یادداشت
قدس روزی آزاد خواهد شد
فتح الله آملی
روز قدس امسال جدای همه وجه تشابه‌ها و وجه تمایزها با همه سالهای گذشته و جدای موقعیتی که امسال منطقه و بازیهای منطقه‌ای و معامله قرن و سیاست‌های کاملاً عریان و افراطی و تهاجمی تیم جدید کاخ سفید در برابر مقاومت فلسطین برای آن فراهم آورده بود. یک ویژگی خاص هم داشت و آن رسیدنش به چهل سالگی بود. روز قدس دیروز چهل ساله شد. در این چهار دهه البته نه فلسطین مثل چهل سال پیش است و نه کشورهای اسلامی که در آن روز همگی هویّت و شخصیّت خود را زیرشاخه‌ای از اعتبار مقاومت می‌دانستند مثل آن سالها اهل تعارف و رودربایستی مانده‌اند.

در این چهار دهه اتفاقات گوناگونی صحنه سیاسی منطقه را تغییر داد و عیار بسیاری را سنجید اما مردم ایران بر سر همان پیمان و میثاق ماندند.

در ایران این شعله هنوز برپاست و دیروز به مناسبت چهل سالگی فروغ بیشتری هم داشت. مرداد ۵۸ بود که در نخستین روزهای برگزاری نمازجمعه به ابتکار امام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان روز قدس نامیده شد و روزه‌داران کشورمان در نخستین رمضان انقلاب گروه‌گروه به نمازجمعه آمده بودند تا فریاد بزنند که با آرمان مردم مظلوم فلسطین همداستانند.

آن روز میدان فلسطین که تا همین یک سال پیش از این تاریخ شاهد بر افراشته بودن پرچم اسرائیل بود و سفارت این رژیم در ایران در گوشه‌ای از آن قرار داشت. شاهد بزرگترین اجتماع ضدصهیونیستی بود. امام جماعت آن اجتماع عظیم که از جمله عظیم‌ترین اجتماعات جمعه و جماعت در طول تاریخ به حساب می‌آید مرحوم آیت‌الله طالقانی بود و سخنرانان پیش از خطبه‌‌ها هم مهندس بازرگان، سفیر فلسطین در تهران، خدام وزیر خارجه وقت سوریه، آیت‌الله خامنه‌ای و آیت‌الله مجتهد شبستری که درباره مقاومت فلسطین و لزوم مقابله با جنایت صهیونیست‌ها سخنرانی کردند.

در آن راه‌پیمایی باشکوه پیام یاسر عرفات هم توسط سفیر جدید فلسطین که درست در محل سفارت اسرائیل، سفارتش افتتاح شده بود قرائت شد.

در طول این چند سال اما اتفاقات فراوانی در منطقه افتاد. بسیاری از کشورهای عرب منطقه که حیات و هویت و شخصیت خود را به راست یا دروغ زیر چتر مقاومت و مقابله با ظلم صهیونیسم تعریف کرده بودند، تعارف و رودربایستی را کنار گذاشته و از سر وابستگی و وادادگی و خیانت یکی یکی دست از آرمان شستند و لباس ننگ پوشیدند و با فرمان ارباب بزرگ، دست دوستی به سوی قاتل فرزندان همکیشان فلسطینی خود دراز کردند و هر روز شاهد خفت بیشتری شدند اما در ایران و در نزد مسلمانان آزادی خواه این دیار همچنان پرچم مبارزه با ظلم و تجاوز برافراشته است. دیروز هم این اجتماع برگزار شد و این صحنه تکرار…

راه‌پیمایی روز قدس امسال اما رنگ و بوی چهل‌سالگی هم داشت. یک چله از این یادگار انقلاب و امام گذشته بود و همینکه این شور و این حماسه نه رنگ باخته و نه سرد شده، نمره قبولی برای مردمی است که در همه آزمون‌های عزت و سرفرازی و مسیر مقاومت نه کم آوردند و نه کم گذاشتند. حرف نظام و حرف انقلاب و حرف مردم هم حرف قابل فهمی است.

رژیم اسرائیل یک رژیم غاصب است که بخشی از سرزمین اسلامی را به زور غصب‌ کرده و مردمی را از خانه و کاشانه آبا و اجدادی‌شان بیرون رانده است. به این رژیم نباید جایزه داد و نباید از او حمایت کرد و بر ظلمش مهر تأیید زد و عجیب‌ اینجاست که چرا کشورهای عرب منطقه که اتفاقا تجربه جنگ با این رژیم را دارند و قاعدتاً طعم تلخ تسلیم و عواقب زهرآلود آن‌را چشیده‌اند به این تحقیر همچنان تن می‌دهند و بدتر از آن روی به سازش و مماشات آورده‌اند و شاهد گستاخی هرچه بیشتر این رژیم هستند.

در حال حاضر اسرائیل به راحتی جولان سوریه را بخشی از خاک خود می‌داند. بیت‌المقدس را پایتخت خویش می‌خواند و حتی توافقات بین‌المللی و قطعنامه‌های سازمان ملل را با وجود همه وجوه یکجانبه و آمریکایی مدار آن، قبول ندارد و به آن هم راضی نیست. انقلاب اسلامی و مردم مسلمان ایران و همه مردم آزادی‌خواه دنیا یک حرف حساب ساده دارند و آن هم دفاع از مظلوم و برائت از ظالمی چون رژیم صهیونیستی است و این به معنای جنگ طلبی نیست و قصد جنگ هم در کار نیست مسأله چیز دیگری است. هر آزاده‌ای در جهان برای نابودی ظلم و ظالم و پیروزی مظلوم دعا می‌کند و این بخشی از هویت هر انسان آزاده‌ای است.

راه‌پیمایی روز قدس امسال با توجه به تحولات سیاسی منطقه البته پیام محکمتری هم دارد و آن این‌که مقاومت از بین نرفته و معامله قرن ره به جایی نبرده و توطئه‌های سردمداران کاخ سفید و تهدیدهای تل‌آویو و خیانت اربابان عرب پول‌پرست منطقه که حال رودربایستی و تعارف را کنار گذاشته و با دشمنان اسلام و آزادی همپیاله شده‌اند موجب مرگ مقاومت نشده است. حرف حساب دیروز مردم در چهل‌سالگی روز قدس تأیید و تأکید مجدد بر آرمان‌هایی است که حمایت از مظلوم و ایستادگی در برابر ظالم را در ذات خود دارد.

شکرانه چنین حضور مردانه و عزتمندانه و باشکوه این مردم روزه‌دار صبور و خوب، خدمت بی‌منت و صادقانه و مخلصانه به آنان و رفع مشکلات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی آنان است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ