قمار نفتی بی نتیجه ترامپ
 

رسانه‌ها و تحلیلگران در غرب اعتقاد دارند تصمیم «دونالد ترامپ» برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران نه تنها باعث تغییر سیاست‌های تهران نمی‌شود، بلکه تنش‌ها در خلیج فارس و قیمت انرژی در جهان را افزایش خواهد داد.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری، دولت «دونالد ترامپ» آخرین گام خود را برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران برداشت. کاخ سفید اعلام کرد که از تاریخ ۱۲ اردیبهشت (دوم ماه‌ می) هیچ یک از معافیت‌هایی را که کشورها در زمینه خرید نفت از ایران برخوردار بودند، تمدید نمی کند. اگرچه این حرکت، درواقع خواسته‌ای بود که ترامپ تقریبا از روزهای نخستین ورودش به کاخ سفید آن را تکرار می کرد اما شرایط جهانی و منطقه‌ای به گونه‌ای بود که به وی اجازه چنین اقدامی را نمی‌داد. رئیس جمهوری ایالات متحده کمتر از یک ماه قبل در دیدار با اعضای امنیت ملی کاخ سفید تصریح کرده بود که می خواهد با پایان دادن به معافیت‌ها، بیشترین فشارهای اقتصادی را بر ایران تحمیل کند. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این اقدام کاخ سفید، تمدید نشدن معافیت خرید نفت از ایران را از اساس غیرقانونی عنوان کرد. «سیدعباس موسوی» در این زمینه گفت: جمهوری اسلامی ایران با توجه به غیرقانونی بودن اصل تحریم، اصولا ارزش و اعتباری برای معافیت‌های اعطایی بر تحریم‌ها قائل نبوده و نیست.

شکاف در کاخ سفید

نکته مهم اینجاست که حتی در بدنه تصمیم‌سازان ایالات متحده نیز انسجام کلی برای پیگیری این تصمیم وجود ندارد. قبل از اعلام تصمیم جدید ایالات متحده، خبرهایی در زمینه خواسته سخت گیرانه ترامپ علیه ایران منتشر شده بود. خبرگزاری «رویترز» چندی قبل آورده بود با قطعی تر شدن تصمیم رئیس جمهوری آمریکا در زمینه تمدید نکردن معافیت‌ها، بازار نفت شاهد افزایش ۳ درصدی قیمت نفت بود. از روز گذشته نیز بر ابهام به آینده قیمت نفت افزوده شد و این بازار ثبات قبل را از دست داده است. از اینرو کارشناسان در توانایی آمریکا و تولیدکنندگان نفت برای جبران خلاء در بازار نفت تردید دارند. همین تردیدها باعث شکاف در میان نزدیکان و مشاوران ترامپ هم شده است. به نوشته تارنمای شبکه خبری «بلومبرگ»، «جان بولتون» مشاور امنیت ملی ترامپ و «مایک پومپئو» وزیر خارجه آمریکا در مورد لغو معافیت‌ها با یکدیگر اختلاف نظر دارند. در این میان بولتون و برخی مقام‌های وزارت خزانه‌‌داری آمریکا زمینه را برای پایان دادن به معافیت‌ها و به صفر رساندن صادرات نفت ایران مناسب می دانند. در طرف مقابل وزیر امور خارجه ایالات متحده در کنار «برایان هوک» مسئول مستقیم میز ایران نظر قطعی در این زمینه ندارند و اعلام می کنند حذف بیش از ۱٫۵ میلیون بشکه نفت در روز می تواند بازار را دچار چالش‌های بزرگی کرده و قیمت‌ها را به شدت افزایش دهد. با این حال کارشناسان و تحلیلگران حوزه انرژی اعتقاد دارند حذف ایران از بازار نفت در حالی که دو کشور لیبی و ونزوئلا به عنوان دو صادر کننده مهم نفت در اوپک با بحران‌های عمیق سیاسی روبرو هستند اگر غیرممکن نباشد در کمترین حالت باعث چالش‌های جدی در بازار انرژی جهان خواهد شد. همچنین براساس گزارش رسانه‌های غربی در شرایط کنونی کشورهای چین، هند، ژاپن، کره جنوبی و ترکیه از ایران نفت وارد می کنند. از این رو برخی کارشناسان اعتقاد دارند ترامپ بدون آماده سازی زمینه دست به چنین اقدامی زده است و این کشورها را دچار مشکل می کند. عراق پس از ۱۶ سال اشغال و جنگ به تازگی در حال حرکت به سمت آرامش است. به ویژه آنکه هنوز برخی از اعضای داعش در این کشور حضور دارند و این کشور از نظر نفت، گاز و برق به ایران وابسته است.

قمار بزرگ ترامپ

تارنمای نشریه «فارین پالسی» در تحلیلی با عنوان قمار بزرگ نفتی ترامپ در مقابل ایران آورده است رئیس جمهوری ایالات متحده با تلاش برای به صفر رساندن صادرات نفت تهران، خطر بزرگ سیاسی و اقتصادی را کلید زده است. طبق این تحلیل اعلام اخیر ترامپ درمورد تمدید نشدن معافیت‌ها موجب افزایش تنش در منطقه خلیج فارس خواهد شد. این گزارش با بیان اینکه تصمیم اخیر تنها دو هفته پس از تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و با هدف فشار حداکثری بر ایران صورت گرفته است افزود: این امر می تواند خطرات سیاسی و اقتصادی را به همراه داشته باشد به ویژه آنکه ترامپ را در مسیر انتخاب دوباره در سال ۲۰۲۰ دچار چالش کند. با این حال بسیاری از تحلیلگران اعتقاد دارند ایستادن در مقابل صادرات بیش از یک میلیون بشکه‌ای نفت ایران به راحتی می تواند در ابتدای تابستان موجب افزایش قیمت‌ها در ایالات متحده شود. به گفته «نیل باتیا» کارشناس امور تحریم‌ها در مرکز امنیت آمریکای نوین آورده است باید منتظر بود و تاثیر شوک اولیه این تصمیم را بر افزایش هزینه خانواده‌های آمریکایی در سفرهای تابستانی مشاهده کرد. این گزارش تصمیم اخیر را همراه با وجود نگاه‌های متعارض در کاخ سفید و ناگهانی ارزیابی کرد و به نقل از «سوزان مالونی» تحلیلگر مسائل ایران عنوان داشت واردکنندگان بزرگ نفت از ایران منتظر پیامدهای کوتاه مدت این سیاست خواهند بود و اگرچه این خط مشی غیرمترقبه نبود اما در کل بر اساس یک برنامه ریزی زمانی خوب و مناسب انجام نشد.

نشریه «تایم» نیز در همین مورد به نقل از تحلیلگران خود هشدار داد حرکت اخیر دولت ترامپ ممکن است نتیجه عکس داشته باشد و موجب انفجار اوضاع شود. حتی برخی مقام‌های آمریکایی در وزارت امور خارجه، وزارت دفاع و حتی کارشناسان حوزه‌های اطلاعاتی هم معتقد هستند این اقدام تاثیر بدی را بر کشورهای ترکیه، چین و عراق خواهد داشت.این کارشناسان استدلال می کنند که حملات ویرانگر به اقتصاد ایران موجب توقف سیاست‌های منطقه ای تهران و حتی تضعیف سپاه پاسداران نخواهد شد؛ در نتیجه آمریکا نمی تواند انتظار داشته باشد که این تحولات باعث خروش ایرانیان علیه نظام شود.

«آرون دیوید میلر» تحلیلگر مسائل ایران در موسسه وودرو ویلسون هم نسبت به راهبرد دولت ترامپ نسبت به ایران ابراز تعجب کرده و آورده است: اگر تاکنون تصور می شد که آمریکا می تواند تاثیری را بر تغییر در ایران داشته باشد آخرین اقدام وی همه تلاش‌ها را نابود ساخت. این خط مشی کاخ سفید به شرایط برای حکومت ایران جهت دادن پاسخ به آمریکا فراهم کرده است. حال این سوال مطرح است که چنین سیاستی چگونه می تواند منافع ایالات متحده را برآورده سازد؟ بلومبرگ در گزارش دیگری هم به صورت تلویحی عنوان داشت که سیاست‌های ترامپ علیه ایران کارساز نیست و نمی‌تواند باعث تغییر خط مشی‌های تهران شود. هدف واشنگتن افزایش فشار اقتصادی و ایجاد کمبودهای داخلی است تا از میزان حمایت و نفوذ ایران در منطقه کاسته شود.

عمده تحلیلگران در غرب با نامناسب دانستن رویکرد ترامپ اعتقاد دارند اگرچه تحریم‌های ایالات متحده تاثیرات اقتصادی را دارد اما نمی تواند به صورت عمقی اثرگذار باشد. با تشدید فشارهای نفتی، تاثیر تحریم بیشتر خواهد شد، اما نمی تواند بر نظام این کشور موثر باشد و در عوض بر میزان دشمنی ایران با آمریکا خواهد افزود.

تحریم نفتی ایران و توپ کم باد ترامپ در زمین رقبا

«دونالد ترامپ» پس از چند ماه کش و قوس و مواجهه با اختلاف نظرها درباره چگونگی رویارویی با جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفت تا آخرین حلقه‌های تحریم تهران را تکمیل کند و به اصطلاح توپ را به زمین ایران بیاندازد. برخی می گویند استفاده از آخرین تیر در ترکش می تواند نتایجی معکوس را در سرنوشت سیاسی ترامپ رقم بزند . رئیس جمهوری آمریکا بالاخره تصمیم گرفت تا اعلام کند دیگر معافیتی برای مشتریان نفت ایران در کار نخواهد بود و تحریم‌های نفتی علیه تهران به صورت کامل به اجرا گذاشته خواهد شد. این اعلان در حالی صورت گرفت که بسیاری از تحلیلگران پیش بینی می کردند هراس ترامپ از افزایش چشمگیر بهای نفت باعث تمدید معافیت‌ها برای مشتریان اصلی نفت ایران یعنی چین، هند، کره جنوبی، ژاپن و ترکیه خواهد شد.از میان این کشورها جدی ترین واکنش‌ها از سوی مقامات پکن و آنکارا صورت گرفت که اعلام کردند از تصمیمات یکجانبه آمریکا پیروی نخواهند کرد. واکنش رسمی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی هم این بود که دستگاه مزبور در حال رایزنی داخلی و خارجی و چاره جویی برای رویارویی با اقدام آمریکا است با این حال «با توجه به غیرقانونی بودن اصل تحریم‌های مورد نظر، جمهوری اسلامی ایران اصولا ارزش و اعتباری برای معافیت‌های اعطایی بر تحریم‌ها قائل نبوده و نیست.

در کنار این واکنش دیپلماتیک و ارائه تحلیل و تفسیرهای مختلف درباره امکان سنجی و تبعات اقدام ترامپ برای «به صفر رساندن صادرات نفت ایران» و اعمال «فشار حداکثری» بر تهران، ایده بستن تنگه هرمز و ضربه زدن به شرکای آمریکا در اجرای نقشه ضدایرانی هم مطرح شد؛ شرکایی چون سعودی و امارات که ترامپ گفته با اتکا به آنان مانع از ایجاد التهاب در بازار جهانی انرژی خواهد شد و کسری قطع جریان نفت ایران را جبران می کند. اظهارات «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه ترامپ و بیانیه کاخ سفید مبنی بر تصمیم قاطع واشنگتن برای توقف صادرات نفت جمهوری اسلامی ایران، همچنان که اشاره شد تحلیل و گمانه زنی‌های متعدد و بسیاری را به دنبال آورد.در میانه گزاره‌هایی چون کاهش ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی، استقراض از بانک مرکزی، چاپ اسکناس، روانه شدن بودجه عمرانی به سمت بودجه جاری دولت و … که برخی ناظران و کارشناسان از آن به عنوان راهکارهای موقت برای عبور از تنگناهای تشدید شده تحریمی سخن گفتند، بسیاری از جمله تحلیلگران و رسانه‌های خارجی هم عنوان داشتند که به صفر رساندن صادرات نفت ایران از سوی آمریکا اقدامی آسان نخواهد بود و جمهوری اسلامی ایران با اتکا به تجربیات چند دهه تحریم خواهد توانست حداقلِ مورد نیاز صادرات نفت و رقمی نزدیک به یک میلیون بشکه را در سطح جهانی به فروش برساند. گروهی نیز به این موضوع اشاره داشتند که کاخ سفید تحت هدایت ترامپ پیش از تحریم‌های نفتی، سلاحی موثرتر را علیه ایران به کار بسته بود. از دید برخی از صاحب نظران، تحریم‌های مالی مهمترین تیر در ترکش ترامپ بود که در فرایند تحریم‌های ثانویه به سوی جمهوری اسلامی ایران پرتاب شد. این در حالی است که مذاکرات اخیر ایران با شرکای تجارت خارجی برای راه اندازی کانال‌های تبادل مالی نشان می دهد تحریم‌های مالی، تاکنون اهداف مورد نظر واشنگتن برای اعمال فشار غیر قابل تحمل بر تهران را محقق نساخته است.

علاوه بر آنچه بیان شد، این پرسش مطرح است که ترامپ اکنون آخرین حربه مهم خود برای اعمال فشار بر تهران را به کار برده و از این پس تا زمان برگزاری انتخابات، برای کشاندن جمهوری اسلامی ایران پای میز مذاکره از چه اهرمی استفاده خواهد کرد. در همین پیوند بود که حتی برخی سناتورهای جمهوریخواه و چهره‌های ضدایرانی به اعلام مخالفت با تصمیم اخیر ترامپ پرداخته و اظهار داشتند تمدید نکردن معافیت‌های نفتی ضمن ضربه زدن به شرکای آمریکا، هدف اعمال فشار مضاعف را محقق نخواهد کرد. نکته ای که در هیاهوی دار و دسته ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران به چشم آمد، خط و نشان رئیس جمهوری جمهوریخواه آمریکا برای رقبای داخلی بود تا جایی که از دید برخی ناظران، توئیت دیروز ترامپ برای اعلام تمدید نشدن معافیت مشتریان نفت ایران بیش از مقام‌های تهران، چهره‌های برجسته حزب دموکرات همچون «جان کری» وزیر امور خارجه دولت «باراک اوباما» را مخاطب قرار می داد. به گفته ترامپ، کری و مسببان توافق هسته ای با ایران در آمریکا توصیه‌های بدی را به تهران ارائه داده اند. از نگاه رئیس جمهوری آمریکا و طیفی از تحلیلگران، به رغم تعارضات بسیار جدی و اساسی میان تهران و سیاستمداران دموکرات آمریکا، وجود پدیده‌ای به اسم ترامپ یک نقطه اشتراک را به تصویر می کشد. چهره‌های اصلی حزب دموکرات برای انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا تصریح کرده‌اند در صورت کنار زدن ترامپ، آمریکا را به برجام باز می‌گردانند. از این رو، رئیس جمهوری آمریکا بر این باور است که مقاومت ایران برابر خواسته اصلی ترامپ یعنی تن دادن به مذاکره جهت رسیدن به «توافقی بهتر از برجام»، مهمترین چالش پیش روی کارنامه سیاست خارجی دولت وی در رقابت‌های انتخاباتی بوده و به احتمال زیاد تاثیری سرنوشت‌ساز در آینده سیاسی وی خواهد داشت. کابوس تکرار سرنوشت «جیمی‌کارتر» که به واسطه تحولات ایران پس از انقلاب نتوانست دوره ریاست جمهوری خود را در انتخابات سال ۱۹۸۰ تمدید کند، آشکارا گریبان ترامپ را گرفته است. شاید به همین دلیل است که تماس‌هایی بین این دو به منظور تبادل نظر در زمینه قدرت فزاینده چین و دیگر مسائل پیش روی آمریکا برقرار شده و در رسانه‌ها انعکاس یافته است. برای فرار رو به جلو جهت رهایی از این کابوس، ترامپ همه ابزارهای خود علیه جمهوری اسلامی ایران را بسیج کرده است تا شاید همچون پرونده کره شمالی توپ را به زمین رقیب بیاندازد. ترامپ با راه انداختن بازی مذاکره با کره شمالی تاکنون باعث توقف آزمایش‌های موشکی و اتمی پیونگ یانگ شده است ولی بر خلاف این بازی، در پرونده ایران زمان به کمک ترامپ نخواهد آمد. کاخ سفید با تصمیم خود تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران را به اوج خود رساند تا از این پس شاهد اثرات و تبعات آن برای تهران باشد و ترامپ به انتظار بنشیند تا در فصل مورد انتظار، حاصل فشار مضاعف بر جمهوری اسلامی ایران را درو کند. واقعیات این مواجهه و انداختن توپ تخاصم به زمین ایران اما نشان می دهد که این توپ کم جان‌تر و کم بادتر از آن است که نتیجه بازی را به سود ترامپ رقم بزند.

واکنش اروپا به اقدامات ضدایرانی آمریکا؛ سکوت

اتحادیه اروپا که سال گذشته از عزم خود برای مقاومت در برابر اقدامات یکجانبه آمریکا علیه ایران صحبت می‌کرد، در ماه‌های گذشته در برابر هر اقدام ضدایرانی آمریکا به سکوت و نهایتا بیانیه‌ای خنثی که در آن ایران به خویشتن‌داری توصیه شده، بسنده کرده است. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک سال پیش زمانی که دولت آمریکا در اقدامی یکجانبه و خلاف قوانین بین‌المللی از توافق هسته‌ای خارج شد و تحریم‌های یکجانبه علیه ایران را احیا کرد، «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پشت تریبون رفت و از اراده اروپایی‌ها برای کمک به حفظ «منافع اقتصادی برجام» صحبت کرد. حالا اما ایالات متحده هر هفته اقدام ضدایرانی تازه‌ای در دستور کار قرار می‌دهد و اروپایی‌ها که حتی برای اجرای ساز و کاری حداقلی که فعلا حتی در حرف هم به اقلام انسانی محدود مانده شرط تعیین کرده‌اند، در واکنش به تمام این اقدامات یک واکنش واحد در دستور کار قرار داده‌اند: سکوت.

چندی پیش که ایالات متحده اعلام کرد قصد دارد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست موسوم به «سازمان‌های تروریستی خارجی» قرار دهد و با این کار برای اولین بار نیروی نظامی رسمی یک کشور را «تروریست» بخواند، اروپایی‌ها تقریبا هیچ واکنشی نداشتند، جز آنکه ایران را به خویشتنداری دعوت کنند. همچنین آمریکا اعلام کرد بر خلاف موضع پیشین خود، دیگر قصد ندارد معافیت‌های تحریمی کشورهای واردکننده نفت ایران را تمدید کند، تا به تصور خود صادرات نفت ایران را به صفر برساند. اروپایی‌ها باز هم در برابر این تصمیم سکوت کرده‌اند. البته این سکوت شاید چندان عجیب هم به نظر نرسد، چه آنکه حتی دو کشور اروپایی که آمریکا سه ماه پیش آن‌ها را از تحریم‌های نفتی ایران معاف کرده بود، یعنی ایتالیا و یونان، خود به استقبال از توقف صادرات نفت ایران رفته بودند و هرگز از این معافیت تحریمی استفاده نکردند. این حتی اعتراض بیژن زنگنه وزیر نفت را هم به همراه داشت که گفت اروپایی‌ها بدون هیچ توضیحی خرید نفت از ایران را متوقف کرده‌اند.سکوت اروپایی‌ها البته صرفا در مواردی بوده که باید از ایران و توافق هسته‌ای حمایت می‌کرده‌اند، در دیگر موارد به خصوص زمانی که پای فشار به ایران در میان بوده، اتحادیه اروپا صدایی بلند داشته‌اند.

ماه گذشته سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس در نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل فشار بیشتر به ایران به بهانه برنامه موشکی را خواستار شدند و اندکی بعد هم اتحادیه اروپا تحریم‌های حقوق بشری علیه ایران را تمدید کرد. همین چند روز پیش هم «جرارد آرو» سفیر وقت فرانسه در واشنگتن در اظهاراتی که به احضار سفیر فرانسه در تهران منجر شد، اساسا موقتی بودن محدودیت‌های هسته‌ای برجام را زیر سؤال برد.حالا با گذشت نزدیک به یک سال از روزی که موگرینی وعده مقابله با تحریم‌های آمریکا را داد، به نظر می‌رسد غیرقابل اتکا بودن اروپایی‌ها به یک گزاره در حال اثبات بدل شده است.

عطوان: اقدام آمریکا،‌ اعلام جنگ علیه ایران است

سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم نوشت: جبهه مقاومت در سایه توطئه‌های وحشی آمریکا، در کنار ایران است. «عبدالباری عطوان» در بخش سخن سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای «رای الیوم» نوشت: تصمیم دولت آمریکا در لغو معافیت‌های نفتی هشت کشور وارد کننده نفت از ایران «اعلام جنگ» است؛ چون به معنای گرسنه نگاه داشتن هشتاد میلیون جمعیت ایران است. وی تاکید کرد: اینکه سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله در سخنان روز گذشته خود از هر گونه واکنش ایران به اقدام آمریکا حرفی نزد این معنا را نمی‌دهد که احتمال وقوع جنگ خیلی زیاد نیست و همه منطقه و نه تنها لبنان میدان آن خواهد بود. سردبیر رأی الیوم در ادامه به اظهارات دریادار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد که در گفت وگو با شبکه العالم تهدید کرد در صورتی که ایران از استفاده از تنگه هرمز منع شود این نیرو اقدام به بستن تنگه هرمز خواهد کرد. فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران گفت: چه معافیت‌ها تمدید شود چه نشود صادرات نفت ایران هرگز تحت هیچ شرایطی به صفر نخواهد رسید تا زمانی که مقامات ایران خودشان تصمیم به توقف آن نگرفته باشند که این هم، اینک مطرح نیست . عطوان نوشت: سید حسن نصرالله خواهان ثبات جبهه داخلی لبنان است بخصوص در شرایط بحران مالی شدیدی که همه به آن اعتراف دارند و برخی می‌گویند اگر بهبود پیدا نکند این کشور را به ورشکستگی خواهد کشاند؛ اما به اعتقاد ما بیشتر نشانه‌ها موید این است که احتمال جنگ از احتمال صلح در سایه استکبار وحشی آمریکا بیشتر است.

نویسنده تصریح کرد: کشور ایران به توافق هسته‌ای و مفاد آن پایبند بوده است و در معرض تجاوز آمریکا و اسرائیل قرار دارد، بنابراین از حق دفاع از خود و صادرات نفت خود برخوردار است تا حکومتش زندگی شرافتمندانه برای ملت خود فراهم کند، بنابراین دنیا هم باید پشت ایران در رویارویی با هر گونه تجاوز آتی آمریکا بایستد. نویسنده افزود: سید حسن نصرالله هم حق دارد که در مقام یک رهبر به لبنانی‌ها که فصل گردشگری را پیش رو دارند و همچنین در شرایط بحران اقتصادی اطمینان خاطر بدهد و در عین حال جنگ را هم از سوی دشمن زیاده خواهی همچون اسرائیل بعید نمی‌داند که ماهیت آن مکر و نیرنگ است و می‌خواهد اسرائیل بزرگ را از نیل تا فرات تشکیل دهد به گونه‌ای که لبنان هم بخشی از آن باشد. عطوان در پایان نوشت: ما هم به همه حرف‌های دبیر کل حزب الله اعتماد داریم که همه احتمال‌ها مطرح است و تردیدی نداریم که بگوییم این دشمن آمریکایی و اسرائیلی با پاسخی قوی روبرو خواهد شد که اصلا فکرش را هم نمی‌کند چون جبهه مقاومت از خود و شرافت خود و آزادی ملت خود در مقابله با جنگی خصمانه که به آن تحمیل شده و آن را انتخاب نکرده است، دفاع می‌کند. نویسنده روزهای آتی را مملو از غیرمنتظره‌هایی خواند که برای آمریکا و متحدان عرب و اسرائیلی آن خوشایند نیست و افزود: شاید این موضوع را سید حسن نصرالله عمدا در سخنرانی خود بر خلاف سخنرانی‌های سابقش نگفت و البته دلایل داخلی خود را دارد که بخوبی درک می‌کنیم؛ ما کسانی هستیم که تا آخرین نفس در جبهه مقاومت می‌مانیم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ