عرضه شکر در بازار به زودی متعادل می شود
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی با بیان اینکه روزانه ۸ هزار تن شکر در کشور توزیع می شود، گفت: تا ۱۰ روز آینده عرضه شکر در بازار متعادل می شود.

یزدان سیف در گفتگو با ایرنا با اشاره به اینکه در تهران روزانه بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ تن شکر در میادین میوه و تره بار و ۵۱۰ تن هم در فروشگاه های زنجیره‌ای توزیع می شود، یادآور شد: مصرف شکر در کل کشور ماهانه حدود ۱۸۰ هزار تن است اما هم اکنون به طور متوسط هر ماه ۲۴۰ هزار تن شکر در کشور توزیع می شود. وی تاکید کرد: به علت شرایط اقتصادی این روزها قیمت هر کالایی افزایش یابد، عده ای سودجو تلاش می‌کنند روند عرضه آن را در بازار مختل کنند تا قیمت ها افزایش یابد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی با اشاره به ضرورت تامین شکر مورد نیاز هیات های مذهبی در ایام ماه مبارک رمضان اظهار داشت: در تهران هیات‌های مذهبی به هر میزانی که شکر نیاز داشته باشند با معرفی اوقاف می توانند به شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک مراجعه کنند.

وی تصریح کرد: در شهرستان ها هم متقاضیان می توانند برای دریافت شکر مورد نیاز هیات های مذهبی خود به شرکت غله و خدمات بازرگانی استان ها مراجعه کنند تا نسبت به تحویل شکر مورد نیاز آنها اقدام شود.

سیف از تشکیل پرونده ۱۱۹ میلیارد تومانی دو شرکت کشت و صنعت در خوزستان به جرم احتکار شکر خبر داد و گفت: این پرونده به علت عدم عرضه و احتکار شکر هم اکنون در دست رسیدگی است.درهمین حال دبیر انجمن صنفی صنایع قند و شکر ایران از ورود محموله های شکر به کشور در هفته آینده خبرداد و گفت: چندین کشتی محموله شکر توسط بخش خصوصی و شرکت بازرگانی دولتی در راه است که موجب متعادل شدن بازار می شود.

بهمن دانایی در گفتگو با ایرنا اظهار داشت: برای تامین بازار، هم اکنون محموله شکر چهار تا پنج کشتی خریداری شده توسط شرکت بازرگانی دولتی در بنادر کشور در حال تخلیه بار است که همچنان در قالب شکر تنظیم بازاری عرضه می شود و در ادامه پنج تا شش کشتی دیگر هم در راه است.

وی تصریح کرد: در کنار واردات شرکت بازرگانی دولتی ایران، ۸۰۰ هزار تن شکر توسط واردکنندگان قند و شکر به کشور وارد می شود که امیدواریم برای متعادل شدن بازار تا پایان اردیبهشت ۱۰۰ هزار تن شکر به بازار عرضه شود.

دبیر انجمن صنفی صنایع قند و شکر ایران با بیان اینکه هنوز ۱۵۰ هزارتن شکر نیشکری ما در دست تولید است که بزودی به بازار عرضه می شود، گفت: با وفور عرضه شکر از هفته آینده توسط بخش خصوصی و دولتی از التهاب جو روانی بازار کاسته خواهد شد و بازار این محصول همچون گذشته متعادل می شود.

دانایی تصریح کرد: شکر وارداتی با ارز رسمی ۴۲۰۰ تومانی خریداری می‌شود بنابراین انتظار می رود ورود محموله های جدید شکر با قیمت های مصوب سال گذشته ستاد تنظیم بازار به قیمت هر کیلوگرم درب کارخانه ۳ هزار تومان، هرکیلو شکر فله ای ۳۴۰۰ تومان، هر بسته ۹۰۰ گرمی چهار هزار تومان و هر بسته بندی یک کیلوگرمی ۴۴۰۰ تومان باشد.

وی درباره افزایش نرخ قند گفت: قند نرخ مصوب ندارد اما تولیدکنندگان موظف هستند براساس ضوابط قمیت گذاری و آنالیز هزینه ها از جمله قیمت شکر، دستمزد کارگر، کیسه، بسته بندی و حمل و نقل قیمت‌گذاری منطقی داشته باشند. در واقع اینگونه نیست که ماده اولیه خود همچون شکر را کیلویی سه هزار تومان خریداری کنند و هر کیلو قند را ۱۲ هزار تومان بفروشند. درهمین حال، مدیر کل نظارت بر شبکه های توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان از اجرای طرح ضربتی برای نظارت بر توزیع شکر در فروشگاه های زنجیره ای و تعاونی های مصرف خبر داد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ