ظریف: روزهای مهمی پیش رو داریم
 

وزیر خارجه که بعد از رایزنی‌هایش در پاریس و بازگشت به تهران وارد پایتخت چین شده است، اعلام کرد که «روزهای مهمی» در پیش است.

«محمد جواد ظریف» در پیامی در صفحه یوییتر خود نوشت: «بعد از توقف در تهران به دنبال بازگشت از بیاریتز به منظور تغییر دادن هواپیما، وارد پکن شدم. روزهای مهمی پیش روست: اینجا من نقشه راه ۲۵ساله به منظور اجرای مشارکت استراتژیک جامع‌مان (با چین) و کمک فعالانه به طرح جاده و کمربند را ارائه خواهم کرد. ژاپن و مالزی مقصد بعدی سفرم هستند».

وی در بدو ورود به پکن هم در تشریح اهداف سفرش به بیاریتز فرانسه که میزبان برگزاری نشست سران گروه ۷بوده است، توضیحاتی ارائه داد

وی گفت : سفر به بیاریتز با دعوت وزیر خارجه فرانسه برای ادامه مشورت‌هایی بود که در هفته‌های گذشته بین رئیس جمهوری ایران و رئیس جمهوری فرانسه صورت گرفت. روز جمعه در پاریس با رئیس جمهوری و وزیر خارجه فرانسه موضوعات را بررسی کرده‌ بودیم، نیاز بود یک دور دیگر برخی نکاتی که لازم به توضیح یا مذاکره بیشتر بود مخصوصا مسائل بانکی و نفت بین متخصصان ما بررسی شود که پیگیراین کار در یک مذاکره فشرده تقریبا حدود چهار ساعت در بیاریتز بودیم .

ظریف بیان کرد: همینطور فرصتی پیش آمد که آخرین تحولات و هماهنگی‌ها را با مشاور نخست‌وزیر انگلیس و مشاور صدراعظم آلمان به عنوان سایر اعضای سه کشور اروپایی عضو برجام مرور کنیم و امیدواریم این گفتگوها برای اجرای تعهدات اروپایی‌ها درباره برجام موثر باشد و اروپایی‌ها این توان را پیدا کنند که تعهداتشان را در قالب برجام انجام دهند.

وزیر امور خارجه در توییتی دیگرنوشت‌: «دیپلماسی فعالانه ایران برای دستیابی به تعامل سازنده ادامه می‌یابد. در حاشیه دیدار گروه ۷ پس از مذاکرات جامع با لودریان و وزیر خزانه‌داری فرانسه، با امانوئل مکرون دیدار کردم و سپس جلسه تفهیمی مشترکی برای انگلیس و آلمان برگزار شد.راه پیش روی ما سخت است اما ارزش امتحان کردن را دارد.»

وزیر خارجه که به چین سفر کرده است گفت دلیل سفرش به پکن این است که طرف چینی را در جریان نتایج سفر به فرانسه و مذاکره درباره برجام قرار دهد.وزیر خارجه ایران در دیدار با «وانگ یی» وزیر خارجه چین در پکن گفت که نقض و رد قوانین حقوق بین‌الملل در حال افزایش است.ظریف در حضور خبرنگاران در دیدار با دیپلمات ارشد چینی افزود: رد قوانین بین المللی، نه فقط عدم رعایت قوانین بین‌المللی، و تحقیر حقوق بین‌الملل رو به افزایش است و ما نیاز داریم که برای مقابله این مساله با یکدیگر همکاری کنیم.ظریف در ادامه تاکید کرد که یکی از دلایل سفرش به پکن در جریان قرار دادن طرف چینی از مذاکرات اخیرش در فرانسه و درباره توافق هسته‌ای است.

دراین حال دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در جمع گروهی از خبرنگاران، ادعای بی اطلاعی از دعوت ظریف برای حضور در فرانسه را رد کرد و گفت: «در ارتباط با ایران، [نحوه دعوت از ظریف] با کمال احترام انجام شد. من با ماکرون [رئیس‌جمهوری فرانسه] صحبت کردم. من از هرآنچه او انجام می‌داد، مطلع بودم.»

ترامپ همچنین در حالی که ایران از ابتدا اعلام کرد :«ظریف هیچ برنامه‌ای برای دیدار با مقام‌های آمریکایی ندارد»، ادعا کرد که او بوده که نخواسته با ظریف دیدار کند. طبق ادعا او، «فکر کردم که خیلی زود است. گفتم نمی‌خواهم الان دیدار کنیم».وی افزود: از نظر من اقدام فرانسه به هیچ وجه بی‌احترامی نبوده است، به‌ویژه اینکه از من اجازه خواسته بودند. مکرون درباره تمایلش برای دعوت از ظریف با من صحبت کرده بود و من به او گفتم که این کار را انجام دهد.

ترامپ در ادامه مدعی شد که خواهان یک “ایران خوب و قوی” است، نه یک ایران ضعیف و به دنبال تغییر نظام در این کشور نیست.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین ادعا کرد: می‌خواهم بار دیگر ایران را ثروتمند کنم اما این کشور از پولی که دولت اوباما به آنها داده است، برای تامین مالی تروریسم استفاده می‌کند.

وی با تاکید بر این که ایران نباید یک قدرت هسته‌ای باشد، گفت که هر توافق جدیدی با ایران به‌طور قطع دارای محدودیت زمانی و مدت مشخص خواهد بود.دولت فرانسه هم اعلام کرد که در حداقل زمان ممکن از طریق یک یادداشت سران گروه هفت را در جریان سفر ظریف قرار داده بود.

به گزارش ایسنا، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان هم با دفاع از اقدام فرانسه برای دعوت از ظریف گفت که دیدار وزیران امورخارجه ایران و فرانسه در بیاریتز یک رویداد موازی بوده و ارتباطی با نشست گروه هفت نداشته است.

یک روزنامه‌ آمریکایی هم حضور وزیر امور خارجه ایران در فرانسه همزمان با نشست جی ۷را شکافی عمیق میان مواضع آمریکا و اروپا در برابر ایران تلقی کرد.به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه واشنگتن تایمز، حضور غیرمنتظره روز یکشنبه مقامات ایرانی در فرانسه که با دعوت ژان ایو لودریان، وزیرخارجه فرانسه انجام شد، تاکیدی است برشکاف عمیق میان آمریکا و متحدان مهم اروپایی آن بر سر چگونگی تعامل با برنامه هسته‌ای ایران.قانونگذاران آمریکایی این دعوت را محکوم کردندو گفتند که این موجب تضعیف دونالد ترامپ شده و در شرایطی اخطار ضعف می‌دهد که جامعه جهانی باید متحد بماند.

مرکل‌: برای جلوگیری از تشدید تنش‌ها با ایران گام بلندی برداشته‌ایم

‌ آنگلا مرکل صدراعظم آلمان روز دوشنبه گفت که سران گروه هفت در مسیر تلاش‌هایش برای پرهیز و جلوگیری از اوجگیری تنش‌ها با ایران بر سر برنامه هسته ای این کشور، گام بلندی به پیش برداشته اند.

به گزارش رویترز از بیاریتز فرانسه ، مرکل پس از ملاقات سران هفت اقتصاد بزرگ جهان به خبرنگاران گفت: همه سران گروه هفت نه فقطدر باره این که ایران نباید تسلیحات هسته‌ای

‌داشته باشد، بلکه در این مورد که مذاکره تنها راه درست دستیابی به این هدف است،

متفق‌القولند و توافق دارند و ایالات متحده از مذاکرات کشورهای اروپایی با ایران استقبال کرده است. وی در‌باره مذاکرات با ایران افزود:

نمی‌توانیم امروز بگوییم که نتیجه این مذاکرات چه خواهد بود و چه احتمال‌هایی پیش خواهد آمد، اما همین اراده و خواست استوار کنونی برای مذاکره، گام بزرگی به شمار می رود.

مرکل گفت : همگی منافع زیادی در حل مسالمت‌آمیز این مساله داریم، هر چند سهل و آسان نخواهد بود.

نسخه مناسب چاپ