قاچاق پوشاک به کشور ۱۰۰میلیون دلار کاهش یافت
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه طرح مبارزه با قاچاقچیان پوشاک علاوه بر تهران به طور همزمان در ۸ استان اجرا شده است،گفت: قاچاق پوشاک به ۱۰۰میلیون دلار کاهش یافته است.

به گزارش مهر به نقل از صدا و سیما، حمیدرضا دهقان نیا در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: با اقدامات صورت گرفته شاهد کاهش قاچاق روزانه پنج میلیون لیتر سوخت از کشور هستیم.

وی میزان مصرف پوشاک کشور را سالانه ۸میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: از این میزان ۵ر۵ میلیارد دلار در داخل کشور تولید شده و مابقی آن برآورد قاچاق است.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: ۱۱۴واحد تجاری متخلف در زمینه عرضه پوشاک قاچاق در مجتمع‌های تجاری تهران شناسایی شدند و با تشکیل پرونده‌های متخلفان ۲۰۰میلیارد تومان جریمه در نظر گرفته شد.وی بر اساس برآوردهای صورت گرفته در سال ۹۶ حجم ورودی و خروجی قاچاق از کشور را ۱۳میلیارد دلار ذکر کرد و با اشاره به تشکیل ۱۵هزار و ۱۰۴پرونده قاچاق به ارزش ۶ هزار و ۵۴۴ میلیارد ریال در دو ماهه اول امسال گفت: ۴۵درصد این پرونده‌ها از نظر ارزش محموله کشف شده یا سازمان یافتگی قاچاق جزو پرونده‌های مهم بوده است.

به گزارش تسنیم، وی همچنین با بیان اینکه طرح شناسه کالا علاوه بر گروه کالایی پوشاک در گروه کالایی دارو و تلفن همراه هم اجرایی شده است، گفت: این طرح در مورد تلفن همراه از اواسط سال ۹۶ آغاز شد و به نتیجه هم رسید به نحوی که درنهایت با اجرای طرح رجیستری، ۲۴۰ میلیون دلار برای دولت عایدی به همراه داشت.سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به فشارهای جدی به منظور شکست طرح رجیستری تلفن همراه افزود: لابی‌های سنگینی قصد قطع تعامل میان نیروی انتظامی و گمرک را دارند. اگر این ارتباط قطع شود، قاچاقچی فرصت پیدا می‌کند تا تلفن‌همراه قاچاق را از طریق سامانه مسافری گمرک وارد کرده و به راحتی در بازار به فروش برساند.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون تبادل اطلاعات میان گمرک و سامانه جامع تجارت به صورت برخط در حال انجام است، اظهارداشت: در این خصوص اقلام اطلاعاتی استخراج و زیرساخت اطلاعاتی هم فراهم شده است اما مشکل فعلی ناپایداری سیستم‌های تبادل اطلاعات است.

مدیرکل مبارزه با قاچاق سازمان تعزیرات هم در این برنامه گفت: امسال برای متخلفان ۴۲برند پوشاک محرز قاچاق در استان‌های تهران و البرز پرونده تشکیل شده است.

عبدالمجید اجتهادی با بیان اینکه در زمینه قاچاق پوشاک امسال ۸۵۰ پرونده تشکیل شده است، افزود: پارسال پنج هزار پرونده برندهای محرز قاچاق تشکیل و منجر به صدور رأی شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ