کوتاه از سراسر جهان
 

ترامپ: اوباما، بایدن را از سطل زباله درآورد!

ایسنا: همزمان با بالا گرفتن لفاظی‌ها میان دونالد ترامپ و جو بایدن معاون سابق رئیس‌جمهوری آمریکا ترامپ، بایدن را بازنده‌‌ای توصیف کرد که هیچگاه بیش از یک درصد رای نیاورده و وقتی اوباما او را به عنوان معاون ریاست جمهوری انتخاب کرد در واقع او را از سطل زباله بیرون کشید! گفتنی است بایدن که تاکنون پیشتاز ریاست جمهوری ۲۰۲۰ در میان دموکرات‌هاست، ترامپ را تهدیدکننده ارزش‌های بنیادین و تضعیف‌کننده موضع آمریکا در جهان توصیف کرده است.

مقتدا صدر خواستار بازسازی قبرستان بقیع از سوی عربستان شد

ایسنا:رهبر جریان صدر عراق از مقامات عربستان خواست به منظور پایان یافتن درگیری‌های فرقه‌ای در منطقه، قبور ائمه معصومین(ع) را بازسازی کنند. مقتدا صدر با انتشار توییتی نوشت: هشتم شوال سالروز تخریب قبرستان بقیع در عربستان توسط یک گروه تندرو، منحرف و مدعی اسلام است. وی افزود: ده‌ها سال از این اتفاق می‌گذرد و عربستان تحت فشارهای افراد تندرو نسبت به این مسأله بی‌توجه است.

خنثی شدن طرح حمله به مراکز مسلمانان و یهودیان در فرانسه

مهر: پلیس فرانسه با بازداشت اعضای یک گروه نئونازی، از خنثی شدن طرح حمله به مراکز مسلمانان و یهودیان در این کشور خبر داد. پنج نفر از اعضای یک گروه افراطی که تفکرات نزدیک به نئونازی‌ها دارند و قصد حمله به مراکز مذهبی مسلمانان و یهودیان را داشتند در فرانسه بازداشت شدند. منابع قضایی فرانسه گفته اند اعضای این گروه بین سپتامبر ۲۰۱۸ تا مه ۲۰۱۹ تحت تعقیب قضایی قرار گرفته اند.

۱۹ کشته در حمله افراد مسلح به بورکینافاسو

ابنا: حمله افراد مسلح ناشناس در بورکینافاسو چندین کشته و زخمی بر جای گذاشت.این حمله مسلحانه در شهر “اربیندا” در شمال بورکینافاسو روی داد و بر اثر این حمله ۱۹ تن کشته و ۱۳ نفر دیگر زخمی شدند.گفتنی است دولت این کشور از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون در هفت ایالت از ۱۳ ایالت این کشور وضعیت فوق‌العاده اعلام کرده است.

تهدید نخست‌وزیر ایتالیا به استعفا درپی تنش با اتحادیه اروپا

تسنیم: نخست‌وزیر ایتالیا در پی تشدید مناقشات بودجه‌ای بین اتحادیه اروپا و رم، تهدید کرد که از سمت خود کناره‌گیری می‌کند. “جوزپه کونته” تهدید کرده اگر پرونده مجازات‌های اتحادیه اروپا علیه ایتالیا به جریان بیفتد وی از سمت خود کناره‌گیری خواهد کرد. وی گفت: من نمی‌توانم و نمی‌خواهم مسئولیت این وضعیت را به‌عهده بگیرم که کشور ایتالیا در معرض خطرات غیر ضروری قرار گیرد.

رهگیری هواپیماهای تجسسی ناتو توسط «سوخو-۲۷» روس

فارس: وزارت دفاع روسیه اعلام کرد یک فروند جنگنده «سوخو-۲۷» این کشور در عملیاتی تاکتیکی با موفقیت دو فروند هواپیمای تجسسی آمریکایی و سوئدی متعلق به ناتو را در نزدیک مرز روسیه و بر فراز دریای بالتیک شناسایی و رهگیری کرد. در جریان این عملیات جنگنده سوخو-۲۷ نیروی هوایی روسیه اهداف خود را رهگیری کرد. گفتنی است ناتوهم اکنون در دریای بالتیک در حال برگزاری رزمایش است.

«تاکایف» سوگند یاد کرد

فارس: مراسم تحلیف «قاسم ژامرت تاکایف» رئیس جمهوری قزاقستان دیروز در پایتخت این کشور برگزار شد. تاکایف در جمع مقامات عالی رتبه قزاقستان دست راست خود را روی کتاب قانون اساسی این کشور گذاشت و سوگند وفاداری یاد کرد. همزمان سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در قزاقستان استقبال و برای رئیس جمهور منتخب و دولت جدید این کشور آرزوی موفقیت کرد.

قانون استرداد، هنگ‌کنگ را فلج کرد

ایسنا: دولت هنگ‌کنگ که با موج گسترده اعتراضات مردمی روبرو شده، مجبور شد نشست پارلمان درباره تصمیم‌گیری بر سر قانون استرداد را به تعویق بیندازد. اعتراضات گسترده در هنگ کنگ علیه قانون استرداد باعث فلج شدن این دولت شهر شده است. پلیس هم مجبور شد اطراف ساختمان‌های دولتی و شورای قانونگذاری نیرو مستقر کند. به موجب این قانون، مظنونان برای رسیدگی به پرونده قضایی‌شان به چین مسترد می‌شوند.

اعتراض پارلمان انگلیس به سیاست‌های «جرمی هانت»

فارس: کمیته‌ای در پارلمان انگلیس اعلام کرد سیاست خارجی دولت این کشور در استفاده از ابزارهایی نظیر تحریم، عملکردی متناقض و غیرشفاف دارد. پارلمان بریتانیا سیاست خارجی «جرمی هانت» وزیر امور خارجه این کشور در زمینه اعمال تحریم علیه سایر کشورها را متناقض، غیرشفاف و پراکنده توصیف کرد و او را به تلاش برای تبرئه عاملان پولشویی در کشورهای دیگر متهم کرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ