ظریف: نیاز اروپا به مجوز آمریکا برای اجرای تعهدات برجامی تأسفبار است
 

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: نیاز اروپا به مجوز آمریکا باعث تاسف است.

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف پس از دیدار با وزیر خارجه بنگلادش در جمع خبرنگاران درباره نگاهش به مذاکرات آتی با اروپا گفت: اروپایی‌ها تقریباً نتوانستند تعهداتشان را ایفا کنند.

وزیر خارجه ادامه داد: ماهم اقداماتمان را انجام می‌دهیم و این اقدامات برای حفظ برجام و تعادل در آن است و آمادگی داریم در صورتی که طرف مقابل اقدامات خود را اصلاح کند و به تبعیت کامل از برجام برگردد ما هم از اقداماتی که انجام می‌دهیم بازگردیم.

اقداماتی که انجام می‌دهیم چه در گفتگوهای تلفنی که آقای رئیس جمهوری با آقای مکرون داشت، چه سفرهایی که به پاریس و بیاریتز داشتم و چه سفری که عراقچی در روزهای گذشته به فرانسه داشت همه اینها برای این بوده که از طرف فرانسوی بشنویم که چگونه می‌خواهند تعهداتشان را اجرا کنند و همکاران بانکی و نفتی ما هم به آنها بگویند که چه اقداماتی باید انجام شود.

وی تاکید کرد: این که فرانسه یا اتحادیه اروپا نیاز دارند به این که از آمریکا اجازه بگیرند اقداماتشان را انجام دهند قابل فهم است اما از نظر ما باعث تاسف است و از نظر حقوقی هم نمی‌تواند اقدام آمریکا مانع از ایفای تعهدات اروپا باشد.

این را هم ما باید به آنها یادآوری کنیم و هم وکلای آنها باید به آنها بگویند اقداماتی که آنها باید انجام دهند مستقل از فشارهای آمریکاست و این که آنها می‌خواهند از اوفک یا جای دیگر مجوز بگیرند این مشکل ما نیست، موضوعی است که آنها باید انجام دهند.

ظریف ادامه داد: این که دوستان فرانسوی ما شرایطی را برای خودشان مطرح بکنند ارتباطی به برجام ندارد. اقدامات برجام مستقل از شرایط باید باشد و تعهداتی که در برجام است حتماً مستقل از شرایط منطقه و سایر شرایطی است که به برجام ارتباطی نداشته و نخواهد داشت.

وی همچنین در‌باره دیدارهای ‌خود با مقامات بنگلادشی گفت: دیدار با نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه دیدار‌های خوبی بود. ما درباره مسائل جهان اسلام و ضرورت همکاری بین کشورهای اسلامی‌و ضرورت کنار گذاشتن اختلافات صحبت کردیم .

ظریف ادامه داد: مشکلات مشترکی ، درباره فلسطین و مسائل دیگری که جهان اسلام با آن روبرو هستند داریم و واقعاً نیاز به درگیری‌ها نیست در این زمینه دیدگاه‌های ما بسیار نزدیک است. همچنین درباره امکانات دوجانبه صحبت کردیم .جمهوری اسلامی‌علی‌رغم همه فشارها و تحریم‌ها موفقیت‌های خوبی مخصوصاً در حوزه‌های تکنولوژی پیشرفته کسب کرده است و بنگلادش هم توفیقات بسیار خوبی در حوزه‌های تکنولوژی و کمک اقتصادی به شهروندان کسب کرده و زمینه برای

هم‌افزایی بین دو کشور همچنین تجارت بین دو کشور بدون استفاده از دلار یا سایر ارزهای بین‌المللی وجود دارد. ما می‌توانیم به عنوان دو کشور مسلمان که سوابق تاریخی بسیار طولانی دارند با هم همکاری کنیم.

ظریف درباره تحریم سازمان فضایی ایران ازسوی آمریکا هم اظهار نظرکرد: آمریکایی‌ها به تحریم معتاد شده اند. این تحریم‌های آمریکا هیچ تاثیری ندارد و کم‌کم دنیا هم آمریکا را مسخره می‌کند، فقط مانده که خودشان را تحریم کنند، چون همه را تحریم کرده‌اند و هر روز اقدامی‌یا علیه یک دولت یا دولت دیگر انجام می‌دهند. استفاده آمریکا از اهرم اقتصادی به حدی افراطی شده که کم کم توان اقتصادی آمریکا را هم تهدید می‌کند.

عراقچی: بعد از دریافت ۱۵میلیارد دلار، ایران آمادگی گفتگو با کشورهای ۱+۴را دارد

معاون سیاسی وزیر امورخارجه هم گفت: به دنبال تماس‌های تلفنی آقای مکرون رئیس جمهوری فرانسه با ایران، به او تاکید شد که یا اروپا ‌باید از ایران نفت خریداری کند یا معادل فروش نفت را به صورت خط اعتباری که با درآمدهای نفتی ایران تضمین می‌شود و نوعی پیش فروش نفت است، در اختیار ایران قرار دهد.

سید عباس عراقچی به خبرنگاران گفت: محور مذاکرات با فرانسه در باره نحوه تامین مطالبه جمهوری اسلامی‌پیرامون فروش نفت و نحوه تامین درآمدهای حاصله است.وی خاطرنشان کرد: ایران همچنان که بارها اعلام کرده است فقط در صورتی به اجرای کامل برجام بر می‌گردد که قادر به فروش نفت خود و دسترسی به عواید ناشی از آن به صورت کاملا قابل استفاده و بدون هرگونه محدودیتی باشد و ابتکار فرانسه دقیقا در همین مسیر است.

عراقچی اضافه کرد: میزان این خط اعتباری حدود ۱۵میلیارد دلار برای مدت چهار ماه یعنی تا پایان آخر سال میلادی است. به این ترتیب در صورت حصول توافق ایران در چهار ماه آینده معادل ۱۰۰درصد نفت خود را یا خواهد فروخت یا به صورت خط اعتباری دریافت و پیش فروش می‌کند.

عراقچی در ادامه این گفتگو توضیح داد: بعد از دریافت ۱۵میلیارد دلار جمهوری اسلامی‌آمادگی گفتگو با کشورهای ۱+۴را دارد اما واقعیت آن است که هنوز درباره دستور کار این گفتگوها اختلاف نظرهای جدی بین طرفین وجود دارد.

وی تصریح کرد : ایران به هیچ عنوان در‌با ره خطوط قرمز خود با کسی مذاکره نخواهد کرد.

عراقچی گفت: از نظر جمهوری اسلامی‌هیچ مذاکره مجددی در خصوص برجام صورت نخواهد گرفت اما اجرای مطلوب برجام می‌تواند موضوع گفتگوها باشد ؛ با توجه به این که طرف مقابل کوتاهی‌های جدی در این زمینه داشته است. همچنین امنیت در همه آبراه‌های بین المللی می‌تواند موضوع گفتگو باشد. جمهوری اسلامی‌ایران به شرط تامین امنیت و آزادی کشتی‌های خود در تمامی‌آبراه‌ها آمادگی دارد در باره امنیت و آزادی کشتیرانی در خلیج فارس و تنگه هرمز وارد گفتگو شود.

وی گفت که بعید می‌داند کشورهای اروپایی تا قبل از ۱۶شهریور بتوانند گام موثری بردارند‌، بنابراین مرحله سوم کاهش تعهدات از سوی ایران در تاریخ مزبور آغاز خواهد شد.

این مرحله شامل بخش مهمی‌از تعهدات ایران خواهد بود که در زمان خود اعلام خواهد شد.عراقچی در پایان این گفتگو به شایعات مطر ح

در‌باره امکان ملاقات روسای جمهوری ایران و آمریکا در حاشیه مجمع عمومی‌آتی سازمان ملل متحد اشاره کرد و گفت: چنین ملاقاتی به هیچ وجه در دستور کار قرار ندارد و همانطور که آقای دکتر روحانی هم تاکید کرده اند نه فقط امکان ملاقات دوجانبه وجود ندارد، بلکه قبل از بازگشت آمریکا به برجام و رفع مجدد تمامی‌تحریم‌های هسته ای اصولا زمینه ای برای حضور آمریکا در جلسات مذاکراتی ایران با کشورهای باقی مانده در برجام هم وجود ندارد.

نسخه مناسب چاپ