کمال خرازی: هیچ ایرانی حاضر به گفتگو با ترامپ نیست
‌سیدکمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در گفتگو با رادیو بین‌المللی فرانسه، تصریح کرد: در ایران هیچ کس حاضر به گفتگو با ترامپ نیست، زیرا هیچ اعتمادی به او وجود ندارد. این به خاطر خروج او از توافق برجام و اعمال همه گونه تحریم علیه ایران است. با دولتی که رسما اعلام می‌کند هدفش تغییر نظام ایران است، چگونه می‌توان مذاکره کرد؟

به گزارش ایسنا سئوال شد که ریاض و ابوظبی هر دو در باره خرابکاری صورت گرفته روی نفتکش‌هایشان ابراز نظر کرده اند و هر دو عملا نگاهشان به سوی ایران بود. آیا فکر می‌کنید که ایران از سوی این دو کشور به نقش‌آفرینی در این رخداد متهم شده است و به طور کلی نظر ایران در این باره چیست؟

خرازی گفت:این مساله یک رویداد مشکوک است و باید تحقیق جدی در این باره انجام گیرد تا ریشه‌ها و عوامل آن مشخص شود. طبیعتا در چنین شرایط بحرانی، عواملی هستند که بخواهند درگیری ایجاد کنند.

رادیو فرانسه سئوال کرد : ایران اعلام کرده است اگر مانعی برای صادرات نفتی ایران ایجاد کنند دیگران هم نخواهند توانست نفتی صادر کنند. آیا ایران وارد عمل شده است؟خرازی پاسخ داد:

این موضوعات ربطی به هم ندارد. طبیعتا اگر کسی اقدامی‌علیه ما انجام دهد ما عکس‌العمل مناسب را نشان خواهیم داد.

وی در این مورد که آیا ایران حاضر است با ترامپ پشت میز بنشیند و مذاکره کند گفت: در ایران هیچ کس حاضر به گفتگو با ترامپ نیست؛ زیرا هیچ اعتمادی به او وجود ندارد و این به خاطر خروج او از برجام و اعمال همه گونه تحریم علیه ایران است. با دولتی که رسما اعلام می‌کند که هدفش تغییر نظام ایران است، چگونه می‌توان مذاکره کرد؟

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در باره این که آیا برای ایران مهم است ‌در توافق هسته‌ای باقی بماند گفت: قطعا بله، ما صادقانه وارد این مذاکره شدیم و توافق هسته‌ای را انجام دادیم. با این هدف که روابط ایران و کشورهای اروپایی گسترش پیدا کند و هنوز هم خواهان ادامه برجام هستیم. درخواست ما از اروپایی‌ها این است که با احترام به تعهداتشان زمینه اجرای برجام را فراهم کنند.

سئوال شد که چرا حاضر شدید برخی از تعهداتتان را کم بکنید؟ خرازی پاسخ داد:مثلا درباره غنی سازی اورانیوم که تصمیم آن اعلام شد؛ تعلیق این تعهدات، حقی برای ایران بر اساس متن توافقنامه برجام بود. بند ۲۶ برجام اعلام می‌کند که اگر دیگر طرف‌های امضاء کننده برجام را نقض کردند، ایران حق دارد که به طور کلی یا جزئی بخشی از تعهداتش را به حالت تعلیق در آورد، لذا این فرصتی است که اروپا به تعهداتش عمل کند تا برجام ادامه پیدا کند و ایران هم آنچه را تعلیق کرده است، مجددا برقرار کند.

وی در پاسخ سئوال رادیو فرانسه مبنی بر این که ایران یک اولتیماتوم ۶۰ روزه به اروپا داده است. اگر طرف اروپایی در این مدت به تعهداتش عمل نکرد آیاجلوتر خواهید رفت؟گفت: همان طور که رئیس جمهوری ایران گفتند، تصمیمات جدیدی اتخاذ خواهد شد و تعلیقات جدیدتری به تبع آن به اجرا گذاشته خواهد شد.

خرازی در باره سازوکار «اینستکس» و این که آیا راه اندازی آن نمی‌تواند به شما اجازه دهد فعالیت‌های خود را انجام بدهید و مقداری اطمینان خاطر پیدا کنید؟ اظهار داشت: چرا! ما موافق هستیم که اینستکس راه بیفتد، ولی این اروپا‌ست که باید این کار را انجام دهد. ما در ایران هم سازمان مشابه اینستکس را ایجاد کرده‌ایم. فقط کافی است خرید و فروشی انجام شود و عملیاتی انجام گیرد. خواست ما از اروپا این است که در گام اول اینستکس را عملیاتی کند تا نوعی رابطه اقتصادی و تجاری بین ایران و اروپا برقرار شود.

خبرنگار رادیو فرانسه سئوال کرد که اگر بخواهیم مقداری به تحریم‌های جدید اعمالی آمریکا برگردیم، خود من چند ماه قبل ایران بودم و دیدم که چقدر این تحریم‌ها روی مردم ملت ایران می‌تواند اثر گذار باشد؛ وضع چه می‌شود؟ رئیس شورای راهبردی روابط خارجی پاسخ داد:

البته این تحریم‌ها خیلی سنگین است و فشار زیادی بر ایران وارد می‌کند، ولی حیات اقتصادی ایران تا کنون ادامه داشته است و بعد از این هم با تمهیداتی که انجام می‌دهد می‌تواند امورات را در حد امکان بگذراند.

خرازی در این مورد که شما گفتید هرگز حاضر نیستید با دونالد ترامپ پشت میز مذاکره بنشینید. مشکل خود ترامپ است یا اطرافیان ترامپ مثل جان بولتون؟گفت: مشکل در تشکیلات اداری کاخ سفید آمریکاست اعم از خود ترامپ و افرادی که با وی کار می‌کنند و سیاست اعلام شده آنها که تغییر نظام سیاسی ایران است؛ به همین دلیل می‌گوییم وقتی اعتمادی بین ایران و آمریکا وجود ندارد، دلیلی ندارد که با چنین مجموعه‌ای وارد مذاکره بشویم.

وی در پایان در باره امکان دور زدن تحریم‌ها از سوی ایران،اظهار داشت:ما تا کنون تحریم‌ها را دور زده‌ایم و بعد از این هم کارمان را انجام خواهیم داد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ