در مصاحبه با شبکه «ای‌بی‌سی» نیوز آمریکا
ظریف: درخواست مذاکره آمریکا ادامه فشار علیه ایران است
وزیر امور خارجه در مصاحبه‌ای مذاکره میان تهران و واشنگتن را چندان محتمل ندانست ازآن رو که به نظردکترظریف،مذاکره درخواستی آمریکا با ایران ادامه روند فشار واشنگتن علیه تهران است.
به گزارش فارس، «محمد جواد ظریف» که با «مارتا راداتز» مجری شبکه «ای‌بی‌سی» نیوز آمریکا مصاحبه می‌کرد، گفت: ادامه روند فشار ممکن است در بازار معامله املاک موثر باشد اما این روند در تعامل با ایران موثر نخواهد بود .
وی افزود: در صورتی که آمریکا کارزار فشار اقتصادی خود علیه ملت ایران را ادامه دهد، این اقدام پیامدهایی را به همراه خواهد داشت.
وزیر امور خارجه تحریم‌های آمریکا را «تروریسم اقتصادی» توصیف کرد که مردم عادی ایران را هدف قرار داده است چون با وجود آنکه غذا و دارو از تحریم‌ها معاف شده‌اند، اما تراکنش‌های مالی مربوط به آنها از تحریم‌ها معاف نیستند .اگر هدف ترامپ اعمال فشار بر مردم عادی ایران باشد، وی قطعا به این هدف دست یافته است، اما وی به اهداف سیاسی خود از طریق فشار بر مردم ایران دست نخواهد یافت.
وی به تجربه تجاری ترامپ در معاملات املاک اشاره کرد و گفت که این تجربه‌ها در تعامل با ایران کارآیی ندارد.
ظریف گفت: این رویکرد ممکن است که در بازار املاک به کار آید اما در تعامل با ایران کارایی ندارد. این رویکرد حتی ممکن است که در کوتاه مدت و نه طولانی مدت در تعامل با دیگر کشورها موثر باشد اما در تعامل با ایران نه در کوتاه مدت و نه میان مدت و نه طولانی مدت موثر خواهد بود.
وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد: تنها چیزی که با ایران کارایی دارد احترام است.
وی در ادامه این مصاحبه گفت: من قبلا نیز گفتم که تهدیدات علیه ایران کارایی ندارد. هرگز یک ایرانی را تهدید نکنید. تلاش کنید که احترام بگذارید و این کار شاید موثر واقع شود.
وزیر امور خارجه ایران در ادامه مصاحبه به استقرار نظامیان و تجهیزات آمریکایی در کشورهای حاشیه‌ای خلیج فارس اشاره کرد و گفت: ما اینجا را به یک دلیل خلیج فارس می‌نامیم چون درهمسایگی ما واقع است و ما حق دفاع از خود را داریم.وی افزود: فقط تصور کنید اگر ایران به سواحل کالیفرنیا یا فلوریدا می‌آمد. چه احساسی به شما دست می‌داد؟ چگونه با آن تعامل می‌کردید؟ آمریکا اقدام به ارسال ناوهای هسته‌ای به آب‌های ما و نزدیکی ما کرده است.
وزیر امور خارجه ایران هشدار داد که ادامه تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران پیامدهایی به همراه خواهد داشت .
وی گفت: اگر آمریکا تصمیم بگیرد تا باعث درد و رنج زیادی برای مردم ایران با پیشبرد جنگ اقتصادی و تروریسم اقتصادی علیه ایران باشد این اقدام پیامدهایی را به همراه خواهد داشت.
ظریف هشدار داد: ما تفاوتی میان جنگ اقتصادی و جنگ نظامی قائل نیستیم. آمریکا درگیر جنگی علیه ما است و یک جنگ برای شرکت‌کنندگان در آن دردناک است. ما نظریه بسیار واضحی داریم که در یک جنگ کسی برنده نمی‌شود. در یک جنگ همه بازنده هستند و شکست برخی بزرگتر از شکست دیگران است.
وی در پاسخ به سؤال درباره پیامدهای فشار علیه ایران گفت: زمانی که استفاده از زور مشروع باشد تمامی گزینه‌ها روی میز خواهد بود. چیزی که ما می‌گوییم این است که ما از خود دفاع می‌کنیم. دفاع از خود مجاز است. ترامپ اعلام کرد که درگیر یک جنگ اقتصادی با ایران شده و ما وظیفه داریم تا از خود در برابر جنگ اقتصادی دفاع کنیم.
وزیر خارجه آمریکا : آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران هستیم
آسوشیتدپرس روز یکشنبه اعلام کرد که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا همزمان با افزایش تنش میان واشنگتن وتهران پس از دیدار با ایگنازیو کاسیس همتای سوییسی خود برای مذاکره درباره ایران ادعا کرد که واشنگتن آماده مذاکره با ایران بدون پیش شرط است.
به گزارش ایرنا‌، وزیر خارجه آمریکا این سخنان را در نشست خبری با همتای سوییسی خود و پس از حضور در کنفرانس سالانه و محرمانه گروه «بیلدربرگ» بیان کرد و افزود: آمریکا آماده مذاکره با ایران بدون پیش شرط است، اما لازم است که ببیند ایران مانند کشوری عادی رفتار
می‌کند. پمپئو ادامه داد: همچنان به اعمال فشار بر ایران ادامه می دهیم.
وزیر خارجه سوییس هم در پایان این دیدار گفت که کشورش قصد دارد میان ایران و آمریکا میانجیگری کند.
مایک پمپئو در حالی صحبت از مذاکره بدون پیش شرط با ایران کرده است که پیش از این شروطی را برای مذاکره با ایران تعیین کرده بود وحال با ایستادگی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که بدون پیش شرط آماده مذاکره است.
واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا گفت: برای ایران بازی با کلمات و بیان اهداف پنهانی در قالب کلمات جدید ملاک عمل نیست؛ بلکه تغییر رویکرد کلی و رفتار عملی ایالات متحده آمریکا در قبال ملت ایران ملاک است که تاکید آقای پمپئو مبنی بر تداوم کارزار فشار حداکثری بر ایران نشاندهنده تداوم رویکرد نادرست قبلی است که لازم است اصلاح شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ