کوتاه از سراسر جهان
 

نبیه بری: تحریم‌های آمریکا علیه حزب الله، تعدی به لبنان است
تسنیم: رئیس پارلمان لبنان تحریم‌های خصمانه اخیر آمریکا علیه برخی اعضای حزب الله را تجاوز و تعدی به تمامی لبنان دانست. ‌نبیه بری در بیانیه‌ای درباره تحریم‌های آمریکا علیه محمد رعد رئیس فراکسیون پارلمانی حزب الله و دو مسئول دیگر این جنبش اعلام کرد این تحریم‌ها را تجاوز و تعدی به پارلمان و قطعا به تمامی لبنان قلمداد می‌‌کنیم، بنابراین به نام مجلس نمایندگان لبنان سوال می‌کنم آیا دموکراسی آمریکایی به وضعی رسیده که اقداماتی تجاوزکارانه‌ به دموکراسی‌ها در جهان تحمیل می‌کند؟ نبیه بری از اتحادیه پارلمان‌های بین‌المللی خواست موضع متناسب در قبال این رفتار غیرمنطقی و غیرعقلانی آمریکا اتخاذ کند. این درحالی است که وزیر خارجه آمریکا از همپیمانان این کشور خواست حزب الله لبنان را به طور کامل در لیست سازمان های تروریستی خود قرار دهند.

پلیس فرانسه خشن‌ترین نیروی امنیتی در اروپا اعلام شد
تسنیم: یک روزنامه آلمانی به مسئله خشونت بالای پلیس فرانسه علیه شهروندان پرداخت و پلیس این کشور را خشن ترین نیروی امنیتی در اتحادیه اروپا معرفی کرد. روزنامه “دی ولت” نوشت: پلیس فرانسه به عنوان وحشی‌ترین و قلدرترین پلیس در اتحادیه اروپا شهرت دارد. این روزنامه افزود: اخیرا تصاویری تکان دهنده در فرانسه منتشر شد که اگر در این تصاویر به صورت واضح مشخص نبود این تصاویر مربوط به پاریس است احتمالا گمان می‌شد این وقایع در یک حکومت دیکتاتوری رخ داده است.

پوتین درخواست پارلمان روسیه برای تحریم گرجستان را نپذیرفت
ایسنا: یک روز پس از حمایت پارلمان روسیه از تحریم علیه گرجستان، ولادیمیر پوتین مخالفت خود را با این اقدام اعلام کرد. رئیس‌جمهوری روسیه اعلام کرد: در مورد تحریم‌ها علیه گرجستان، من به دلیل حفظ احترام مردم این کشور، این کار را نخواهم کرد. گفتنی است قانون‌گذاران روسیه با توجه به افزایش تنش‌ها بین این کشور و گرجستان، لایحه‌ای برای اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه گرجستان وضع کردند.

قتل صدها خبرنگار و فعال حقوق بشر و کارگری در سال ۲۰۱۸
ایسنا: سازمان ملل اعلام کرد، سال ۲۰۱۸ در عرض تنها ۱۰ ماه ۳۹۷ خبرنگار، فعال حقوق بشر و فعالان اتحادیه های کارگری در سراسر جهان کشته شدند. سازمان ملل در فاصله اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۳۱ اکتبر ۲۰۱۸، ۳۹۷ مورد از قتل مدافعان حقوق بشر، خبرنگاران و اعضای اتحادیه های کارگری را در ۴۱ کشور ثبت و تایید کرده است. این گزارش عنوان کرده که ۲۵ درصد از مجموع این کشته‌ها را اصحاب رسانه تشکیل می‌دهند و اکثر این قتلها در کشورهای عاری از درگیری رخ داده‌اند.

درگذشت رئیس‌جمهوری پیشین آرژانتین
ایسنا: «فرناندو دو لا روآ» رئیس‌جمهوری پیشین آرژانتین در بیمارستانی در بوئنوس‌آیرس، پایتخت این کشور در سن ۸۱ سالگی درگذشت. مائوریسیو ماکری، رئیس‌جمهوری کنونی آرژانتین طی پیامی اعلام کرد: «از درگذشت فرناندو دو لا روآ، رئیس‌جمهوری پیشین متأسفم.» در پی درگذشت دو لا روآ در این کشور سه روز عزای عمومی اعلام و مراسم رژه نظامی در چارچوب روز استقلال ملی لغو شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ