کوتاه از سراسر جهان
 

رئیس اسبق سیا: ایرانی‌ها دارای فرهنگ مقاومت هستند

ایرنا: «جان برنان» رئیس اسبق آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) با انتقاد از سیاست‌های ضدایرانی دولت ترامپ، گفت: در ایران فرهنگ مقاومت وجود دارد. برنان اظهار داشت: آمریکا با این تصور اشتباه که ایران تغییر خواهد کرد بر ایران فشار آورده اما این مساله باعث ایجاد بن بست شده چراکه در ایران فرهنگ مقاومت وجود دارد. وی افزود: چیزی که من را ناراحت می‌کند این است که ترامپ صداقت ندارد و فاقد اخلاقیات و اصول شخصیتی است. برنان همچنین گفت که ترامپ نه تنها مردم آمریکا بلکه دنیا را گمراه می‌کند.

فرمانده ناو آبراهام لینکلن: برخورد نیروهای ایرانی حرفه‌ای است

مهر: فرمانده ناوگروه آمریکایی آبراهام لینکلن که در دریای عرب در شرق دریای عمان مستقر شده است گفت از زمان حضور آنها در منطقه برخورد ایرانی‌ها حرفه‌ای بوده است.دریادار «جان وِید» به خبرنگاران گفت که از زمان فعالیت آنها در منطقه چندین مورد با طرف ایرانی ارتباط داشته‌اند که همه آنها حرفه‌ای و ایمن بوده است.«جان وِید» در ادامه افزود: فعالیت قایق‌های تندرو سپاه پاسداران در آبراه‌های منطقه همچنان ادامه دارد.

قتل ۲ سناتور سابق آمریکایی به ضرب گلوله

ایسنا: اجساد دو سناتور سابق جمهوری خواه آمریکایی به فاصله دو روز از یکدیگر در منازلشان در اوکلاهاما و آرکانزاس کشف شد. جسد جاناتان نیکولاس ۵۳ ساله سناتور سابق جمهوری خواه آمریکایی با جراحات شدید ناشی از شلیک گلوله روز چهارشنبه گذشته در اوکلاهاما پیدا شد و ۴۰۰ مایل آن طرف‌تر در آرکانزاس نیز جسد لیندا کالینز اسمیت ۵۶ ساله یک روز قبل‌تر یعنی روز سه شنبه کشف شد که او نیز به ضربه گلوله کشته شده بود. پلیس اعلام کرده در حال بررسی قتل این دو سناتور سابق است.

مقتدی صدر: به خاطر برخی رفتارهای هوادارانم دیگر در نماز جمعه شرکت نمی‌کنم

تسنیم: سید مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق اعلام کرد به علت برخی رفتارهای هوادارانش دیگر در نمازهای جمعه شرکت نمی‌کند. صالح محمد عراقی از نزدیکان مقتدی صدر گفت به دلیل برخی اقدامات غیرمسئولانه که برخی گمان می کنند نشانه عشق است و برخی از این اعمال را در مسجد کوفه و با حضور مقتدی صدر یا پس از رفتن او انجام داده اند، مانند تبرک و بوسیدن منبر پس از پایان سخنرانی مقتدی صدر و گرفتن عکس سلفی و فیلمبرداری در میان خطبه ها و تصویربرداری از صدر بدون رضایت وی، مقتدی صدر تصمیم گرفته از این به بعد در نماز جمعه و میان هوادارانش حاضر نشود.

تیراندازی حامیان احزاب رقیب در هند با ۴ کشته

فارس: طی درگیری مسلحانه‌ در هند، سه تن از حامیان حزب «نارندرا مودی» نخست وزیر این کشور و یک نفر از حزب رقیب کشته شدند. این درگیری که در غرب استان «بنگال» رخ داد منجر به کشته شدن سه نفر از حامیان حزب پیروز انتخابات اخیر هند «بی‌جی‌پی» و یک نفر از حامیان حزب رقیب شد. در این درگیری دست‌کم ۱۸ نفر نیز زخمی شدند. گفته می شود پس از آن‌که حامیان حزب بی‌جی‌پی پرچم‌های حامیان حزب رقیب یعنی «ترینامول» را پایین کشیدند، با شلیک گلوله از سوی آن‌ها مواجه شدند.

رئیس‌جمهوری مولداوی برکنار شد

فارس: دادگاه قانون اساسی مولداوی «ایگور دودون» رئیس‌جمهوری را از مقام خود خلع و برای این کشور رئیس‌جمهوری موقت تعیین کرد. اقدام دادگاه قانون اساسی مولداوی در حالی صورت گرفت که رئیس‌جمهوری مولداوی اخیرا اعلام کرده بود در برابر فشارها برای استعفا تسلیم نمی‌شود. اقدام دادگاه قانون اساسی مولداوی در حالی صورت گرفت که احزاب سیاسی در این کشور، روز گذشته بر سر تشکیل یک کابینه جدید به نخست‌وزیری «مایا ساندو» وزیر علوم پیشین مولداوی به توافق رسیده بودند.

برگزاری انتخابات زودهنگام در قزاقستان

ایسنا: انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری در قزاقستان با ثبت نام ۱۲ میلیون رأی دهنده واجد شرایط برگزار شد.این انتخابات با هدف انتقال قدرت در قزاقستان از زمان کناره‌گیری نورسلطان نظربایف از سمت ریاست جمهوری این کشور در مارس سال جاری میلادی و انتصاب “قاسم جومارت توقایف” به عنوان سرپرست موقت دولت بود. از سویی دیروز همزمان با انتخابات صدها تن از مردم قزاقستان در اعتراض به غیردموکراتیک بودن این روند دست به اعتراض زدند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ