فرمان اسد برای تغییر گسترده فرماندهان امنیتی سوریه
سرویس خارجی: رئیس جمهوری سوریه تغییرات امنیتی گسترده‌ای را در داخل نهادهای امنیتی این کشور اعمال کرد.

بشار اسد، در مقام فرمانده‌کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه تغییرات امنیتی گسترده‌ای را در ساختار نهادهای امنیتی سوریه إعمال کرد و از جمله مهم‌ترین این تغییرات کنار گذاشتن جمیل حسن، رئیس سازمان اطلاعات نیروی هوایی ارتش سوریه و تعیین ژنرال غسان اسماعیل به عنوان جانشین اوست. جمیل حسن با وجود اینکه از سن قانونی برای تصدی این منصب عبور کرده بود همچنان این منصب را برعهده داشت. اسد همچنین ژنرال حسام لوقا را عهده‌دار ریاست دستگاه اطلاعاتی این کشور کرد. وی پیشتر ریاست شعبه امنیت سیاسی را بر عهده داشت که در حال حاضر ژنرال ناصر العلی مدیریت آن را بر عهده گرفته است. در تغییرات إعمال شده توسط رئیس جمهوری سوریه همچنین ژنرال ناصر الدیب به ریاست اداره امنیت جنائی سوریه منصوب شد.‌

خبر دیگر اینکه سخنگوی دولت آلمان اعلام کرد که با وجود درخواست آمریکا، کشورش همچنان مانند گذشته برنامه‌ای برای اعزام نیروی زمینی به سوریه ندارد. «اشتفان‌ زایبرت» گفت: دولت آلمان در حال پیگیری اقدامات کنونی در ائتلاف ضد داعش است و این به اعزام نیروی زمینی به سوریه ارتباطی ندارد.این موضع‌گیری در شرایطی صورت می‌گیرد که پیشتر «جیمز جفری» نماینده ویژه آمریکا در سوریه، از آلمان درخواست کرده بود نیروهایی برای آموزش و نیز متخصص لجستیک و فنی به سوریه اعزام کند تا به نیروهای کرد دموکراتیک سوریه برای مبارزه با گروه‌ تروریستی داعش، به سوریه کمک کنند.وی روز جمعه به برلین رفته بود تا از آلمانی‌ها بخواهد با کمک‌های نظامی و مالی از آمریکا حمایت کنند. او در این مورد گفت: ما در جستجوی داوطلب‌هایی هستیم که می‌خواهند اینجا به همراه دیگر شرکای ائتلاف مشارکت داشته باشند. جفری همچنین گفت که به تعداد مشخص نظامیان اشاره نکرده است.

در خبری دیگر عشایر سوریه تأکید کردند با هر توطئه‌ای که سوریه را هدف قرار دهد، مقابله خواهند کرد. «نواف طراد الملحم» از شیوخ عشایر سوریه و دبیرکل حزب «الشعب» این کشور تأکید کرد که عشایر و شیوخ عشایر، با هر توطئه‌ای که سوریه را هدف قرار دهد و در راستای تجزیه آن باشد، مقابله خواهند کرد.الملحم در واکنش به سفر غیر قانونی «ثامر السبهان» وزیر سعودی، به مناطقی در شرق سوریه به همراه مسئولان آمریکایی، گفت: ما از این مداخله‌ها تعجب نمی‌کنیم؛ چه از سوی السبهان باشد چه غیر او؛ در منطقه الجزیره سوریه باشد یا در ریف دیرالزور، یا ریف الحسکه، یا ریف رقه یا حتی شرق حلب.وی گفت: ما از آغاز بحران سوریه می‌دانستیم که دستها و پول‌های کثیف به آرزوها و رؤیاهای خود در سوریه نمی‌رسند. این شیخ عشایر ضمن انتقاد از حمایت از شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» که تحت حمایت آمریکا قرار دارند، تصریح کرد که موضع عشایر سوریه از آغاز بحران، درباره تمامیت ارضی و حاکمیت و وحدت ملت سوریه مشخص بوده است. المحلم با تأکید بر اینکه حمایت غرب، آمریکا یا السبهان از نیروهای دموکراتیک کرد سوریه اهمیتی برای عشایر ندارد، اظهار داشت: آنان می‌خواهند از انسانهای ضعیف‌النفس به عنوان کارت استفاده کنند؛ چه این افراد از عشایر باشند یا غیر عشایر، ولی من تأکید می‌کنم که سران و شیوخ عشایر از آغاز، وابسته به این افراد نبودند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ