عاشورا در اندیشه امام خمینی
سید مهدی فاطمی
 

با این که بیش از هزار و سیصد صد سال از واقعه جانسوز عاشورا می‏گذرد، اما هنوز عاشورا چشمه جوشان حماسه و آزادگی و رمز جهاد پایدار برای ماندگاری آیین الهی است. آیینی پیام‌آور
‌توحید و عدل و در خور شأن والای انسان، تا به برکت‏شعور خدادادی و شور حقیقت‏خواهی، شایسته جانشینی پروردگار در زمین گردیده، جان او تجلی گاه توحید و عدل شود.
«عبدالله العلائلی‏» از علمای اهل سنت در توصیف عاشورا می‏نویسد: «شیعیان، مراسم یاد بود عاشورا را برای پند گرفتن و یادآوری بر پا می‏دارند و آن مراسمی بس بزرگ است، زیرا این مراسم یادآور پندها و درس قهرمانی جهاد و فداکاری در راه دین بوده و با یاد آن قهرمانان، روح بلند پرورش می‏یابد. امروز برگزاری این مراسم از لازمترین وظایف در این مرحله از انقلاب ماست‏» .
با نگاهی به سخنان امام خمینی(‏قدس سره)‏از پیش از انقلاب اسلامی تاکنون، به خوبی در می‏یابیم که معظم له کلیه رفتارها و موضع‏گیری‏های خود را بر اساس آن واقعه تنظیم و عملی نموده است؛ زیرا فرهنگ عاشورا، فرهنگی همه جانبه است که ابعاد گوناگون سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، اخلاقی، عرفانی، نظامی و… را در بر می‏گیرد. اندیشه زندگی امام خمینی‏ نیز این گونه بوده و دارای ابعاد مختلف یاد شده است.
در یک جمله می‏توان گفت که امام خمینی تمام هویت انقلاب اسلامی را به عاشورا گره زده و می‏فرماید: «انقلاب اسلامی ایران پرتوی از عاشورا و انقلاب عظیم الهی آن است.»
درس‏های عاشورا از منظر امام خمینی
۱ــ نفی اندیشه جدایی دین از سیاست:
یکی از مهم‏ترین مشخصه‏های سیاسی عاشورا مساله پیوند و ارتباط دین و سیاست است .
‌امام حسین علیه السلام با حضور اجتماعی و قیام علیه حکومت، در حقیقت درصدد دخالت در سیاست‏بود و همین مساله را به عنوان یک تکلیف جهت‏حرکت و نهضت‏خویش قرار داد. امام برای خود یک ضرورت می‏دانست که برای سست نمودن پایه‏های حکومت‏ستمگران و برقراری حکومت عدل الهی تلاش کند و همین امر از مهم‏ترین مشخصه‏های یک اقدام حکومت‏سیاسی است . امام خمینی با الهام از این حرکت امام حسین(ع) نسبت‏به مسایل جامعه حساس بود و در برابر ستم‏ها و ظلم‏های رژیم پهلوی قیام نمود و مردم و جهان اسلام را به حمایت از دین خدا دعوت کرد.
حضرت امام همواره معتقد بود که جامعه اسلامی از صدر اسلام تاکنون مبتلا به این اندیشه منحرف سکولاریزم (جدایی دین از سیاست) بوده که در دوره اخیر به اوج خود رسیده است: «این یک نقشه شیطانی بوده است که از زمان
بنی‌امیه و بنی‌عباس طرح ریزی شده است و بعد از آن هم هر حکومتی که آمده است تایید این امر را کرده است و اخیراً هم که راه شرق و غرب به دولت‏های اسلامی باز شده، این امر در اوج خودش قرار گرفت که اسلام یک مساله شخصی بین بنده و خداست و سیاست از اسلام جداست و نباید مسلمان در سیاست دخالت کند و نباید روحانیون وارد سیاست‏بشوند» .
امام در حقیقت‏ با الهام‏گیری از حرکت‏سیاسی ـ
‌دینی عاشورا در صدد پاسخ گویی به سؤالات ذیل بود که امروز حکومت اسلامی الگویی جهت ملل مستضعف برگزیده است:
- آیا دین داری، خداپرستی به مرزهای سیاست محدود می‏شود؟
- آیا پیامبران و اوصیای الهی از دخالت در امور سیاسی احتراز می‏نمودند؟ و آیا انجام رسالت‏بزرگ آنان مبنی بر اقامه قسط عدالت اجتماعی بدون دخالت در امور سیاسی ممکن است؟
امام خمینی ریشه این تز انحرافی را یک توطئه تاریخی دانسته که در صدد تغییر روند تاریخ دینی بوده است. ایشان می‏فرماید: «طرح مساله جدا بودن سیاست از روحانیت، چیز تازه‏ای نیست. این مساله در زمان بنی امیه طرح شد و در زمان
بنی‌عباس قوت گرفت. در این زمان‏های اخیر هم که دست‏های بیگانه در ممالک باز شد، آنها هم به این مساله دامن زدند، به طوری که مع الاسف بعضی از اشخاص متدین و روحانیون متعهد هم باور شان آمده است…» .
امام خمینی در یک بر آورد صحیح، اهداف این سیاست‏شیطانی را بیان کرده و همگان را به توجه و تامل در آن دعوت نموده است .
این اهداف و آثار عبارتند از :
الف: استعمار، استثمار و استضعاف ملت‏ها
ب: محدود شدن فقاهت‏به احکام فردی و عبادی در منطق نا آگاهان
پ: غفلت از آیات سیاسی – اجتماعی قرآن و بسیاری از ابواب فقهی)
ت: مطرح شدن ارزش منفی برای روحانیون سیاسی
ث: تاخت و تاز آمریکا و ابرقدت‏ها در بلاد مسلمین
۲- عدالت اجتماعی
آنچه پس از دوران نبی مکرم اسلام تازمان شهادت امام حسین(ع) مطرح بوده، این است که چه آفت‏هایی سبب شد تا حکومت‏سلطنتی اموی بر مسلمانان حاکم شود؟ چگونه ارزش‏ها و مقدساتی که در جامعه ریشه دوانده بودند، به تدریج رنگ باختند و به شعارهای ظاهری و
بی‌محتوا تبدیل شدند؟
پاسخ اجمالی همه این سؤال‏ها عدم وجود عدالت اجتماعی است. ایجاد نظام طبقاتی، تبعیض و نابرابری‏های اجتماعی سبب شد تا نظام عقیدتی، اخلاقی و سیاسی جامعه نیز متحول شود و پذیرش معیارها و اصول اقتصادی مکتب اسلام برای مردم میسر نگردد. امام حسین (ع) یکی از اهداف قیام خود را عدالت اجتماعی دانسته و در خطبه‏ای این گونه بیان می‏دارد: «…و یا من المظلمون من عبادک…» یعنی: … [یکی از اهداف این است که] ستمدیدگان از بندگان تو امنیت‏یابند» .
مسلم است که این عدالت و امنیت زمانی تحقق عینی پیدا خواهد کرد که ستم و ستمگران نابود شده و عدالت اجتماعی حاکم گردد.
امام خمینی(‏قدس سره) هم به تبع جدش امام حسین علیه السلام در مقابل ستمگران زمان خود قد علم کرده و ضمن مبارزه‏ای جانانه می‏فرماید: «زندگی سیدالشهدا، زندگی حضرت صاحب الامر و زندگی همه انبیای الهی این معنا بوده است که می‏خواستند در مقابل جور، حکومت عدل را درست و بر پا کنند.» «سید الشهدا وقتی می‏بیند که یک حاکم ظالمی در بین مردم دارد حرکت می‏کند، تصریح می‏کند که اگر کسی ببیند که حاکم جائری در بین مردم حکومت می‏کند، به مردم ظلم می‏کند، باید مقابلش بایستد و جلوگیری کند… و پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرموده است: هر که ساکت‏بنشیند و تغییر ندهد این را، جایش همان یزید [حاکم ستمگر] است..» .
۳٫ اصلاح اجتماعی امت اسلامی
امام حسین (ع) در خطبه‏ای، انگیزه قیام خود را این گونه اعلام می‏نماید: «اللهم انک تعلم انه لم یکن ماکان منا تنافسا فی سلطان و لا التماسا من فضول الحطام، ولکن لنری المعالم من دینک و تظهر الاصلاح فی بلادک » یعنی: خدای من، تو می‏دانی آنچه از ما صادر شد به انگیزه رقابت در سلطنت و تمنای زیادی‏های دنیا نبود، بلکه برای این بود که نشانه‏های آشکر دین تو را بنگریم و اصلاح را در سرزمین‏های تو آشکار سازیم.
امام خمینی قدس سره این عبارت حضرت اباعبدالله علیه السلام را به عنوان مؤیدی برای اثبات بحث ولایت فقیه خود آورده و با استناد به آن می‏فرماید:«مضمون روایت‏شاهد بر این است که از لسان معصوم صادر شده و مضمون صادقی است‏».
بر این اساس بسیاری از سخنان حضرت امام خمینی در جهت اصلاح جامعه و آن را نه تنها وظیفه خود، بلکه وظیفه هر فرد دیگری می‏دانست. ایشان می‏فرماید: «کوشش کنید که احکام اسلام را، هم عمل کنید و هم وادار کنید که دیگران عمل کنند. همان طوری که هر شخص و هر فردی موظف است که خودش را اصلاح کند، موظف است که دیگران را هم اصلاح کند…» .
«سید الشهدا علیه السلام روی همین میزان، خود و اصحاب و انصار خویش را فدا کرد که فرد باید فدای جامعه بشود تا جامعه اصلاح گردد «لیقوم الناس بالقسط‏» باید عدالت در بین مردم و جامعه تحقق پیدا کند. برای سیدالشهدا تکلیف بود قیام کند، خونش را بدهد تا این که این ملت را اصلاح کند و همین طور هم کرد» .
«امام حسین در وصیت معروف خود به برادرش محمد حنفیه، آنگاه که مدینه را قصد مکه ترک گفت، بر آرمان اصلاح طلبی قیام خود تصریح کرد و فرمود: انما خرجت لطلب الاصلاح فی امة جدی؛ بدین جهت از مدینه خارج شدم که امت جدم را اصلاح کنم‏» .
۴٫ مبارزه با منکرات
یکی دیگر از نکات برجسته عاشورا مساله مبارزه با منکرات بود که حکومت اموی عامل اصلی پیدایش و گسترش آن در جامعه اسلامی بود. امام در وصیت نامه خود این رسالت را تذکر داده و می‏فرمایند: «ارید ان آمر بالمعروف و
انهی عن المنکر و اسیر بسیرة جدی و ابی علی بن
ابی طالب» یعنی: می‏خواهم امر به معروف و نهی از منکر نمایم و به سیره جدم و پدرم علی بن
ابی‌طالب عمل کنم‏. می‏دانیم که هر گاه
امر به معروف و نهی از منکر در جامعه‏ای رواج یابد، سبب خواهد شد که برای انسان مسئولیت اجتماعی آفریده شود تا نسبت‏به آنچه در امور مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در جامعه می‏گذرد بی تفاوت و بی تحرک نباشد. هنگامی که امر به معروف و نهی از منکر مبتنی بر فهم صحیح از دین باشد و از سیره نبوی و علوی؛ یعنی معیارهای خالص اسلام سرچشمه بگیرد، جامعه را از حالت‏سکون و ایستایی خارج نموده و منجر به بالندگی و سازندگی آن می‏گردد.
امام خمینی‏(ره) همانند موضع‏گیری‏های سیدالشهداء(ع) با تکیه بر آن رفتارها می‏فرمودند: «این که حضرت اباعبدالله نهضت و قیام کرد با عدد کم در مقابل این [حکومت‏یزید] برای این بود که گفتند: تکلیف من است که استنکار کنم و نهی از منکر کنم.»
«انگیزه این بوده که معروف را اقامه و منکر را از بین ببرد. انحرافات، همه از منکرات است. غیر خط مستقیم توحید هر چه هست، منکرات است. این باید از بین برود و ما که تابع حضرت سیدالشهدا هستیم باید ببینیم که ایشان چه وضعی در زندگی داشت، قیامش و انگیزه‏اش نهی از منکر بود که هر منکری باید از بین برود، من جمله قضیه حکومت جور.»
«سیدالشهدا همه عمرش و همه زندگی اش را برای رفع منکر و جلوگیری از حکومت ظلم و جلوگیری از مفاسدی که حکومت‏ها در دنیا ایجاد کردند، صرف نمود و تمام زندگی اش را صرف این کرد که حکومت جور بسته بشود و از بین برود، معروف در کار باشد و منکرات از بین برود» .
۵- فرهنگ آزادی و آزادگی و کرامت انسان‏ها
تمام اصحاب فداکار سیدالشهدا در واقعه کربلا از انسان‏های آزاده‏ای بودند که ذلت و خواری و تمنیات دنیوی و مادی لحظه‏ای در جوهره و ماهیت آنها جای نداشت.
این گروه که در برابر سپاه سی هزار نفری یزید کمترین ترس به خود راه ندادند، تا آخرین لحظه مقابل دشمنان ایستادند و جنگیدند و به فیض شهادت نایل آمدند.
عقیله بنی هاشم، پرچمدار پیام کربلا در مقابل حکومت جور و ظلم یزید با وجود تحمل مصائب بسیار، ضمن مقاومت و ایستادگی، به افشاگری حکومت وقت پرداخت و فرمود: «…ای یزید! به خدا سوگند [با این جنایت‏ها که انجام دادی‌]
‌نشکافتی مگر پوست‏بدن خود را و پاره پاره نکردی، مگر گوشت‏خود را. .. گمان مبر کسانی که در راه خدا کشته شدند، مرده‏اند، بلکه آنها زنده‏اند و در پیشگاه پروردگارشان روزی می‏خورند.
این را هم بدان، آن کسانی هم که کار را برای تو فراهم ساخته و تو را بر گروه مسلمانان سوار نمودند، به کیفر خود خواهند رسید و بدانند که ستمگران را بد کیفری در پیش است…
قدر و مقام تو را بسیار پست می‏دانم… بدان که رای و تدبیرت سست و روزگارت اندک و انگشت‏شمار و جمعیت تو رو به پراکندگی است، در روزی که منادی خدا فریاد زند: «الا لعنة الله علی االظالمین‏» ؛ همانا لعنت‏خدا بر ستمکاران باد.»
امام خمینی هم از نسل همین انسان‏های آزاده و دلاور بود. او هرگز لحظه‏ای زیر بار ظلم و ستم ظالمین نرفت و با تحمل زندان، تبعید، خطرات جانی، شهادت فرزند و… دشمن را به زانو در آورده و می‏فرماید: «من اکنون قلب خود را برای سر نیزه‏های مأمورین شما حاضر کرده‏ام، ولی برای قبول زورگویی‏ها و خضوع در مقابل جبارهای شما حاضر نخواهم بود» .
«ماه محرم، ماه حماسه و شجاعت و فداکاری آغاز شد. ماهی که خون بر شمشیر پیروز گشت. ماهی که قدرت حق، باطل را تا ابد محکوم و داغ بطلان بر جبهه ستمکاران و حکومت‏های شیطانی زد. ماهی که امام مسلمین، راه مبارزه با ستمکاران تاریخ را به ما آموخت، ماهی که باید آزادی خواهان، استقلال طلبان و حق گویان بر تانک‏ها و مسلسل‏ها و جنود ابلیس غلبه کنند و کلمه حق باطل را محو نماید» .
ارزشهای مشترک عاشورا و انقلاب اسلامی
امام خمینی‏قدس سره با تأسی به قیام خونبار عاشورا، توانست نهضت عظیم خود را به ثمر برساند و مجدداً به احیای ارزش‏های فراموش شده توفیق یابد. نمونه‏هایی از ارزش‏های مشترک که این دو نهضت مقدس (عاشورا و انقلاب اسلامی) به آنها راحت‏بخشید، عبارتند از:
۱٫ احیای روحیه آزادگی و ذلت ناپذیری
۲٫ شجاعت و شهامت و پرهیز از مصلحت اندیشی و راحت‏طلبی
۳٫ احیای روحیه شهادت‏طلبی
۴٫ احیا و تحقق فریضه امر به معروف و نهی از منکر
۵٫ ایمان به جهاد فی سبیل الله
۶٫ مقاومت و پایداری و پشتکار در راه مبارزه
۷٫ احیای جنبه‏های اخلاقی، مروت،
ایثار و … .

code

نسخه مناسب چاپ