ظریف: دیدار نخست‌وزیر ژاپن با ‌رهبر انقلاب اسلامی دوستانه و مفید بود
وزیر خارجه با «دوستانه و مفید» توصیف کردن دیدار نخست‌وزیر ژاپن با مقام معظم رهبری، گفت که دلیل تمام تنش‌ها، جنگ اقتصادی آمریکا علیه مردم ایران است.

«محمد جواد ظریف» در صفحه شخصی توییتر خود نوشت: «بعد از سفر تاریخی آبه شینزو نخست‌وزیر ژاپن (به ایران) مذاکرات مثمر ثمری با کُنو تارو وزیر خارجه این کشور انجام شد».

وی با به اشتراک‌گذاری تصاویری از دیدار آبه با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی، توضیح داد که گفتگوها در این دیدار، «مبسوط، دوستانه و مفید» بود.

وزیر خارجه با انتقاد از رویکرد آمریکا در قبال ایران و توافق هسته‌ای افزود: «دلیل تنش‌ها (در منطقه) مشخص است؛ نقض برجام توسط آمریکا و اعمال جنگ اقتصادی بر مردم ایران».

سخنگوی وزارت خارجه ژاپن هم با بیان این که دیدار نخست‌وزیر کشورش با مقام معظم رهبری در فضایی گرم برگزار شد، گفت: این دیدار ۵۰دقیقه به طول انجامید.

به گزارش خبرنگار ما،«تاکشی اوسوگا» بعدازظهر پنجشنبه در جمع خبرنگاران در تهران، گفت که نخست‌وزیر ژاپن از دیدار با رهبری ایران ابراز خرسندی کرد.

او درباره مسائل مطرح‌ شده در این دیدار توضیح داد: «آبه در این دیدار بیان کرد که هیچکس خواستار درگیری نظامی نیست و از تنش‌های جاری ابراز نگرانی کرد».

اوسوگا همچنین خاطرنشان کرد: این دیدار در سایه افزایش تنش‌ها که روز به روز در خاورمیانه رخ می‌دهد، بموقع و مهم بود.

وی همچنین بار دیگر بر حمایت کشورش از برجام تاکید کرد و با بیان این که حفظ برجام مهم است، در پاسخ به این سؤال که آیا نتایج دیدارها در تهران را به آمریکایی‌ها منتقل خواهد کرد، گفت که « بعد از دو دیدار مهم نخست وزیر ژاپن در ایران، ژاپن نتایج را در سطوح مختلف به آمریکایی‌ها منتقل خواهد کرد، از جمله در سطوح بالا و احتمالا ترامپ در اجلاس گروه ۲۰در ژاپن شرکت می‌کند».

اوسوگا به نقل از آبه اعلام کرد: «مسیر کاهش تنش با دشواری‌های زیادی همراه خواهد بود، ولی من به تلاش خود در این زمینه ادامه خواهم داد».

سخنگوی وزارت خارجه ژاپن درباره مواضع ژاپن در زمینه ایران و آمریکا گفت: ژاپن دوست قدیمی ایران و متحد ایالات متحده آمریکا است. ما بی طرف هستیم، ولی عبارت بی طرفی تعابیر مختلفی دارد و هرکس می‌تواند برداشت خود را از آن داشته باشد.‌او ادامه داد: مقامات بلندپایه ایران و آمریکا هر دو خواهان کاهش تنش هستند و از این نظر اشتراک نظر دارند.

سخنگوی وزارت خارجه ژاپن با بیان این که در دیدار آبه با مقام معظم رهبری، ایشان از صلح و حرام بودن تولید و استفاده از سلاح‌های هسته‌ای سخن گفتند، افزود: این جملات مقام معظم رهبری نکته کلیدی، روشن و پراهمیت بود.

اوسوگا همچنین درباره آتش گرفتن دو نفتکش منتسب به ژاپن در خلیج عمان و تاثیر آن بر مناسبات با ایران گفت: اطلاعات کمی درباره این حادثه داریم و در حال بررسی ابعاد مختلف آن هستیم.

او درباره ادامه خرید نفت ایران از سوی ژاپن گفت: این مساله نیاز به بحث‌های دقیق فنی دارد که من در جایگاه سخن گفتن از آن نیستم.

ترامپ: برای مذاکره با تهران آماده نیستیم!

دراین حال رئیس‌جمهوری آمریکا در پیامی توییتری با قدردانی از سفر شینزو آبه به تهران ادعا کرد که برای رسیدن به توافق میان دو کشور همچنان زود است.

به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ نوشت: «با اینکه از سفر نخست‌وزیر شنیزو آبه به ایران برای دیدار با آیت‌الله خامنه‌ای قدردان هستم اما احساس می‌کنم که همچنان حتی برای گمانه‌زنی درباره حصول توافق زود است. نه ما آماده‌ایم؛ نه آنها.»

سنتکام: جنگ با ایران به نفع ما و جهان نیست

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا هم در بیانیه‌ای در واکنش به حادثه دو نفتکش در دریای عمان با تاکید بر آمادگی ایالات متحده برای حفاظت از آب‌های آزاد، اذعان کرد که جنگ با ایران به نفع آمریکا و بقیه جهان نخواهد بود.

خبردیگراین که سفیر ایران در لندن از صدور بیانیه سفرای سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان مبنی بر تعهد این کشورها برای تحقق برجام خبر داد.

حمید بعیدی نژاد در صفحه توییتر خود نوشت: سفرای سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان در تهران با انتشار بیانیه‌ای، تعهد خود را به تحقق هر چه سریعتر انتقال مالی از طریق کانال مالی میان خود و ایران اعلام کردند.

مذاکره ترکیه برای ورود به اینستکس

وزیر امور خارجه ترکیه در باره راه‌اندازی

ساز و کار مالی اروپایی با ایران موسوم به «اینستکس» گفت: برای ورود به این سازوکار با اتحادیه اروپا و ایران مذاکره می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، مولود چاووش اوغلو با حضور در میز سردبیری این رسانه به تحریم‌های آمریکا علیه ایران و همچنین تمایل آنکارا برای تجارت با تهران اشاره کرد و افزود: ترکیه برای ورود به سازوکار مالی مانند «اینستکس» با اتحادیه اروپا و ایران

مذاکره می‌کند .

Email this page

نسخه مناسب چاپ