کوتاه از سراسر جهان
 

ترور مسئول ارشد جماعت اسلامی لبنان در «شبعا»

فارس: یکی از مسئولان ارشد «جماعت اسلامی لبنان» هدف تیراندازی افراد ناشناس قرار گرفت و کشته شد. «جماعت اسلامی لبنان» اعلام کرد، افراد مسلح ناشناس، «محمد قاسم جرار» مسئول این جنبش در منطقه «شبعا» در جنوب لبنان را ترور کردند. جماعت اسلامی لبنان نزدیک به جریان سیاسی «اخوان المسلمین» است و در بخش‌های مختلف لبنان فعالیت دارد.

کره شمالی سالگرد سفر رهبر معظم انقلاب به پیونگ‌یانگ را گرامی داشت

فارس: کره شمالی در سی‌امین سالگرد دیدار میان «کیم ایل سونگ» رهبر متوفای این کشور با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در زمان ریاست جمهوری، مراسمی را به مناسبت هفته دوستی ایران و کره شمالی برگزار کرد. خبرگزاری رسمی کره شمالی گزارش داد که سید «محسن عمادی» سفیر ایران در کره شمالی و «پارک کیونگ ایل» نایب رئیس کمیته کره‌ای روابط فرهنگی با کشورهای خارجی، در این مراسم تصریح کردند که دیدار و گفت‌وگو میان کیم ایل سونگ و رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران یک رویداد تاریخی بود زیرا اساس روابط گسترده دوجانبه در زمینه‌های گوناگون از جمله سیاست، اقتصاد و فرهنگ را بنیانگذاری کرد.

کشته شدن یک نظامی جمهوری آذربایجان در منطقه قره باغ

ابنا: وزارت دفاع جمهوری آذربایجان از کشته شدن یک نظامی این کشور در منطقه مورد مناقشه قره باغ خبر داد. این وزارتخانه در گزارشی نیروهای نظامی ارمنستان را به خرابکاری در منطقه مورد مناقشه قره باغ متهم و اعلام کرد: بر اثر نقض آتش بس از سوی نیروهای ارمنی در منطقه مرزی جمهوری آذربایجان، یک نظامی این کشور جان خود را از دست داد.

درخت دوستی ترامپ و مکرون خشک شد

ایسنا: یک منبع خبری اعلام کرد، درختی که امانوئل مکرون و دونالد ترامپ در جریان دیدار سال گذشته به عنوان نماد دوستی بین آنها در محوطه اطراف کاخ سفید کاشتند، خشک شد و از بین رفت. یکی از ویژگی های نمادین این درخت این بود که متعلق به جنگلی در شمال فرانسه بود که در آنجا و در زمان جنگ جهانی اول حدود ۲۰۰۰ سرباز آمریکایی جان خود را از دست داده بودند. گفته می شود این درخت چند روز بعد از کاشته شدن، به یکباره ناپدید شد و مقامهای آمریکایی آن را به قرنطینه منتقل کردند اما در قرنطینه خشک شد.

هانت: اتحادیه اروپا خواهان مذاکره مجدد درباره برگزیت است

ایسنا: وزیر امور خارجه انگلیس گفت، صدراعظم آلمان گفته اتحادیه اروپا تمایل به مذاکره مجدد درباره توافق برگزیت دارد. جرمی هانت گفت: من اخیرا در یک مراسم با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان دیدار کردم و متقاعد شدم که تغییر در توافق ترزا می، نخست وزیر مستعفی انگلیس محتمل است.

ینی شفق:ترکیه آماده جایگزین کردن«اف-۳۵» با جنگنده های ساخت چین و روسیه است

مهر: روزنامه ینی شفق ترکیه در گزارشی اعلام کرد:آنکارا قصد دارد درصورت لغو ارسال «اف-۳۵»ازسوی آمریکا، جنگنده‌های «جی-۳۱» ساخت چین و «سوخو-۵۷» روسیه را خریده و جایگزین آن کند.ینی شفق گفت: در صورت لغو ارسال اف-۳۵ به ترکیه، از جمله گزینه‌های موجود آنکارا نشستن بر میز مذاکره با روسیه برای خرید سوخو-۵۷ است و همچنین خرید جنگنده جی-۳۱ چین در دست بررسی قرار دارد.

۹۵کشته در حمله به روستایی در مالی

فارس:منابع خبری از کشته شدن دستکم ۹۵نفر در نتیجه حمله مسلحانه به روستایی در مرکز مالی خبر می‌دهند.شبکه الجزیره گزارش داد که حمله مسلحانه به روستای «سوبانو» در مرکز مالی منجر به کشته شدن ۹۵نفر شد.وزارت دفاع مالی نیز این حمله را تأیید کرد .جزئیات بیشتری از این حادثه اعلام نشده است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ