عربستان در اختیار آنها قرار داده شد؟ آیا ما مناطق (قدس و جولان) اشغالی کشور دیگری را به دیگری بخشیدیم یا ما هستیم که در لیبی و سودان شر به پا می‌کنیم؟ پس اگر قرار باشد درباره رفتار تشنج آفرین در منطقه صحبت شود، دیگران باید پاسخ دهند.

وی یادآور شد: ضمن این‌که ما یک تفاوت دیگری هم با دیگران داریم و آن این است که به مدت۷۰۰۰ سال در این منطقه هستیم ؛دیگران از کجا آمده‌اند؟

وزیر خارجه کشورمان در زمینه اهداف سفر نخست وزیر ژاپن به تهران و برخی از مطالب مطرح شده در این زمینه هم گفت: آقای شینزوآبه به عنوان نخست وزیر ژاپن و نماینده این کشور به ایران می‌آید. دهه‌هاست که تعامل دوستانه‌ای بین دو کشور ایران و ژاپن وجود دارد، انتظار داریم در جریان سفر آبه به تهران مذاکرات خوبی بین مقامات دو کشور در زمینه موضوعات مختلف از جمله مسائل اقتصادی صورت بگیرد.

گفته های وزیر امور خارجه آلمان

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان هم در این نشست با قدردانی از دکتر ظریف به دلیل استقبال از وی و هیأت همراه، بر جلوگیری از تشدید تنش ها در منطقه غرب آسیا تاکید کرد و گفت: اکنون در سوریه و یمن جنگ است ،اما در ایران جنگ نیست و همه تلاش می کنیم که به این صورت بماند.

وی تنش موجود در منطقه غرب آسیا را بسیار خطرناک دانست و افزود: ممکن است بر اثر یک اتفاق رویدادهای زنجیره ای اتفاق بیفتد و اوضاع از کنترل خارج شود ؛به همین علت کشورهای منطقه و خارج از منطقه به ویژه آلمان باید همه تلاش خود را بکنند که از این اتفاق جلوگیری شود.

ماس افزود: ​آلمان اکنون عضو شورای امنیت است و در این چارچوب همه تلاشش را می کند که از این اتفاق جلوگیری شود. هفته آینده هم در استکهلم این گفتگوها ادامه می یابد به ویژه با وزیر خارجه اردن و نتیجه دیدار منطقه ای خود درباره برجام را ارائه خواهم داد.

ماس در تشریح گفتگوهایش با ظریف بیان کرد: صحبت‌های فشرده‌ای درباره برجام و نحوه ادامه برجام داشتیم و موضع ما و سه کشور اروپایی حمایت از برجام است و خواهان این هستیم که تعهداتمان را اجرا کنیم. البته نمی‌خواهیم معجزه‌ای بکنیم، ولی در تلاش برای حفظ برجام هستیم که مانع از به شکست انجامیدن برجام شویم. در همین زمینه درصددیم اینستکس را

اجرا کنیم.

وزیر خارجه آلمان در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران درباره کارشکنی آمریکا در همکاری شرکت‌های آلمانی با ایرانی گفت: آلمان همچنان از برجام حمایت می‌کند و معتقدیم رسیدن به این توافق کار درستی بوده است و ما این را به رسمیت می‌شناسیم که ایران خواهان بهر‌ه‌مندی از حقوق خود در چارچوب برجام است.

ماس ادامه داد: خروج آمریکا از برجام باعث شد منافع اقتصادی پیش‌بینی شده برای ایران محقق نشود. ما و دیگر کشورهای اروپایی تلاش می‌کنیم امکان تجارت را فراهم کنیم و از طریق اینستکس تبادلات امکانپذیر باشد و شرکت‌های اروپایی بتوانند در ایران فعالیت کنند و ایران بتواند از منافع اقتصادی پیش بینی شده در برجام استفاده کند .

وزیر خارجه آلمان در پاسخ به سئوال دیگری درباره فرصت ۶۰ روزه ایران به اعضای باقیمانده در برجام گفت: در سفری که چند روز گذشته به منطقه داشتم متوجه شدم در کنار تاثیرگذاری خارج از منطقه، کشورهای منطقه باید با هم گفتگو کنند . کشورهای منطقه باید به راه حل‌هایی برای مسائل برسند. امیدوارم نیازی به گفتگو برای زمان پس از برجام نباشد و این در صورتی امکانپذیر است که همه طرف‌ها به تعهداتشان پایبند باشند و آن را اجرا کنند.

وی گفت: اتحادیه اروپا سعی می‌کند بعد از خروج آمریکا از برجام، در چارچوب امکاناتی که دارد براساس برنامه جدیدی که دارد، این خروج را جبران کند و باعث حفظ برجام شود، ولی آنچه را که نمی‌پذیریم‌ کاهش تعهدات یک طرف در ازای کاهش بهره‌مندی از منافع اقتصادی است و این که چون یک طرف تعهداتش را اجرا نکرده طرف دیگر هم تعهداتش را کاهش دهد. این آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که در این زمینه ارزیابی‌های خود را انجام می‌دهد.

وزیر خارجه آلمان در پاسخ به این سئوال که شما برای کاهش تنش به منطقه سفر کردید ولی در اخبار اعلام می‌شود که آلمان به برخی کشورهای منطقه سلاح می‌فروشد و قبلا هم سابقه فروش سلاح شیمیایی به صدام در جنگ عراق علیه ایران داشتید، گفت: در سوریه و یمن جنگ است و اینجا جنگ نیست و همه تلاش خود را می‌کنیم که جنگی رخ ندهد. تنشی که در منطقه وجود دارد بسیار خطرناک است و ممکن است در اثر این اتفاق زنجیره‌ای از اتفاقات رخ دهد و اوضاع از کنترل خارج شود. همه کشورهای منطقه و غیرمنطقه باید تلاش کنند جنگی رخ ندهد. اکنون عضو شورای امنیت هستیم و تلاش می‌کنیم که از این امر جلوگیری کنیم.

برداشتن گام دوم با قاطعیت

سخنگوی وزارت امور خارجه هم در نشست خبری خود با خبرنگاران، درباره نزدیک شدن به پایان مهلت ۶۰ روزه ایران به اروپا و اقدام بعدی کشورمان گفت: اقدام عملی ویژه‌ای که خواسته ما را تأمین و ایران را به صورت ملموس قانع کند، شاهد نبوده‌ایم. امیدواریم در این مدت باقی مانده اروپایی‌ها اقدام عملی ملموس انجام و گام بزرگ‌تری بردارند. چون می‌دانند در غیر این صورت ایران گام دوم را با قاطعیت بر خواهد داشت.

سید عباس موسوی در زمینه تعلل اروپا و اینکه آیا آنها انجام مذاکرات جدید با ایران با افزودن مسائل منطقه‌ای و موشکی را دنبال می کنند، تصریح کرد: ما نیت‌خوانی نمی‌کنیم ولی آنچه اروپایی‌ها علناً مطرح کردند را جواب دادیم، مبنای ایران برجام است و به چیزی فراتر از برجام و مسائل فرابرجامی فعلاً نمی‌پردازد.

وی تصریح کرد: ایران معتقد است آنچه باید انجام شود تعهدات همه طرف‌های حاضر در برجام است و معتقدیم همه طرف‌ها باید از حاشیه‌پردازی دست بردارند و به اصل موضوع و تعهداتشان در برجام بپردازند. انتظار ما چیزی جز برجام نیست.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درباره دیدگاه ایران نسبت به ادعاهای ترامپ هم یادآور شد: دولت ترامپ با خروج غیرقانونی از برجام در موقعیتی نیست که برای ایران تعیین و تکلیف کند و همزمان با فشار حداکثری و اعمال تحریم‌های شکننده علیه مردم ایران، دم از مذاکره بزند. آنچه برای ایران مهم است، مبنایی به نام برجام است که جدا از آمریکا، اروپایی‌ها و کشورهای دیگر باید به تعهداتشان عمل کنند.

موسوی درباره سفر نخست‌وزیر ژاپن به تهران و تلاش شینزو آبه برای راضی شدن روحانی برای دیدار با ترامپ گفت: سفر آقای آبه به ایران، مهم، تاریخی و منحصربفرد است که یک مقام ژاپنی در حد رئیس دولت بعد از حدود ۴۰ سال به ایران انجام می‌دهد. ژاپن کشور مهمی در شرق آسیا و ایران کشور قدرتمندی در غرب آسیا ست و به همین خاطر این سفر، در کانون توجهات قرار گرفته‌ است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: ایران آمادگی دارد نقطه نظرات دوستان خود را در زمینه مسائل منطقه‌ای و بین المللی بشنود. من از لفظ میانجیگری استفاده نمی‌کنم ولی آماده شنیدن نقطه نظرات دوستان هستیم.

وی درباره ادعای وزیر خارجه امارات در دیدار با همتای آلمانی خود مبنی بر ضرورت حضور کشورهای خلیج فارس در مذاکرات کشورهای عضو برجام با ایران یادآور شد: ایران آمادگی داشته و دارد که با تک تک کشورهای خلیج فارس در زمینه نگرانی‌هایشان وارد گفتگو شود. پیشنهاد وزیر خارجه برای ایجاد مجمع گفتگوهای منطقه‌ای و امضای پیمان منع تجاوز می‌تواند شامل این کشورها هم شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ