غربالگری سلامت نوآموزان تا پایان شهریور
 

رئیس اداره سلامت نوجوانان و مدارس وزارت بهداشت، برنامه‌های این وزارتخانه برای سنجش سلامت نوآموزان برای ورود به مدرسه را تشریح کرد و گفت: علاوه بر سنجش پزشکی نوآموزان، برنامه‌های آموزشی برای افزایش آگاهی والدین و نوآموزان نیز ارائه شده‌اند.

دکتر گلایل اردلان در گفتگو با ایسنا با بیان اینکه تا پایان شهریور ماه احتمالا به پوشش ۹۶درصدی غربال نوآموزان خواهیم رسید، گفت: در این بسته‌های ارائه خدمات، علاوه بر سنجش سلامت نوآموز، خدمات مشاوره‌ای به والدین دانش‌آموزان نیز ارائه می‌شود. آموزش مباحث خودمراقبتی، اصلاح سبک زندگی و … از این دست خدمات محسوب می‌شوند. به طور مثال اگر دانش‌آموزی به دلیل سبک زندگی غلط به بیماری کبدچرب دچار شده باشد، به والدین او آموزش می‌دهیم که چه اصولی در تغذیه فرزند خود را باید رعایت کنند.

وی با تأکید بر این‌که پیگیری‌های بعدی دانش‌آموز، متناسب با بسته ارائه خدمت فراهم می‌شود، گفت: علاوه‌ بر مباحث گفته شده، سلامت روان، افسردگی، اضطراب، بیش‌فعالی و اوتیسم نیز شناسایی شده و حتی اگر در سطوحی کودک مورد آزار و اذیت قرار گرفته باشد، موضوع با اورژانس اجتماعی در میان گذاشته می‌شود و دانشگاه‌های وابسته به این اورژانس، کار ارائه مشاوره به خانواده را آغاز می‌کنند.

رئیس اداره سلامت نوجوانان و مدارس وزارت بهداشت افزود: پس از بررسی‌های صورت گرفته اگر محرز باشد که نوآموز نیاز به دریافت عینک، سمعک و… دارد، این امر بر عهده وزارت آموزش‌وپرورش خواهد بود و وزارت بهداشت نیز به ارائه خدمات بهداشتی- درمانی می‌پردازد. علاوه بر ارائه خدمات یاد شده توسط وزارت بهداشت، واکسیناسیون در دو پایه اول دبستان و دهم دبیرستان نیز صورت گرفته است.

همچنین سید محسن زهرایی، رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت درباره واکسیناسیون دانش‌آموزان گفت: در پایه اول دبستان واکسن ثلاث (دیفتیری، کزاز و سیاه‌سرفه) و آخرین مرحله واکسن خوراکی فلج‌اطفال و در پایه دهم نیز واکسن توأم بزرگسال (دیفتیری و کزاز) به دانش‌‌آموزان زده می‌شود.

نسخه مناسب چاپ