عبور نقدینگی از مرز ۱۹۷۹۹ هزار میلیارد ریال
سرویس اقتصادی- میزان نقدینگی در پایان خرداد امسال با رشد ۱ر۲۵ درصدی به رقم ۱ر۱۹۷۹۹ هزار میلیارد ریال رسید در حالی که این میزان در پایان خرداد پارسال مبلغ ۵ر۱۵۸۲۷ هزارمیلیارد ریال بود.

همچنین میزان بدهی‌های خارجی ایران در پایان خرداد امسال به ۸ میلیارد و ۶۷۸ میلیون دلار رسید که نسبت به پایان پارسال معادل ۷ درصد کاهش داشته است.

براساس تازه ترین آمارهای بانک مرکزی، میزان بدهی خارجی ایران در پایان خرداد ۹۸ براساس سررسید اولیه بدهی‌ها ۸ میلیارد و ۶۷۸ میلیون دلار شد که ۶ میلیارد و ۹۶۹ میلیون دلار آن بدهی‌های میان مدت و بلندمدت و یک میلیارد و ۷۰۸ میلیون دلار از این میزان بدهی‌های کوتاه مدت است.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این تعهدات بالفعل ایران بر مبنای یورو هم رقمی بالغ بر ۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو محاسبه شده که ۶ میلیارد و ۱۸۴ میلیون یورو از این میزان حجم بدهی‌های میان مدت و بلندمدت و یک میلیارد و ۵۱۶ میلیون یورو حجم بدهی‌های کوتاه‌مدت است. حجم بدهی‌های ایران در پایان اردیبهشت امسال

۸ میلیارد و ۸۱۶ میلیون دلار بوده که در پایان خرداد با افت مواجه شده و به ۸ هزار و ۶۷۸ میلیون دلار رسیده است. این در حالی است که آمار بدهی‌های خارجی ایران در پایان اسفند سال ۹۷ معادل ۹ میلیارد و ۳۳۹ میلیون دلار بوده است که این آمار حکایت از کاهش حجم بدهی‌های خارجی ایران در سه ماهه نخست سال ۹۸ دارد.

همچنین حجم سپرده‌های بخش غیرخصوصی در بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی به حدود ۱۹۳۰ هزار میلیارد تومان رسید.

بر اساس این گزارش، مانده سپرده‌های بخش غیردولتی نزد بانک‌ها و موسسات اعتباری غیر بانکی تا پایان سه ماهه نخست امسال به ۱۹۳۰ هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به پارسال ۱ر۲۵ درصد افزایش داشته است.همچنین حجم سپرده‌های بخش غیردولتی نزد بانک‌ها و موسسات اعتباری غیر بانکی در خرداد پارسال ۱۵۴۲ هزار میلیارد تومان بوده که در پایان سال گذشته به ۱۸۲۸ هزار میلیارد تومان رسید. این آمار حاکی از رشد ۶ر۵ درصدی سپرده‌های بانکی غیردولتی نسبت به پایان سال گذشته است. بر اساس آمار فوق از مجموع ۱۹۳۰ هزار میلیارد تومان سپرده‌های بخش غیردولتی نزد بانک‌ها،مبلغ ۲۶۰ میلیارد تومان سپرده‌های دیداری، مبلغ ۱۵۳۰ میلیارد تومان سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار، مبلغ ۱۰۵ میلیارد تومان سپرده قرض‌الحسنه و مبلغ ۳۳ میلیارد تومان مربوط به سایر سپرده‌ها بوده است.

گزارش دیگری حاکی است: بیش از یک میلیارد و ۴۲۱ میلیون تراکنش توسط خودپرداز‌های بانک‌ها در سراسر کشور انجام شده است. اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، گزارش تعداد تراکنش ابزارهای پرداخت شبکه بانکی را به تفکیک تا پایان خرداد ۹۸ اعلام کرد. در این گزارش عملکرد سه ماهه ابتدایی امسال در بخش های خودپرداز و پایانه شعبه در دو قسمت استان تهران و سایر استان ها منتشر شده که بر اساس آن، بالغ بر یک میلیارد و ۴۲۱ میلیون و ۹۱۲ هزار تراکنش در شبکه خودپردازهای سیستم بانکی تا پایان سه ماهه اول امسال انجام شده است. همچنین در این گزارش اعلام شده است در حدود ۷۶ میلیون و ۳۴۵ هزار تراکنش از طریق پایانه های شعب (کارتخوان های شعبه) شبکه بانکی در مدت مشابه به ثبت رسیده است.

بر اساس این گزارش تا پایان خرداد امسال بالغ بر ۵۷ هزار و ۵۲ دستگاه خودپرداز از سوی شبکه بانکی راه‌اندازی و فعالیت داشته است که شهروندان با استفاده از خودپردازها در سه ماهه نخست امسال یک میلیارد و ۴۲۱ میلیون و ۹۱۲ هزار تراکنش انجام دادند.

بانک ملی ایران با تعداد ۷ هزار و ۹۴۵ دستگاه خودپرداز بیشترین میزان دستگاه عابر بانک را در میان بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری کشور به خود اختصاص داده است که در آمار اعلام شده در مورد سهم تعداد تراکنش هم این بانک بالغ بر ۲۹۹ میلیون و ۳۵۷ هزار تراکنش را به خود اختصاص داده است. بانک های رفاه با ۱۳۰ میلیون تراکنش، صادرات با ۱۲۶ میلیون تراکنش و ملت با ۱۰۹ میلیون تراکنش بعد از بانک ملی در جایگاه های بیشترین تعداد تراکنش دستگاه خودپرداز قرار دارند.

نسخه مناسب چاپ