ظریف: روزانه با تبلیغات و نفرت‌پراکنی آمریکایی‌ها مواجه هستیم
 

وزیر امور خارجه با اشاره به جنگ و تروریسم اقتصادی دولت آمریکا ضد ملت ایران گفت: جنگ اقتصادی را با ملت ما آغاز کرده اند و روزانه هم با تبلیغات و نفرت‌پراکنی‌های آمریکایی‌ها مواجه هستیم.

به گزارش اداره کل اطلاع رسانی و سخنگویی وزارت امور خارجه، «محمد جواد ظریف» با خوشامدگویی به همتای ژاپنی و هیات همراه، با اشاره به روابط دیرینه دو کشور و ۹۰ سال روابط دیپلماتیک ایران و ژاپن، این کشور را دوست و شریک خوب ایران در حوزه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خواند و از سفر مقامات عالیرتبه ژاپن به ایران استقبال کرد.

ظریف با اشاره به جنگ و تروریسم اقتصادی دولت آمریکا ضد ملت ایران افزود: جنگ اقتصادی را با ملت ما آغاز کرده اند و روزانه هم با تبلیغات و نفرت پراکنی‌های آمریکایی‌ها مواجه هستیم.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: در این شرایط سخت برای رفاه و آسایش مردم خود راههایی را خواهیم یافت که از جمله آن تجدید نظر در بودجه و سیاست های مالی بدون اتکاء به نفت است.

«کونو تارو» وزیر خارجه ژاپن هم در این دیدار با ابراز خرسندی از حضور در ایران و پذیرش هیات عالی ژاپن توسط مقامات عالی کشورمان خاطرنشان کرد: سفر شینزوآبه به ایران به عنوان یک کشور دوست، تاریخی است. ایران کشوری مهم در منطقه است و ما معتقدیم در این منطقه مهم هر چه تنش کمتر باشد به نفع همگان است؛ در غیر این صورت همه ضرر می کنیم. این دیپلمات ژاپنی خاطرنشان کرد:ژاپن آماده است هر کاری که به کاهش تنش منجر شود، انجام دهد.

وزیران امور خارجه ایران و ژاپن در ادامه دور دوم گفتگوهای خود را برگزار کردند و پس از آن محمد جواد ظریف برای استقبال از شینزو آبه نخست وزیر ژاپن راهی فرودگاه مهرآباد شد.

توقف تروریسم اقتصادی، شرط مذاکره با آمریکا

وزیر خارجه کشورمان همچنین در گفتگوی ویژه با شبکه تلویزیونی العربی با تاکید بر این که آمریکا وارد جنگ اقتصادی با ایران شده است، گفت: اگر آمریکا تروریسم خود را علیه ایران متوقف نکند هرگز با این کشور مذاکره نخواهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، ظریف افزود: واشنگتن از تروریسم اقتصادی به عنوان اهرم فشار علیه ملت ایران به منظور تحقق دستاوردهای سیاسی خود استفاده می کند اما باید بداند که اگر این تروریسم علیه ایران پایان نیابد، تهران هرگز حاضر به مذاکره با طرف آمریکایی نخواهد شد. آمریکا به ادعای رئیس جمهوری خود وارد جنگی اقتصادی با ایران شده و جنگ، جنگ است و هدف از جنگ اقتصادی هم فشار بر مردم عادی است.

وی با بیان این که هیچ کس در دنیا با تروریست مذاکره نمی کند و تروریست ها باید ابتدا اقدامات تروریستی خود را متوقف کنند، گفت: هیچ تفاوتی میان جنگ نظامی و جنگ اقتصادی وجود ندارد و در شرایط تنش، همه چیز ممکن است در حالیکه منطقه بزرگترین زیان را خواهد دید. اگر واشنگتن به تروریسم خود علیه ایران پایان ندهد، تهران هرگز حاضر به مذاکره با طرف آمریکایی نخواهد شد .

ظریف همچنین با اشاره به تحرکات اخیر امارات گفت: این کشور تلاش می کند که به اسرائیل جدیدی در منطقه خاورمیانه تبدیل شود. در حالی که وزیر امور خارجه امارات می توانست با ایران صحبت کند و در آن هنگام از او می پرسیدیم چرا سال گذشته ۲۲ میلیارد دلار برای خرید سلاح هزینه کردید؟ برای چه می خواهید به اسرائیل جدید در منطقه تبدیل شوید؟

وی افزود: ما روابط بسیار خوبی با بیشتر کشورهای منطقه داریم اما دو یا سه کشور در منطقه ما معتقدند که می‌توانند امنیت خود را از آمریکا به دست آورند که به طور قطع اشتباه می کنند. آمریکا از آنها برای تحقق اهداف رژیم صهیونیستی استفاده خواهد کرد.

طرف های برجام به تعهدات خود عمل کنند

در تحولی دیگر، سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات وزیر خارجه آلمان در استکهلم گفت: همه طرف های برجام باید به طور یکسان به تعهدات خود عمل کنند و اگر نمی توانند باید درک کنند ما هم با استفاده از سازو کارهایی که برجام در اختیار ما گذاشته است نسبت به برجام و تعهدات مان بازنگری داشته باشیم.

به گزارش اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، «سیدعباس موسوی» در واکنش به اظهارات وزیر خارجه آلمان در استکهلم گفت: با سخنان ایشان درباره اهمیت برجام برای جامعه جهانی و اروپا هم نظریم‌ اما تاکید ایشان مبنی بر‌ اجرای تعهدات یک جانبه توسط ایران در یک توافق چند جانبه را خیلی درک نمی کنیم.‌وی افزود: اگر توافق برجام چند طرف دارد همه طرف ها به طور یکسان باید به تعهدات شان عمل کنند و اگر نمی توانند باید درک کنند ما هم با استفاده از سازو کارهایی که برجام در اختیار ما گذاشته است نسبت به برجام و تعهدات مان بازنگری داشته باشیم.

موسوی تصریح کرد: دوستان اروپایی اگر خیلی نگران حفظ برجام هستند باید از همه طرف ها بخواهند به آن عمل کنند و بیش از همه خودشان به تعهدات شان پایبند باشند. به ایشان و دیگرانی که از تصمیمات اخیر برجامی ایران ابراز نگرانی می کنند پیشنهاد می‌کنیم ماده ۳۶ توافق برجام و مقدمات علم حقوق را یک بار دیگر با دقت مطالعه کنند. گفتنی است: «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان روز سه شنبه در دیدار با «مارگوت والستروم» وزیر امور خارجه سوئد مدعی شد: اگر ایران از این توافق خارج شود، دچار انزوای بین‌المللی می‌شود و به نقطه‌ای باز می‌گردد که قبل از این توافق بود. همه تحریم‌ها هم باز می‌گردد و این به نفع ایران نمی‌تواند باشد. وی همچنین هشدار داد که لغو توافق هسته‌ای نه به سود اروپا خواهد بود و نه به سود ایران.

معاون موگرینی به تهران می‌آید

خبر دیگر اینکه، تارنمای سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا (ای ای ای اس – EEAS) گزارش داد که «هلگا اشمید» دبیرکل این نهاد اروپایی، هفته جاری به ایران و کشورهای خلیج فارس سفر می کند.

در گزارش پایگاه اینترنتی “ای ای ای اس″ آمده است: خانم اشمید در یک دیدار رسمی از کشورهای خلیج فارس، سفر خود را از امارات متحده عربی آغاز می‌کند و بدنبال آن عازم کشورهای عمان، قطر و ایران می‌شود. بر اساس این گزارش، این دیدار در بحبوحه تنش‌های کنونی در منطقه انجام می‌شود و فرصتی برای تاکید بر خواسته اتحادیه اروپا در جلوگیری از تنش‌های منطقه‌ای و یافتن راهی برای تنش زدایی و ترویج مذاکره خواهد بود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ