کوتاه از سراسر جهان
 

اذعان سرپرست پنتاگون به عدم حمایت ناتو از طرح آمریکا برای تشکیل ائتلاف ضدایرانی

فارس: سرپرست وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اذعان کرد که کشورهای عضو ائتلاف ناتو از طرح کشورش برای تشکیل ائتلافی علیه ایران حمایت نکردند. «مارک اسپر» گفت: متحدان ناتو تعهد قاطع خود را برای شرکت در ائتلاف مقابله با «تهدیدهای ایران» اعلام نکردند و متحدان ناتو تمایلی به مشارکت در هر گونه تلاش نظامی برای مقابله با ایران نشان ندادند.

حمایت «مجمع علمای مسلمان» لبنان از رهبری ایران مقابل ترامپ

فارس: مجمع علمای مسلمان در لبنان اقدام رئیس جمهوری آمریکا علیه رهبری جمهوری اسلامی ایران را رد کرد و آن را توهین‌آمیز خواند. مجمع علمای مسلمان درباره اقدام نسنجیده دونالد ترامپ در قرار دادن نام رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در لیست تحریم، تأکید کرد که این اقدام، توهین به همه مسلمانان جهان است و این مسئله تأکید می‌کند که ترامپ احمقی است که نمی‌داند چگونه با ملت ایران رفتار کند؛ ملتی که هرگز خوار نمی‌شود.

وخامت حال شیخ زکزاکی پس از مسمومیتش توسط ارتش نیجریه

ابنا: منابع خبری اعلام کردند که شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه در زندان این کشور توسط نیروهای ارتش نیجریه مسموم شده است.براساس این گزارش، مسمومیت شیخ زکزاکی شدید است و تیم پزشکی او در حال رایزنی با دولت نیجریه برای انتقال وی به بیمارستان است. وجود فلزهای سمی “سرب” و “کادمیوم” در خون شیخ زکزاکی نشانه ای از مسمومیت او است و بر اساس گزارش ها، جان رهبر جنبش اسلامی نیجریه به دلیل مسمومیت در معرض خطر است.

سازمان ملل: به طور میانگین هر روز یک کودک پناهجو می میرد

فارس: سازمان جهانی مهاجرت وابسته به سازمان ملل در گزارشی ضمن هشدار درباره شمار کودکانی که در جریان مهاجرت از دنیا رفته‌اند، به آمارهای موجود در اقصی نقاط جهان در این زمینه اشاره کرد. بنابر اعلام سازمان ملل متحد، از سال ۲۰۱۴ تا سال ۲۰۱۸ میلادی به طور میانگین روزانه یک کودک پناهجو در روند مهاجرت جان خود را از دست داده است.

خنثی شدن دومین طرح کودتا علیه «مادورو»

ابنا: طرح دومین کودتا و ترور رئیس جمهوری ونزوئلا که قرار بود توسط شماری از نظامیان بازنشسته و فعال انجام شود خنثی شد. دولت ونزوئلا اعلام کرد که طرح یک کودتای جدید با هدف قتل «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری این کشور را خنثی کرده است. ونزوئلا، آمریکا و شیلی و کلمبیا را به ایفای نقش در این کودتای نافرجام متهم کرده است. از سویی آمریکا «گوئرا مادورو» فرزند رئیس جمهوری ونزوئلا را تحریم کرد.

قتل عام ۵۰ نفر در حمله افراد مسلح در اتیوپی

فارس: مسئولان اتیوپیایی اعلام کردند در حمله افراد مسلح، بیش از ٥٠ نفر در غرب این کشور کشته شدند اما هنوز هویت مهاجمان روشن نیست. پس از آنکه اتیوپی هفته‌ای ناآرام را به دلیل کودتای نافرجام پشت سر گذاشت، مسئولان از مرگ بیش از ۵۰ نفر در حمله افراد مسلح خبر دادند. مقامات محلی گفتند تردیدهایی وجود دارد که مهاجمان همان‌هایی باشند که در کودتای اخیر دخیل بوده اند.

پوتین: لیبرالیسم منسوخ شده است

فارس: رئیس‌جمهوری روسیه در مصاحبه‌ای در حاشیه نشست گروه ۲۰ گفت که لیبرالیسم منسوخ شده است. «ولادیمیر پوتین» با اشاره به رشد جریان‌های پوپولیستی در اروپا و آمریکا گفت که دوران لیبرالیسم به عنوان یک نیروی فکری به سر آمده است و لیبرال‌ها نمی‌توانند همانند دهه‌های گذشته هر چیزی را به سادگی به دیگران دیکته کنند. وی افزود: فرض تفکر لیبرال این است که هیچ کاری نباید انجام داد.

افشای تلاش افسران صهیونیست برای کمک به شورای نظامی سودان

ایسنا : برخی منابع از تلاش افسران ارتش رژیم صهیونیستی برای کمک به شورای نظامی سودان و بهبود وجهه بین المللی این شورا پس از اقدام اخیر آنها در کشتار وحشیانه معترضان خبر دادند. روزنامه کانادایی«گلوب اند میل» نوشت: شورای نظامی سودان هم مثل «خلیفه حفتر» در لیبی با یک افسر صهیونیست برای حمایت و ارائه خدمات به این شورا قرارداد بسته است و افسران صهیونیست مامور خدمات دهی به شورای نظامی سودان شده اند .

Email this page

نسخه مناسب چاپ