کوتاه از سراسر جهان
 

سندرز: بن سلمان دیکتاتوری بی‌رحم است

فارس: «برنی سندرز» سناتور ارشد و نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا در یک مصاحبه ضمن انتقاد از تناقضات سیاست خارجی دونالد ترامپ، خواستار مذاکره با ایران و توقف حمایت آمریکا از جنگ یمن شد و ولیعهد سعودی را دیکتاتوری بی رحم خواند. وی گفت: در حالی که ترامپ با کیم جونگ اون دیدار می‌کند، همچنان در اقدامی تحریک‌آمیز ما را به سمت جنگ با ایران پیش می‌برد و او مصوبه کنگره آمریکا را که ایالات متحده را از جنگ وحشتناک یمن خارج می‌کرد وتو کرد؛ جنگی که دیکتاتور بی‌رحمی به نام محمد بن سلمان آن را رهبری می‌کند.

پیشنهاد روسیه برای تبادل زندانیان با آمریکا

فارس: معاون وزیر خارجه روسیه گفت مسکو به واشنگتن پیشنهاد تبادل زندانی داده اما آمریکا هنوز به این پیشنهاد پاسخ نداده است.«سرگئی ریابکوف» تأکید کرد که مسکو به واشنگتن پیشنهاد داده تا «کنستانتین یاروشنکو» خلبان روس که در زندان‌های آمریکا به سر می‌برد، در ازای آزادی هر یک از زندانیان آمریکایی در فدراسیون روسیه، آزاد شود. یاروشنکو، خلبان روسی است که به اتهام قاچاق کوکائین به آمریکا در این کشور بازداشت و به ۲۰ سال حبس محاکمه شده است.

رئیس جمهوری سریلانکا درخواست سازمان ملل برای لغو اعدام را نپذیرفت

ایسنا: رئیس جمهوری سریلانکا گفت درخواست تلفنی دبیرکل سازمان ملل را برای تجدید نظر در صدور مجدد حکم اعدام در کشورش پس از ۴۳ سال، رد کرده است. مایتریپالا سیریسنا افزود: به آنتونیو گوترش گفتم که می‌خواهم کشورم را از مواد مخدر در امان بدارم. وی گفت: گوترش کمی پس از امضای چهار حکم اعدام، با من تماس گرفت و من به او گفتم اجازه دهد حکم اعدام در رابطه با مواد مخدر را امضا کنم.

تقویت سیستم دفاع هوایی سوئد در پی تنش با روسیه

فارس: ارتش سوئد اعلام کرد سیستم دفاع زمین به هوای خود را در جزیره گاتلند واقع در دریای بالتیک به‌روز رسانی می‌کند. این سیستم جایگزین سلاح‌های قابل جابجایی پیشین می‌شود که در این جزیره مستقر بودند. ارتش سوئد این اقدام را در راستای تنش‌های موجود بین این کشور و روسیه اعلام کرد. «میکائیل بایدن» فرمانده ارشد نیروهای مسلح سوئد در بیانیه‌ای گفت: گاتلند از نقطه‌نظر راهبردی-نظامی ناحیه‌ای مهم است.

حبس برای رهبر مخالفان روسیه

ایسنا: دادگاهی در مسکو رهبر مخالفان روسیه را به جرم مشارکت در اعتراضات ماه گذشته در حمایت از یک روزنامه‌نگار، به ۱۰ روز زندان محکوم کرد. دادستان‌ها الکسی ناوالنی را به نقض قوانین اعتراضات حین تجمع ۱۲ ژوئن متهم می‌کنند. ناوالنی هم در واکنش به این حکم گفت: ” اگر ما ساکت بمانیم و از خانه بیرون نرویم، بی‌قانونی هرگز متوقف نخواهد شد.”

حمله برنامه ریزی شده داعش در استرالیا خنثی شد

مهر: پلیس سیدنی از خنثی شدن حمله برنامه ریزی شده داعش در استرالیا با بازداشت سه عضو این گروه تروریستی خبر داد. پلیس مبارزه با تروریسم استرالیا اعلام کرد که سه مرد را در حمله به نقاط مختلف سیدنی به اتهام برنامه‌ریزی برای انجام مجموعه حملاتی به ساختمان‌های عمومی و سفارتخانه‌ها در استرالیا، بازداشت کرده است. بر اساس قوانین استرالیا عضویت در گروه داعش جرم محسوب می‌شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ