عملیات اعزام زائران حج تمتع به سرزمین وحی آغاز شد
 

نخستین گروه از ‌زائران حج تمتع روز گذشته با بدرقه حجت‌الاسلام سیدعبدالفتاح نواب نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت، رئیس سازمان حج و زیارت، رئیس سازمان هواپیمایی کشور، مدیرعامل شرکت فرودگاهی امام خمینی(ره)، فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور و تعداد دیگری از مسئولان مربوطه از فرودگاه امام خمینی به مدینه منوره اعزام شدند.

به گزارش تسنیم، در مراسم بدرقه این زائران، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان این که زائران ایرانی تمتع سفیران فداکار ملت و خنثی کننده ترفند های دنیای استکبار در این ایام هستند، گفت: اگر امروز ایران در دنیا حرفی برای گفتن دارد به واسطه عزت و اقتدار همین ملت عزیز است که تا امروز با همدلی و یکپارچگی همه توطئه های دشمنان را خنثی کرده اند.

حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالفتاح نواب تصریح کرد: زائران باید ضمن حفظ عزت و کرامت ایرانی مراقب ترفند های شیاطین دنیای استکبار باشند تا دچار آن نشوند .

در بخش دیگری از این مراسم، علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت بر ضرورت آگاهی زائران از حساسیت‌های سعودی‌ها و ملاحظات حجاج دیگر کشورها تأکید کرد و گفت: تمام تلاش ما و عربستان این بود که خدمات و تعاملات در حوزه حج زیر سایه تعاملات سیاسی دو کشور نباشد؛ اما از آنجایی که در کشور خارجی اعمال حج را انجام می‌دهیم، محدودیت‌هایی وجود دارد که باید آنها را بشناسیم.

وی افزود: حج یک سفر جمعی است و ممکن است مشکلاتی در این سفر رخ دهد، به‌ویژه اقامت در مشعر و منا که یک زندگی اردوگاهی محسوب می‌شود. بنابراین لازم است زائران آمادگی روحی و جسمی و سعه‌صدر داشته باشند.

رشیدیان آگاهی از حساسیت‌های عربستان را یک ضرورت دانست و گفت: ضرورت آگاهی از حساسیت‌ها و ملاحظاتی که حجاج کشورهای دیگر دارند بسیار مهم است که به‌طور حتم روحانیون و مدیران کاروانها آنها را متذکر خواهند شد.

همکاری نکردن عربستان در جابجایی‌ زائران

اعزام زائران از ۱۹ مقطع پروازی صورت خواهد گرفت و نخستین پرواز دیروز از زنجان و دومین پرواز از تهران انجام شد. همچنین قرار است تا پایان مدت زمان اعزام زائران، روزانه ۱۳ الی ۱۴ پرواز صورت گیرد.این در حالی است که رئیس سازمان هواپیمایی کشور از همکاری نکردن عربستان در جابجایی‌ زائران حج تمتع ۹۸ خبر داده و گفته است: در سال‌های گذشته خط هوایی عربستان در حدود ۲۵درصد از جابه‌جایی‌ها به ما کمک می‌کرد، اما امسال این همکاری صورت نگرفته و همه مسافران را باید خودمان جابه‌جا کنیم.

عابدزاده در مراسم بدرقه نخستین گروه از زائران حج تمتع ۹۸ با بیان اینکه انجام عملیات حج جزئی از ذات صنعت حمل‌ونقل هوایی است، افزود: در خدمات نقل و انتقال محدودیت‌هایی برای کشورمان وجود دارد، اما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا زائران سفر آرامی داشته باشند.در همه امور چه مسائل فرودگاهی و چه مسائل مربوط به پرواز هیچگونه کوتاهی برای انجام پرواز ایمن نخواهیم کرد.

سردار مهری فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور نیز با تاکید بر این که زائران در مدتی که میهمان کشور عربستان هستند باید از قوانین میزبان تبعیت کنند، گفت: اگر زائران به قوانین کشور مقصد بی‌توجه باشند، برای امنیت و سلامت خود آنها از ادامه سفر و خروجشان از کشور جلوگیری خواهد شد، از این رو توجه به نکاتی که به زائران گوشزد شده از جمله حمل و مواد مخدر و داروهای ممنوعه، ضروری است.

مهری تأکید کرد: توجه به عدم حمل مواد مخدر و داروهای ممنوعه را که جرم محسوب می‌شود به زائران اعلام کرده‌ایم و فرماندهان ما در فرودگاه نیز آنها را دوباره یادآوری خواهند کرد، امیدواریم همه ۸۶هزار زائر ایرانی بتوانند بدون هیچ مشکلی عازم این سفر معنوی شوند.

به گفته مهری در اقدامی جدید فرماندهان ملزم شده‌اند تا از ابتدا تا انتهای سفر به سؤالات زائران پاسخ دهند، اما اگر برای زائری پرونده قضایی تشکیل شود، وی یا از ادامه سفر محروم خواهد شد یا با تأخیر به کاروان ملحق می‌شود که این خسران بسیار زیادی برای زائر به‌شمار می‌آید.

Email this page

نسخه مناسب چاپ