قدردانی مجمع شیعیان پاکستان از مواضع رهبر معظم انقلاب در قبال مساله کشمیر
 

سرویس خارجی: مجمع شیعیان پاکستان که متشکل از احزاب سیاسی و گروه های مختلف شیعی این کشور است با برگزاری همایشی با عنوان حمایت از کشمیر، از مواضع حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در قبال مساله کشمیر قدردانی کرد.
مجمع شیعیان پاکستان در این همایش که در شهر اسلام آباد برگزار شد از مواضع سازنده جمهوری اسلامی ایران به ویژه حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره کشمیر و حل تنش ها میان پاکستان و هند، قدردانی کرد. روسا و مسئولان ارشد ۳۰ حزب سیاسی و گروه مذهبی متعلق به شیعیان پاکستان از جمله مجلس وحدت مسلمین، جنبش اسلامی، سازمان دانشجویان امامیه، سازمان امت واحده و کنفرانس شیعیان که در این همایش حضور داشتند، با ابراز نگرانی جدی نسبت به اوضاع منطقه جامو و کشمیر، حل این مساله را در گرو تقویت وحدت اسلامی و استفاده از روش های موثر دیپلماتیک دانستند.
در این حال،علامه «سید افتخار حسین نقوی» شخصیت برجسته شیعه پاکستان در این همایش بی تفاوتی برخی از کشورهای عرب از جمله سعودی و امارات در بحث مسلمانان و چالش های پیش روی جهان اسلام را مورد سرزنش قرار داد و اظهار داشت: امروز تنها جمهوری اسلامی ایران را می توان مشاهده کرد که همیشه برای دفاع از حقوق مسلمانان در تکاپو است.
علامه «محمد امین شهیدی» رئیس سازمان امت واحده پاکستان نیز گفت: مسلمانان نباید برای حل دغدغه‌های پیش روی خود به حاکمان عربی امیدوار باشند زیرا پادشاهان عرب هیچ تمایل یا همدلی برای ملت‌های مظلوم مسلمان ندارند. «سید فخر امام» نماینده ارشد مجلس ملی پاکستان و رئیس کمیسیون امور کشمیرهم به عنوان مهمان ویژه این برنامه از رویکرد کشورهای منطقه به ویژه جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در قبال اوضاع کشمیر و مواضع اصولی آنان برای کمک به حل تنش ها در شبه قاره قدردانی کرد.
همچنین اعضای مجمع شیعیان پاکستان در این همایش از دولت اسلام آباد خواستند تا ضمن پیروی از روش های موثر دیپلماسی، از ظرفیت کشورهای اسلامی برادر برای حل موضوع کشمیر استفاده کند.
مجمع شیعیان پاکستان با ابراز نگرانی جدی نسبت به وضعیت بحرانی کشمیر، از سازمان‌های بین‌المللی و نهادهای حقوق بشر خواست تا برای رفع مشکلات مسلمانان این منطقه اقدام کنند.در چنین شرایطی،«شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان تأکید کرد: این کشور به دنبال تشدید تنش‌ها با هند نیست بلکه خواهان حل مناقشه کشمیر بر اساس قطعنامه‌های سازمان ملل متحد است.
وی همچنین از حمایت رئیس جمهوری ترکیه از مواضع اسلام آباد در خصوص کشمیر قدردانی کرد. «فواد چوهدری» وزیر فناوری اطلاعات پاکستان نیز اعلام کرد: احتمال بسته شدن آسمان پاکستان به روی پروازهای هند یا پروازهایی که مقصد آنها خاک دهلی نو است افزایش یافته است وتصمیم نهایی در این خصوص توسط شخص عمران خان نخست وزیر پاکستان گرفته می‌شود. در این حال،یک مقام پاکستانی گفت: چین بر حمایت کامل خود از پاکستان در پی تنش‌ میان اسلام‌آباد و دهلی‌نو بر سر کشمیر تاکید کرده است.
در چنین شرایطی،منابع خبری اعلام کردند که دولت جامو و کشمیر هند روند آزادی دستکم ۱۷۳ نفر از رهبران سیاسی و محلی از جمله رهبران کنفرانس ملی ، کنفرانس مردمی و حزب دموکراتیک مردمی در کشمیر را آغاز کرده است.این درحالی است که «سید علی شاه گیلانی» رهبر کنفرانس آزادی کشمیر در بیانیه ای خواستار همکاری و همراهی مردم جهان با مردم کشمیر شد.
از سویی سخنگوی اتحادیه اروپا اعلام کرد: تنها راه برای رفع اختلافات کشمیر میان هند و پاکستان‌،‌ راه‌حل سیاسی است.در تحولی دیگر،رسانه‌های پاکستانی به نقل از روابط عمومی ارتش این کشور اعلام کردند: حملات مرزبانان هندی به منطقه مسکونی در بخش مرزی “نکرون” در خاک پاکستان، منجر به جان باختن دو غیرنظامی و زخمی شدن سه نفر شد.

نسخه مناسب چاپ