مثلث طلایی ملت ،ارتش و مقاومت ؛رمز ثبات لبنان
فتنه انگیزی اسرائیل در لبنان با گسترش تروریسم
بخش دوم و پایانی
 

لحود رئیس جمهوری اسبق لبنان تاکید کرد که تکفیری‌ها برنامه‌های اسرائیل را با پول کشورهای عربی در منطقه اجرا می کنند. وی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در بیروت تصریح کرد: تندروی و تروریسم از قبل از سال ۲۰۰۵ یا ۲۰۰۱ نیز وجود داشت و پشت آن اسرائیل ایستاده است . رئیس جمهوری اسبق لبنان تاکید کرد: اسرائیل دستاوردهایی را که نتوانست با جنگ به دست آورد، می خواست با فتنه به دست بیاورد و به همین دلیل تروریسم را در منطقه گسترش داد. وی ادامه داد: اکنون نیوزیلند که در آن طرف جهان است، ولی تروریسم به آن جا هم رسیده چون اساس آن دیگر بنا نهاده شده و این تروریسم را در لبنان دیدیم و این یک ابزار در دست اسرائیل و آمریکا و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس است. لحود خاطر نشان کرد، اسرائیل یک نیروی نظامی ندارد که بتواند با آن شرایط خود را تحمیل کند، بلکه با استفاده از این روش‌ها می‌خواهد خواسته‌های خود را در منطقه اجرا کند.
لحود افزود: آمریکا کاری را در خاورمیانه انجام می‌دهد که اسرائیل به آن گفته باشد و من با تجربه خود به این مساله پی بردم و قبل از اینکه فرمانده ارتش بشوم، این را نمی دانستم. اطلاعات من قبل از رسیدن به فرماندهی ارتش در حد یک مهندس بود که در انگلیس تحصیل کرده و دوره‌های آموزشی در آمریکا گذرانده بود و به همین دلیل در حد یک افسر نمی توان این مسائل را به طور واضح دید.هنگامی که فرمانده ارتش شدم در یک رابطه مستقیم با این امور قرار گرفتم. از سال ۱۹۹۱ هنگامی که فرمانده ارتش شدم و به جنوب لبنان رفتم و برخی تلاش می کردند که به من فشار وارد کنند، از جمله سفیر آمریکا در لبنان که معلوم شد رابطه تنگاتنگی با اسرائیل دارد. از آن زمان به من می‌گفتند که چرا به عنوان فرمانده ارتش از کسانی که آن‌ها را گروهک‌های مسلح می خواندند و می گفتند که آشوبگر هستند، حمایت می کنم چون این کار ممکن است به لبنان آسیب برساند.
آمریکا در سوریه وقت کشی می کند
لحود افزود: آمریکا برای عقب نشینی از سوریه وقت کشی و امروز و فردا می کند و دلیل این کار هم خواست و تمایل اسراییل است. لحود تاکید کرد: پس از بیست سال جهان به نظم خود برگشت، اما این بار کشورهای «بریکس» (کشورهای روسیه، چین، برزیل، هند و آفریقای جنوبی) هستند که با آمریکا رقابت می‌کنند و نه شوروی و این اولین مشکل است. آمریکا، لبنان را برای خودش می خواهد چون ما در مرز با اسرائیل هستیم و به این دلیل «ساترفیلد» و قبل از آن «دیوید هیل» به لبنان آمدند و اکنون وزیر خارجه می آید تا اعتماد به نفس بعضی از لبنانی‌ها را که متاسفانه از قدیم الایام وابسته بودند، بالا ببرد. آن‌ها از زمان فرانسوی‌ها و عثمانی‌ها وابسته بودند و اختیارشان دست آن‌ها بود. آمریکا به آن‌ها می گوید که باید از شکست‌هایشان نترسند و پشتیبانی مالی و غیر مالی از آن‌ها ادامه خواهد یافت.
آمریکا به دنبال واگذاری گاز لبنان به اسراییل است
رییس جمهوری سابق لبنان اضافه کرد: آمریکایی‌های می خواهند اعتماد به نفس وابستگان به خود را دو چندان کند و می خواهند قسمتی از گاز لبنان را که کشف کردیم، به اسرائیل بدهند. وقتی من رییس جمهوری لبنان بودم توانستیم منابع گازی را کشف کنیم و در آن زمان با «مادلین آلبرایت» وزیر خارجه اسبق آمریکا درگیر شدیم و نتوانست چیزی از مساحت آن که در حدود ۱۸ میلیون متر مربع بود، بگیرد و حادثه مشهوری که پیش آمد و تلفن را در هنگام مکالمه با او قطع کردم و این قطع تلفن زمانی صورت گرفت که من با او از ساعت دو تا چهار و نیم صبح در حال صحبت بودم.
بازگرداندن ۱۸ میلیون متر مربع از خاک لبنان
لحود افزود: دو ماه بعد چون اسرائیلی‌ها ناراحت شده بودند، آمریکایی‌ها از «مستر ووکر» معاون آلبرایت خواستند که در یک سفر به لبنان به دیدار من بیاید. من در قصر خود در منطقه الشوف بودم، آمد و به من گفت که حق با من بود و آن ۱۸ میلیون متر مربع به لبنان بازگردانده خواهد شد، ولی باید به ارتش دستور بدهی که به جنوب لبنان برود چون نگران بودند درگیری‌هایی بین اسرائیل و حزب الله صورت گیرد، اسرائیل تازه عقب‌نشینی کرده بود. به او گفتم که هر وقت این ۱۸ میلیون متر مربع بازگردانده شدند، من چنین دستوری می دهم. به او گفتم شما باید این ۱۸ میلیون متر مربع را بازگردانید و بازگردانده شد. ما اسرائیل را وادار کرده بودیم که چند کیلومتر از خط مرزی دور باشد. بعد از اینکه «میشل سلیمان» به ریاست جمهوری لبنان انتخاب شد، به جنوب لبنان رفتم و متوجه شدم که ارتش اسرائیل روبروی خط مرزی ایستاده است. متاسفانه هنگامی که سلیمان به ریاست جمهوری انتخاب شد همه جریان‌های سیاسی آمدند و گفتند ما باید سیاست فاصله گرفتن از مشکلات منطقه را پیگیری کنیم، ولی آیا اگر کسی بخواهد خاک من را اشغال کند، باید فقط نگاه کنم.
طرح اسکان آوارگان سوری در منطقه‌ای مشخص
فرمانده سابق ارتش لبنان اضافه کرد: در اوایل بحران سوریه هنگامی که مهاجرت از سوریه به لبنان آغاز شده بود در مصاحبه خود با شبکه تلویزیونی «المنار» گفتم که باید کاری را انجام دهید که من در هنگام ریاست‌جمهوری انجام دادم. در سال ۱۹۹۳ میلادی هنگامی که فرمانده ارتش بودم، اسرائیل «جنبش حماس» را در منطقه «مرج الزهور» در مرز فلسطین و لبنان محاصره کرد و من مانع از ورود آن‌ها به خاک لبنان شدم چون اسرائیل می خواست همان مسئله‌ای اتفاق بیفتد که بعد از آمدن «یاسرعرفات» به لبنان اتفاق افتاد. در آن زمان فلسطینی‌ها به لبنان آمدند و اسرائیل بعد از مدتی به بهانه آن‌ها به کشور ما حمله کرد. حریری تازه نخست وزیر لبنان شده بود و به من نامه فرستاد که خانه‌هایی برای این محاصره شدگان در بیروت تدارک دیده و ما آن‌ها را باید به بیروت بیاوریم.
مخالفت من مانع از ورود اعضای حماس به بیروت شد
لحود گفت: اگر من اجازه می دادم که اولین ۲۰۰ نفر به لبنان بیایند اکنون همه حماس در بیروت بود و کسی در غزه برای جنگ با اسرائیل وجود نداشت، چون اسرائیل می خواست آن‌ها را بیرون کند و من مخالفت کردم و گفتم که اگر می خواهید آنان وارد لبنان شوند، باید مرا برکنار کنید. ۲۰۰ نفر به مدت دو سال در منطقه مرج الزهور باقی ماندند و رسانه‌ها علیه من موضع‌گیری می کردند که چگونه می توانم چنین کاری بکنم و زن‌ها و بچه‌ها زیر برف در چادر هستند.در آخر دیدند که نمی توانند جلوی من را بگیرند چون از من نزد حافظ اسد شکایت می کردند و اسد از من دفاع می کرد و می گفت حق با من است. ما اکنون وقتی پیروزی‌های مقاومت در غزه را می شنویم نتیجه این تصمیم درست را احساس می کنیم.
سیاست فاصله گرفتن لبنان از مشکلات قابل اجرا نیست
رییس جمهوری سابق لبنان افزود: گفته می شود که لبنان از دو جریان سیاسی تشکیل شده، اما این درست نیست و منافع لبنان بالاتر از هر اعتباری است و همه جریان‌های سیاسی باید منافع کشور را در نظر بگیرند و هیچ کس نمی تواند سیاست فاصله گرفتن از مشکلات منطقه را اجرا کند .
معامله قرن حتما شکست می خورد
لحود اضافه کرد: «معامله قرن» (طرح آمریکا برای سازش به نفع رژیم صهیونیستی در منطقه) حتما شکست خواهد خورد. رئیس جمهوری آمریکا معلوم نیست که آیا در سال بعد دوباره انتخاب شود یا خیر، این یک معامله تجاری بین رییس جمهوری آمریکا و دامادش «جارید کوشنر» و ولیعهد سعودی است و دوسال بعد همه این اوضاع تغییر خواهد کرد، پس بگذارید هر چقدر خواستند درباره معامله قرن حرف بزنند و آن‌ها نخواهند توانست هیچ کاری بکنند.
برخی به دنبال شرط بندی در خصوص سقوط سوریه بودند
در سال ۱۹۹۱ میلادی ما می خواستیم خاک لبنان را آزاد کنیم و کسی باور نمی کرد و بعدا این کار را کردیم. در سال ۲۰۱۱ هنگامی که بحران سوریه شروع شد، به من گفتند که نظام‌های تونس، لیبی و مصر ساقط شدند و اکنون نظام سوریه نیز ساقط خواهد شد و از من پرسیدند این نظام چقدر دوام خواهد آورد، یک هفته یا بیشتر. من گفتم که با اطلاعات نظامی که دارم می گویم آن‌ها را شکست خواهیم داد و ما پیروز خواهیم شد و من هرگز این حرف را برای بالا بردن اعتماد به نفس دیگران نمی گویم. من از آمریکا فارغ التحصیل شدم و از آنجا یاد گرفتم که از مقاومت پشتیبانی کنم، من در آمریکا علم استراتژی را یاد گرفتم و در درس‌هایم به من یاد دادند هنگامی که ویتنام ما را (آمریکا) شکست داد، آمریکا توانست ارتش ویتنام را نابود کند، اما نتوانست مقاومت مردمی این کشور را که «ویت مین» نام داشت نابود کند و من بر این اساس در سال ۱۹۹۱ کار کردم و مقاومت توانست پیروز شود.
افکار عمومی سوریه با نظام است
لحود گفت: چگونه می توانیم نیروی یک دولت را ارزیابی کنیم. مساله اول مساله رهبری است و رهبری در سوریه قدرتمند است و مساله دوم ارتش عقیدتی است. من در فرماندهی ارتش بودم و می دانم که در ارتش سوریه تعصبات مذهبی وجود ندارد و مساله سوم اکثریت ملت است. افکار عمومی سوریه با نظام است و این گروه‌های تروریستی همه مزدورانی هستند که برای تیراندازی پول می گیرند و بالاخره می میرند چون هیچ آرمانی ندارند. من قبلا گفتم که روسیه اگر ببیند که سوریه برای یک سال یا دو سال استوار ماند و ساقط نشد، با تمام توان خود وارد جنگ خواهد شد چون اگر این کار را نکند، قفقازی‌ها و تکفیری‌ها وارد مسکو خواهند شد، همانطور که در سال‌های اخیر اتفاق افتاد.روسیه از حق «وتو» استفاده خواهد کرد و اگر این کار را نکند، نوبت خودش در این جنگ خواهد رسید.
فلسطین به ما بازخواهد گشت
فرمانده سابق ارتش لبنان اضافه کرد: فلسطین به ما بازخواهد گشت و این حرف من را باید به یاد داشته باشید، اسرائیل اکنون با پشتیبانی مطلق آمریکا استوار مانده و این در آینده پایان خواهد یافت. این یک قضیه تاریخی است. یونانی‌ها بر جهان حاکم بودند و ناگهان ناپدید شدند، رومی‌ها آمدند و از بین رفتند و دیگران نیز آمدند و از بین رفتند، آفریقای جنوبی‌ها با تلاش‌های «نلسون ماندلا» توانستند استقلال خود را به دست بیاودند.
در عصر ارتباطات نمی توان حق کسی را خورد
لحود گفت: در این روزها جهان با استفاده از اینترنت می توانند همه حوادث را زیر نظر داشته باشند و مساله دیگر مثل زمان‌های قبل نیست که چیزی را نمی توانستند ببینند و اسرائیلی‌ها به راحتی برای خود تبلیغ می کردند. اکنون همه مردم جهان می توانند در زمان کمی به دانایی برسند و نمی توان دیگر حق ملت دیگری را با زور غصب کرد، بدون اینکه کسی متوجه شود، این مساله در سوریه اتفاق افتاد و در فلسطین نیز اتفاق خواهد افتاد.
پایان پرواز آواکس‌ها پایان نظام سعودی است
رییس جمهوری سابق لبنان تاکید کرد: از سال ۲۰۰۵ می گفتم که اگر آمریکا تصمیم گرفت که «آواکس‌ها» دیگر در آسمان عربستان پرواز نکنند، رژیم سعودی سرنگون خواهد شد. آن‌ها می ترسند و هیچ حرفی برای گفتن ندارند و برای خود تصمیم نمی گیرند و نظام‌هایشان سرنگون خواهند شد.
مخالفت‌ها با تلاش برای خرید سامانه ضد هوایی برای لبنان
لحود گفت: وقتی رفیق حریری در سال ۱۹۹۳به عنوان نخست وزیر انتخاب شد، چند فهرست داد و گفت در هر صفحه یک نشانی در روسیه هست که من می توانم برای خرید سلاح به آنجا بروم و شوروی تازه از هم پاشیده شده بود. گفت، تو می توانی در راس یک هیات به آنجا بروی و ما برای خرید سلاح به تو پول می دهیم. از او پرسیدم آیا می توانیم با این سلاح با اسرائیل بجنگیم. تعجب کرد و گفت مگر تو می خواهی با اسرائیل بجنگی و ما فقط برای لبنان سلاح می خواهیم، به او گفتم ما برای لبنان سلاح کافی داریم، اگر سلاحی باشد که بتوانیم با آن با اسرائیل بجنگیم من حاضرم بروم و اگر نه من حاضر نیستم برای زد و بند و برای اینکه از این معامله پولی به شما برسد.در سال ۱۹۹۶ میلادی به من گفت که می خواهد با مشاورم صحبت کند تا به اردن برود و گفت و گویی‌هایی را برای خرید سلاح از انگلیس انجام دهد. حریری با من از لندن تماس گرفت و به من گفت که برای خرید یک سامانه پدافندی گفت و گو کرده است و انگلیس می خواهد آن را با قیمت ۳۰۰ میلیون «لیره استرلینگ» به ما بفروشد و من موافقت تو را اکنون می خواهم تا برای خرید آن اقدام کنم چون از لحاظ قانونی فرمانده کل ارتش باید برای خرید سلاح موافقت کند.از او پرسیدم آیا می توانیم با این سامانه جنگنده‌های اسرائیلی را بزنیم، گفت من نمی توانم چنین سامانه ای را بخرم، به او گفتم من سامانه ضد هوایی می خواهم اما اگر نتواند جنگنده‌های اسرائیلی را بزند، نمی خواهم ، مگر اینکه بخواهم با آن هواپیماهای لبنانی را بزنم. دوباره به من گفت انگلیس به ما چنین چیزی نمی فروشد.چند بار دیگر چنین پیشنهادهایی به من داد و من مخالفت می‌کردم و می گفتم ما سامانه‌های ضد هوایی می خواهیم تا جنگنده‌های اسرائیل را سرنگون کنیم.
ما نیازمند سامانه‌های پدافندی پیشرفته برای مقابله با اسراییل هستیم
لحود افزود: سوریه اکنون سامانه‌های ضد هوایی «اس اس ۳۰۰ » دارد و نه «اس اس ۴۰۰ » ولی فعال است و بعدا اس اس ۴۰۰ را هم خواهد آورد و ما باید مثل این سلاح را برای لبنان بخریم، ما به کسی تجاوز نمی کنیم و آن‌ها هستند که به حریم ما تجاوز می کنند. به من می گویند تو ضد یهود هستی ولی من مشکلی با یهودیان ندارم و در لبنان یهودی هم داریم، مشکل ما با اسرائیلی‌ها و صهیونیست‌هاست.
اسراییل از نزدیکی ایران ، سوریه و عراق می‌ترسد
رییس جمهوری سابق لبنان گفت: نتیجه مقاومت اکنون آشکار شده است. فرماندهان سه ارتش در سوریه جمع می شوند، اسرائیل می خواهد مشکلاتی بین سوریه و عراق و ایران همانگونه که در گذشته اتفاق می افتاد، ایجاد کند ولی هر سه کشور با هم توافق دارند و اسرائیل بسیار از این مساله می ترسد.لحود افزود: بعضی‌ها می خواهند چهل سالگی انقلاب ایران را به دلیل اسرائیل نادیده بگیرند، فقط آمریکا نیست و اسرائیل هم نقش اساسی دارد. چون برنامه اساسی اسرائیل این است که همه منطقه را از نیل تا فرات بگیرد و اکنون نمی تواند حتی از خاکی که آن را اشغال کرده و در آن مانده محافظت کند و این به دلیل ترس از ایران است. ایران می خواهد از کرامت و حق خود محافظت کند و نمی خواهد اتفاقی که در گذشته رخ داد، دوباره تکرار شود. هنگامی که یک جنگ بین ایران و عراق راه انداختند و اسرائیل از دور فقط نگاه می کرد، ولی حالا قضیه برعکس شده و به همین دلیل است که من از آینده ترسی ندارم.
فساد در لبنان قابل مقابله نیست
لحود اضافه کرد: روحیه مقاومت ادامه خواهد یافت و قوی تر خواهد شد. فساد در لبنان ادامه دارد و می خواهند آن را متوقف کنند، ولی فساد بیشتر می شود و کسی نمی تواند با آن کاری بکند چون قانون انتخابات اشتباه است.بر همین اساس «سید حسن نصرالله» هم گفت که ما یک حوزه انتخاباتی در لبنان می خواهیم ولی نمی دانم چه اتفاقی افتاد که وضعیت تغییر کرد. اگر قانون انتخابات بر اساس یک حوزه و حوزه انتخابی واحد بود، می توانستیم کاری بکنیم چون اکثریت هستیم، اگر این اتفاق می افتاد وزیر خارجه آمریکا نمی آمد تا هر کاری دلش خواست بکند و لبنان می توانست حق خود را بگیرد.لحود تاکید کرد: جریان‌های سیاسی مخالف ما نمی خواهند آوارگان سوری به کشور خودشان برگردند و می خواهند آنان را در لبنان نگه دارند تا کشور ضعیف شود و این یک مشکل است.
قدرت ایران در فناوری قوی آن است
رییس جمهوری سابق لبنان گفت: ایران چون از لحاظ فناوری قوی تر شده به عنوان یک کشور مقتدر مطرح است، با اینکه مقابل هر چیزی را که می‌تواند به ایران کمک کند، گرفتند، ولی ایران پیروز شد چون ملت این کشور استوار ماند و به همین دلیل اسرائیل از ایران می ترسد و از ترس خود می خواهد که ایران انرژی اتمی نداشته باشد. تهران توافق هسته‌ای را امضا کرد، ولی «دونالد ترامپ» آمد تا برای اینکه معامله قرن و معامله‌های دیگر را رقم بزند از توافق هسته‌ای خارج شد و این کار را به خاطر اسرائیل انجام داد.
مشکلات سوریه با ارسال کشتی‌های حامل سلاح از لبنان شروع شد
لحود افزود: مشکلات سوریه از لبنان شروع شد و من در جریان این حوادث بودم، کشتی‌های حامل سلاح به طرابلس می آورند تا آن‌ها را به تروریست‌های سوریه و مزدوران در آن جا بفرستند، مساله سوریه از لبنان قبل از ترکیه و اردن شروع شد.می گفتند که لبنان کشور تفاهم است و این حرف را بهانه ای برای عدم دخالت در بحران سوریه می گفتند، ولی این تفاهم نیست و آن‌ها می خواستند از سوریه با سلاح‌های خود به لبنان بیایند تا ما را بکشند، بزرگ ترین اشتباه پیمان چهار جانبه بود و اکنون این پیمان نصف و نیمه برقرار است.
بحران سوریه به پایان خود نزدیک می شود
لحود گفت: بحران سوریه به پایان خود نزدیکی می شود و این جنگ تمام خواهد شد و این جریان به دلخواه آن‌ها پیش نخواهد رفت. همه خاک سوریه آزاد می شود و همه چیز پایان خواهد یافت. مقاومت اکنون یک بعد منطقه ای و بین المللی دارد و مثل گذشته در سال ۱۹۹۳ نیست، ولی متاسفانه ما در جنگ پیروز می شویم، در مقابل به دیگران امتیازهای سیاسی می دهیم.در سال ۲۰۰۰ میلادی پیروز شدیم و قوی بودیم و کسی نمی توانست جلوی ما بایستد و توانستیم به سال ۲۰۰۵ برسیم ولی رفیق حریری را کشتند و حکومت را در لبنان گرفتند و پیمان چهار جانبه تشکیل دادند.در جنگ ۳۳ روزه در سال ۲۰۰۶ پیروز شدیم و بعد از آن سنیوره را به عنوان نخست وزیر انتخاب کردیم، در حوادث هفتم ماه پنجم سال ۲۰۰۸ میلادی پیروز شدیم و بعد از آن حریری را به عنوان نخست وزیر انتخاب کردیم، هر وقت پیروز شدیم به دیگران امتیاز دادیم و ما هرگز نمی توانیم با این روش از پیروزی‌هایمان محافظت کنیم.ما در سوریه پیروز می‌شویم و نباید همانگونه که در گذشته رفتار کردیم رفتار کنیم و با رودربایستی با دیگران تعامل کنیم، اسرائیل خودش می خواهد به ما تجاوز کند و خطوط قرمز را رد کند، او نمی خواهد ما در این وضعیت بمانیم بلکه می خواهد به ما تجاوز کند، آیا باید منتظر بمانیم تا وارد خانه‌هایمان شود. مقاومت چه زمانی وارد سوریه شد. در زمانی که نزدیک بود به خاک ما و خانه‌های ما برسند و به «عرسال» و مناطق دیگری رسیدند، من در شبکه المنار گفتم باید وارد سوریه بشویم و میشل سلیمان مخالفت کرد و گفت حزب الله نباید به سوریه برود، من گفتم اگر حزب الله به سوریه نرود تکفیری‌ها در همین نزدیکی به خانه‌هایمان خواهد رسید.
تروریست‌های سوریه ساخته آمریکا و اسراییل هستند
لحود گفت: اسرائیل اساس همه مشکلات است و «جبهه النصره» روبروی دیدگان همه جهان در بیمارستان‌های اسرائیل درمان می شدند و این رژیم وقیحانه می گوید که این مسائل به آنها ربطی ندارد و اسم آن‌ها جبهه النصره نبود و چیز دیگری بود. اینها جهان را مسخره گرفته اند، تروریست‌ها ساخته آمریکا و اسرائیل هستند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ