کوتاه‌ علمی
آسمان بیشتر نقاط دنیا امشب شهاب باران است

ناسا اعلام کرد: در تاریخ ۱۱ و۱۲ آگوست ( ۲۰و ۲۱ مرداد) باران شهابی برساوشی در آسمان بیشتر نقاط دنیا به ویژه نیمکره شمالی زمین قابل مشاهده خواهد بود.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ناسا، بارش شهابی برساوشی یکی ازمهمترین بارش های شهابی سالانه است. این بارش شهابی از توده ذرات برجای ‌مانده از دنباله‌دار سوئیفت‌ تاتل به وجود می‌آید و زمین هر ساله در ماه آگوست از میان این جریان عبور می کند.

به گفته ستاره شناسان به طور متوسط در هرساعت ۱۰۰ شهاب سنگ در آسمان قابل مشاهده خواهد بود. هرچند در اوایل شب به دلیل وجود هلال ماه امکان دیدن کم تر است، اما با غروب ماه و رسیدن به نیمه شب تعداد شهاب سنگ های مشاهده شده افزایش می یابد.

ستاره شناسان می گویند: بهترین زمان برای مشاهده شهاب سنگ ها، پیش از طلوع آفتاب است.

سربلندی دانشمندان در ساخت واکسن جدید ضد مالاریا

دانشمندان در دستاوردی چشمگیر در مقابله با مالاریا اعلام کردند که کارآزمایی انسانی یک واکسن جدید برای اولین بار در تاریخ صد در صد موثر بوده است.

به گزارش ایسنا، در این کارآزمایی محققان آمریکایی،‌ به بیش از ده‌ها داوطلب چندین دوز از واکسنی تزریق شد که از نوع ضعیف‌شده این بیماری قابل انتقال توسط پشه ساخته شده است.

نتایج بدست آمده بسیار امیدوارکننده بوده است. این کارآزمایی چند ماهه با موفقیت کامل واکسن در حفظ افرادی همراه بود که قوی‌ترین دوز واکسن را دریافت کرده بودند.

واکسن PfSPZاز اسپوروزوئیت ضعیف شده ساخته شده که شکلی از انگل مالاریا موسوم به پلاسمودیوم فالسی‌پاروم در حالت عفونی آن است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ